Ar mērķi attīstīt jaunatnes politiku Bauskas novadā, veicinot kvalitatīvas un ilgtspējīgas darba ar jaunatni sistēmas pilnveidi un sekmējot mobilā darba attīstību, pašvaldībā izstrādāts projekts “Inovatīvas Izaugsmes Izaicinājums”. Tas guvis atbalstu atklātajā projektu konkursā “Atbalsts jaunatnes politikas īstenošanai vietējā līmenī” Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras Jaunatnes politikas valsts programmā 2024.-2026. gadam.

Projekta ietvaros plānotas vairākas aktivitātes izvirzītā mērķa sasniegšanai:

1. Izstrādāt pētījumu “Lauku teritoriju jauniešu vajadzības un vēlmes” par ārpus novada pilsētām un centriem dzīvojošu jauniešu aktuālajām vajadzībām un interesēm. Pētījumā jāietver padziļināts vērtējums par jauniešu mobilitāti un iespējām;

2. Darbinieku mācības (Centra MARTA metodoloģija darbā ar jauniešu grupām vardarbības mazināšanai un veselīgu attiecību veicināšanai jauniešu vidē), pilnveidojot darba ar jaunatni veicēju, kā arī jauniešu līderu zināšanas par jauniešiem svarīgām tēmām:

• draudzība un attiecības,
  • konfliktu risināšana,
  • emociju atpazīšana un vadīšana,
  • [ne]līdztiesība un diskriminācija,
  • seksuāli reproduktīvā veselība, tai skaitā HIV/AIDS,STS prevencija, atkarības un to ietekme uz pusaudža veselību,
  • aculiecinieka efekts, un kā nepalikt vienaldzīgam,
  • vardarbības (emocionālās un fiziskās) atpazīšana, un atbilstoša rīcība vardarbības situācijās,
  • kā palīdzēt jaunietim ar tieksmi pašsakropļoties (graizīt sevi).

3. Pieredzes brauciens uz Saldus pašvaldību, lai izvērtētu un ieviestu labās prakses piemērus mobilā darba ieviešanai un attīstībai novadā, kā arī tikšanās ar jauniešu domi, sekmējot jauniešu līdzdalību, tīklošanos.

4. Digitālo kompetenču attīstīšana, lai sekmētu kvalitatīvu digitālo rīku pielietošanu, neaizliedzot tos, bet integrējot aktivitātēs, sekmējot gan jauniešu, gan jaunatnes darba veicēju aktīvāku digitālo rīku izmantošanu aktivitāšu daudzveidīgu pasākumu nodrošināšanai, mobilā darba īstenošanai.

5. Sadarbībā ar Bauskas novada Jauniešu domi, izglītības iestāžu pašpārvalžu pārstāvjiem, Bauskas novada apvienību pārvalžu, pagastu nodaļu vadītājiem, Bauskas novada vispārējās izglītības iestādēm - situācijas pastiprināta izpēte, darba ar jaunatni kartēšana, izvērtējot teritoriālo pārklājumu.

6. Mobilā darba rīcības virzienu, plāna izstrāde, lai nodrošinātu vienlīdzīgas iespējas visiem jauniešiem, tostarp jauniešiem, kuri dzīvo tālāk no pakalpojuma centriem. Izveidot atbalsta sistēmu, kas jauniešiem lauku apvidos ļautu izmantot savu potenciālu.

7. Mobilā darba uzsākšana Bauskas novada teritorijā, organizējot aktivitātes jauniešu prasmju un zināšanu pilnveidei.

8. Forums “S.A.I.E.S.” ar lēmumu pieņēmējiem. Kopā iepazīsimies ar projekta rezultātiem. Katrs foruma nosaukuma burts - kā unikāla vērtība, kas caurvij projektu: caurvij jauniešu, darba ar jaunatni veicēju darbību, personību, prasmes, mērķus. Vērtības, kas tiek integrētas ikvienā aktivitātē; kopā tās veido supervērtības, kuras tiekas forumā “S.A.I.E.S.”

Tās ir:

STABILITĀTE (tagadnē, nākotnē, savā mērķa izvēlē, uztverē, vērtībās);

ATBILDĪBA (par sevi, saviem darbiem, pienākumiem, vārdiem, par savu novadu un savu nākotni);

INOVATĪVAS IZAUGSMES IZAICINĀJUMS (ikdienā - uzdrošināties sevi izaicināt inovatīvai izaugsmei);

EFEKTIVITĀTE (ja dari - dari no sirds);

SAIKNE (viss savā starpā ir saistīts - atrodi vietu šajā plānā).

Lai augtu, vajadzīga drosme, jānotic sev un saviem spēkiem, jādodas virzienā, kur izvēlies būt. Inovatīva izaugsme sākas ar uzdrīkstēšanos.

Šī ir iespēja piedalīties, realizēt savas idejas inovatīvai savas nākotnes attīstībai. Katra prasme, apgūtās iemaņas, zināšanas top par daļu no tavas identitātes, kas kā vērtība paliek uz mūžu.

Vērtības, kas caurvij projektu “Inovatīvas Izaugsmes Izaicinājums”, caurvij arī Bauskas novada identitāti. No projekta sagaidāmais ieguvums - plāns, mobilā darba plāns, kas ļaus mums pārredzēt, vienot un sasniegt jauniešus, viņu prasmes, degsmi, vēlmes, personības vienā veselumā.

Inovatīvas izaugsmes izaicinājums

Līga Briģe