barikādes

Pieminot 1991. gada janvāra barikāžu laika spraigos notikumus un godinot barikāžu aizstāvjus, Bauskas novadā tiek rīkoti vairāki atceres pasākumi.

20. janvārī no plkst. 12.00 līdz 20.00 pie Bauskas Kultūras centra degs atmiņu ugunskurs, kuru papildinās audio un foto liecības no barikāžu laika notikumiem.

Mežotnes pagasta daudzfunkcionālajā centrā „Strēlnieki” 20. janvārī plkst. 12.00 paredzēta barikāžu dalībnieku godināšana, atmiņu stāsti un militārās ekspozīcijas apskate.

Vecsaules saieta namā 20. janvārī  plkst. 16.00 demonstrēs filmu „Mana Brīvība”.

Valles saieta namā 20. janvārī plkst. 18.00 tiks organizēts koncerts, kurā piedalīsies Māra Lagzdiņa (čells), Līga Eglīte (klavieres) un Valles amatierteātris „Briedīši”.

Plkst. 18.00 arī Svitenē, pie piemiņas akmens Saules dārzā, plānots 1991. gada barikāžu atceres brīdis, piedaloties folkloras kopai „Svitene” un amatierteātrim  „Šurumburums”.

Vecumnieku tautas namā, gaidot Barikāžu aizstāvju atceres dienu, ir izstādīta no Nacionālā Vēstures muzeja atceļojusī izstāde „Ceļā uz Latvijas brīvību”.

Dalība visos pasākumos – bez maksas.

Šogad aprit 33 gadi, kopš 1991. gada janvāra barikādēm, kad Latvijas neatkarības atbalstītāji nevardarbīgi aizstāvēja valsts brīvību pret militāriem uzbrukumiem un neatkarības pretiniekiem, atgādina Reinis Druvietis, Barikādēm 33 komunikācijas vadītājs. Var teikt, ka ar 1991. gada barikādēm noslēdzās atmodas laika (1986. g. – 1991. g.) nevardarbīgā pretošanās kustība, nereti saukta arī par Dziesmoto revolūciju. Atmodas laika dziesmas vienoja cilvēkus, stiprinot to drosmi stāties pretī PSRS politiskajai iekārtai un iestāties par savas valsts neatkarību. Arī šodien Dziesmotā revolūcija turpinās dažādās kultūras tradīcijās, uzsverot nevardarbīgas politikas nozīmīgumu.

1991. gada barikāžu dalībnieku biedrības prezidents Renārs Zaļais: “20. janvārī, valsts svētkos, 1991. gada barikāžu aizstāvju atceres dienā, 1991. gada barikāžu muzejs ir aicinājis Rīgas korus iedzīvināt Dziesmotās revolūcijas tēmu un patriotisko atmodas laika garu un visas dienas garumā sadziedāties ar klausītājiem, brīvi stāvot aplī ap ugunskuru Doma laukumā. Visi Rīgas iedzīvotāji – sestdiena ir brīvdiena, nāciet, aicinām pievienoties, sadziedāties! Sadarbībā ar biedrību "Tavi draugi" notiks arī vērienīga ierakumu sveču liešana Ukrainai. Ikviens Latvijas iedzīvotājs ir aicināts ziedot sveces vai to atlikumus. Lai uzvar miers un brīvība!”

1991. gada barikādes bija nozīmīgs latviešu tautas pašapziņas un gribas izpausmes brīdis, kad cilvēki bija apņēmības pilni nosargāt savu zemi un brīvību. Tā bija nevardarbīgās pretošanās izpausme, masveidīga gatavība aizsargāties bez ieročiem, kad, Latvijas Tautas frontes aicināti, cilvēki izveidoja barikādes apkārt stratēģiski svarīgiem objektiem Rīgā un citur Latvijā. Pateicoties plašajai sabiedrības iesaistei, neatkarības pretinieku mēģinājums pārņemt varu izgāzās. 1991. gada janvāra barikādes ir arī izcils un starptautiski unikāls nevardarbīgas pretošanās piemērs, kā arī būtiska Latvijas vēstures sastāvdaļa.

Plašāk par 1991. gada barikāžu muzeja aktivitātēm: www.barikades.lv