Izglītība
varonis

Dzimtās valodas dienu sagaidot, Latviešu valodas aģentūra sveic ikgadējā skolēnu radošo darbu konkursa uzvarētājus. Šoreiz konkursa tēma bija „Kas ir Tavs varonis šodien?”.

Konkursā sagaidījām ļoti lielu pieteikumu skaitu – 1202 radošos darbus: esejas, dzejoļus, domrakstus un zīmējumus no Latvijas un latviešu skolām ārzemēs (762 literāros darbus un 440 zīmējumus). No katras skolas varēja iesūtīt tikai deviņus darbus, tas nozīmē, ka konkursā piedalījās daudz vairāk bērnu un jauniešu.

Bauskas novada izglītības iestāžu audzēkņu sasniegumi:

Nominācijā "Literārie darbi" 5.-9. klašu grupā Atzinību saņēma:

  • Eduards Gasūns, Codes pamatskolas 6. klase;
  • Rūta Jansone, Bauskas pilsētas pamatskolas 6.a klase.

Nominācijā "Zīmējumi" 1.-4. klašu grupā Atzinību saņēma:

  • Dzintars Dreiska, Vecumnieku vidusskolas 4. klase;
  • Linda Paidere, Vecumnieku vidusskolas 2. klase.

Nominācijā "Zīmējumi" 5.-9. klašu grupā Atzinību saņēma:

  • Andrejs Švabs, Pilsrundāles vidusskolas 7.a klase;
  • Kalvis Šķenders, Bauskas Mūzikas un mākslas skola, 11 gadi.

Žūrijas komisija (literatūrzinātniece, mācību grāmatu autore, Latvijas Universitātes profesore I. Stikāne, māksliniece, grāmatu „Koko un Riko” zīmējumu autore L. Lošina, UNESCO LNK ģenerālsekretāre B. Moļņika, rakstnieks V. Rūmnieks un Latviešu valodas aģentūras projektu koordinatore V. Līcīte-Meldere) spraigā diskusijā ir vērtējusi un noteikusi labākos radošos darbus. Sakot sirsnīgu paldies visiem konkursa dalībniekiem, publicējam labāko darbu autoru sarakstu.

Izrādās, ka vislielākais varonis bērniem ir MAMMA. Tad seko tētis, vecmāmiņa, vectētiņš, ģimene, māsa, brālis, ugunsdzēsēji, zemessargi un ārsti.

Populārākais cilvēks – Vaira Vīķe-Freiberga, kurai pateicoties mēs esam NATO. No skolēnu zīmētajiem Vairas Vīķes-Freibergas portretiem varētu sarīkot izstādi. Skolēni ļoti novērtē mieru, redzot kara šausmas tepat blakus Ukrainā. Volodimirs Zelenskis ir drosmes paraugs.

„Mieru katrā valstī un ģimenē,” tā raksta daudzi skolēni, atspoguļojot ģimenēs runāto.

Ļoti iecienīti ir sportisti, visbiežāk pieminētie ir Kristaps Neretnieks, 3x3 basketbolisti, Kristiāns Rubīns, Kristaps Porziņģis, Dairis Bertāns, Martins Dukurs, Artūrs Šilovs, arī Kristiano Ronaldo. Skolēnus iedvesmo treneri, jaunsargu instruktori, mūziķi, arī pati mūzika un, protams, influenceri, kur nu bez tiem. Skolēni paši alkst būt varoņi, daļa tā jau jūtas tagad.

Varonis ir Ukraina un ukraiņu tauta, Latvija un latviešu tauta. Skolēni kā varoņus min Latvijas brīvības cīnītājus, Ukrainas karavīrus, Gunāru Astru – tas dod tādu stipruma sajūtu, ka Latvijai ir nākotne. Sajaucas laiki un gadsimti, pārvēršot tautas vēsturi par iedvesmas un spēka avotu, tiek minēti drosmīgi cilvēki un vēsturiskas personības –  Jānis Čakste, Kārlis Ulmanis, Baumaņu Kārlis, Reinis Pozņaks ar Tviterkonvoju, Rūta Dimante, kara reportiere Ieva Vārna. Varonis ir latvietis – tas, kurš nekaunas tāds būt, nekaunas no savām saknēm, no savas valodas kā savulaik Krišjānis Valdemārs.

Varonis ir arī labs cilvēks, cilvēks, kas liek smaidīt, kas dod spēku noticēt sev pašam; draugi, kas tic tev tad, kad tu pats sev vairs netici. Labi un mīloši cilvēki ir daudzu jauniešu autoritātes. Dakteris Klauns ir varonis, cilvēcība ir varonība. Ne vienmēr mēs varam būt varoņi, bet vienmēr mums ir iespēja palikt cilvēkiem, saglabāt cilvēcību un nepazemot otru – tā arī ir varonība.

Paldies par stiprajiem varoņstāstiem! Jūsos katrā ir varonības gēns, ja Jūsu acis un sirds spēj ieraudzīt labo!

Uzvarētāju sarakstu atradīsiet Latviešu valodas aģentūras vietnē www.valoda.lv. Godalgoto darbu autori balvas un diplomus ar pasta sūtījumu martā saņems savās skolās. Ir iespēja atbraukt pēc balvas arī pašiem uz Latviešu valodas aģentūru (Rīgā, Meistaru ielā 10), iepriekš sazinoties ar mums telefoniski vai rakstot vēstuli e-pastā. Tad mēs varēsim iepazīties ar lielisko darbu autoriem.

Arī šogad tiks turpināta skolēnu radošo darbu izdevumu sērija, un interesantākie darbi tiks iekļauti grāmatā. Skolēnu radošo darbu sērijā izdotas jau septiņpadsmit grāmatas. Visas grāmatas brīvpieejā ir atrodamas Latviešu valodas aģentūras vietnē, meklējiet šeit: https://valoda.lv/projekti/skolenu-radoso-darbu-konkursi/

Dzimtās valodas dienā sūtām videosveicienu: https://youtu.be/OVYiKu-z-4g  (videoklipa režisors Dāvids Ernštreits, operators Jānis Saļms).