Sabiedrība Iecava Bauskas novads
Arāju ģimene, saņemot Latvijas Goda ģimenes laureātu titulu

1. maijā Rīgas Zooloģiskajā dārzā norisinājās Daudzbērnu ģimeņu dienas svinības. Pasākumā īpaši tika sumināti Latvijas Daudzbērnu ģimeņu apvienības rīkotā konkursa „Latvijas Goda ģimene 2023” laureāti. Viņu vidū bija Arāju ģimene no Bauskas novada Iecavas pagasta.

Pasākuma dalībnieki izbaudīja muzikālus un teatrālus priekšnesumus, piedalījās sportiskās un izglītojošās aktivitātēs. Noslēdzoties konkursam „Latvijas Goda ģimene 2023”, tika sumināti tie vecāki, kuru apgādībā ir vismaz trīs bērni un kuri prot veiksmīgi sabalansēt darbu, ģimenes dzīvi un sabiedrisko līdzdalību. Laureātu ģimenes saņēma biļetes uz XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku koncertiem, kā arī citas atbalstītāju balvas.

„Bija ļoti iedvesmojoši būt starp kuplajām, stiprajām ģimenēm. Diena izvērtās jauka un izdevusies, jo pasākums bija sirsnīgs, visām paaudzēm bija, ko redzēt un darīt,” vērtēja Arāju ģimenes mamma Linda. „Ar azartu piedalījāmies orientēšanās spēlē un radošajās darbnīcās un, protams, priecājāmies saņem arī balvas. Jaunieši spiedza no sajūsmas, kad mums pasniedza Akvaparka ieejas kartes un biļetes un Dziesmu svētku noslēguma koncertu, arī dažādas mīļdāvaniņas no vairākiem uzņēmumiem.” Linda atzīst, ka viņu piedalīties konkursā motivējusi vēlme izskaust sabiedrībā nereti valdošo stereotipu, ka daudzbērnu ģimenes pārtiek tikai no pabalstiem un atrodas nelabvēlīgu ieradumu gūstā.

Drostalieši

Arāju ģimene – mamma Linda, tētis Kristaps, trīs dēli un divas meitas – Iecavas pagasta „Drostalās” saimnieko kopš 2009. gada. Tiesa - vecākais dēls nu jau ir izveidojis savu ģimeni un dzīvo citur, tomēr tas vien nozīmē, ka ģimene ir kļuvusi vēl lielāka, jo tai piepulcējusies vedekla un mazbērniņš.

„Drostalās” mīt arī krietns ganāmpulks zirgu - sporta klubā un biedrībā saskarsmi ar dzīvniekiem un jātnieku sporta prasmes apgūst vairāk nekā 20 dažādu vecumu audzēkņi. Ir nokārtota interešu izglītības licence. No maza bērna līdz pat dāmām cienījamā vecumā – ienākot „Drostalu” kolektīvā visi kļūst par labiem draugiem. Tāda vide te ir radīta. Kopīgi svētki ar smiekliem, talkas ar saimnieces gatavotu zupas katlu, sacensības ar uzvaras garšu un ikdienas ritms ar darbošanos saskaņā.

Ir ierīkoti laukumi treniņiem un notiek arī Latvijas mēroga zirgu sacensības, daudzinot Iecavas vārdu. Sevišķa uzmanība tiek pievērsta cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, jo arī pašu ģimenē ir īpašais jaunietis. Vairākkārt piesaistot pašvaldības projektu konkursu līdzekļus, ir ierīkota vide, kurā cilvēkiem ar īpašajām vajadzībām pieejamas kļūst teju visas tās pašas iespējas, kā ikvienam citam. Tāpat saimniecībā ar projektu palīdzību iegādā tehnika, kas atvieglo ikdienas ritmu. Saimnieki ar mērķtiecību, plānošanu un rezultātu iezīmēšanu ir sasnieguši patiesi daudz, mācot šīs prasmes arī saviem bērniem. Ģimenē valda arī veselīga dzīvesveida pamati – atbalstot vietējos zemniekus un domājot par savas ģimenes pilnvērtīgu uzturu, Linda savu saimi cienā ar pārdomātu un gardu ēdienu.

Vasarās „Drostalas” piečalo nometņu bērnu aizrautīgā darbošanās un vecāku laimīgie smaidi, skatoties nometnes noslēguma priekšnesumus.  Ziemā kopā ar saimniekiem kluba biedri sapņo par manēžas ierīkošanu. Kamēr šis sapnis vēl gaida savu piepildījumu, visi kopā bauda dabas skaistumu pastaigās uz mežu, lēkšojot pa ganībām un norūdoties veselības uzlabošanai.

Prieks, ka Arāju ģimene vienmēr ir bijusi labs sabiedrotais pašvaldībai, īpaši sociālajam dienestam.

Vēl jāpiebilst, ka Linda Arāja kā C kategorijas jātnieku sporta trenere un prasīga mamma saviem bērniem ir iemācījusi mīlestību pret zirgiem un arī cieņu pret darbu stallī – strādā gan abi dēli, gan nu jau arī vecākā meita. Turpretī ģimenes stiprais plecs tētis Kristaps Arājs ir uzņēmies atbildību par plašo teritoriju kopšanu ar tehniku, apguvis prasmes apstrādāt pļavas un sastrādāt zirgiem nepieciešamo skābsienu ziemai.
„Drostalu” apkārtne kļūst ar katru gadu arvien acij tīkamāka, sakoptāka, apsaimniekotāka. Ģimene pieaug – mīluļu kļūst arvien vairāk, tātad arī darbiņa vairāk. Tas Arāju saimi nebiedē – ir plāni, kurus var sasniegt tikai kopā!