Bauskas novada dome Nekustamie īpašumi
dome

17. augusta Vides un attīstības komitejas sēdē deputāti skatīs divus savstarpēji saistītus lēmuma projektus.

Plānots atcelt Bauskas novada domes 2022. gada 22. decembra lēmumu, ar kuru apstiprināti Bauskas novada teritorijas kopšanas un būvju uzturēšanas saistošie noteikumi.

Pērnā gada nogalē pieņemtie saistošie noteikumi tika nosūtīti Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai atzinuma sniegšanai. 2023. gada 3. februārī no ministrijas tika saņemts atzinums, kurā izteikti iebildumi. Tā kā likums “Par pašvaldībām”, uz kā pilnvarojuma pamata bija izdoti saistošie noteikumi, 2022. gada 31. decembrī zaudējis spēku, pašvaldība no 2023. gada 1. janvāra nav tiesīga izdot saistošos noteikumus uz šā likuma pamata, kā arī nav tiesīga veikt precizējumus vai grozījumus uz šā likuma pamata izdotajos saistošajos noteikumos.

Līdz ar to pašvaldībai ir nepieciešams atcelt lēmumu, ar kuru apstiprināti 2022. gada 22. decembra saistošie noteikumi Nr. 34 “Bauskas novada teritorijas kopšanas un būvju uzturēšanas saistošie noteikumi” un jāizdod jauni teritorijas un būvju uzturēšanas saistošie noteikumi, ievērojot Pašvaldību likumā, kas stājies spēkā 2023. gada 1. janvārī, ietverto pilnvarojuma apjomu konkrētās jomas saistošo noteikumu izdošanai.

Pašlaik Bauskas novada pašvaldībā nav spēkā esoša normatīvā akta, kas noteiktu ar teritoriju un būvju uzturēšanu saistītus pienākumus, tomēr pašvaldības administratīvajā teritorijā nereti var sastapies ar nekustamajiem īpašumiem (zemes gabali un būves), par kuriem tās īpašnieks vai tiesiskais valdītājs nav pienācīgi rūpējies. Saistošo noteikumu neesamība rada situācijas, kurās pie iespējama personas drošības vai veselības apdraudējuma pašvaldībai nav līdzekļu, ar kuriem tos varētu ierobežot vai novērst. Tādēļ ir nepieciešami vienoti noteikumi, kas nosaka teritorijas un būvju uzturēšanas prasības. Tas ļautu identificēt pārkāpumus un vērsties pret nekustamo īpašumu īpašniekiem vai tiesiskajiem valdītājiem, lai pārkāpumus novērstu, tādējādi veidojot drošu un sakoptu vidi.

Secīgi Vides un attīstības komitejā tiks skatīts lēmuma projekts „Par Bauskas novada pašvaldības saistošo noteikumu “Par teritoriju un būvju uzturēšanu Bauskas novadā” apstiprināšanu”.

Saistošie noteikumi noteiks kārtību, kādā Bauskas novada pašvaldības administratīvajā teritorijā veicami teritorijas sakopšanas darbi dzīvojamo māju, nedzīvojamo ēku un neapbūvētu zemesgabalu teritorijās, reglamentēs kārtību, kādā uzturamas būvju fasādes un citas ārējās konstrukcijas, noteiks administratīvo atbildību par noteikumu neievērošanu un kompetenci administratīvā pārkāpuma procesā.

Gala lēmums par saistošajiem noteikumiem tiks pieņemts domes sēdē 31. augustā. Pēc pozitīva Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas atzinuma saņemšanas saistošie noteikumi un paskaidrojuma raksts tiks izsludināts, tos publicējot oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.