Izglītība Bibliotēkas Bauskas novads
Skaļā lasīšana Bauskas posms 2024

8. maijā uz Nacionālās Skaļās lasīšanas sacensību posmu Bauskā pulcējās 17 dalībnieki – novada piektklasnieki, lai draudzīgā sacensībā noskaidrotu 2024. gada mūspuses skaļās lasīšanas čempionu.

Skaļās lasīšanas sacensību dalībnieka uzstāšanās laiks ir līdz trim minūtēm, kuru laikā dalībnieks īsi iepazīstina ar sevi, piesaka izvēlēto darbu, tā autorus, pastāsta par savas grāmatas izvēli un nolasa izvēlēto fragmentu. Savukārt žūrijas uzdevums ir novērtēt lasījumu pēc tādiem kritērijiem, kā grāmatas un sevis kā lasītāja prezentēšana, skaidra dikcija un dabiska intonācija, lasīšanas temps, prasme emocionāli aizraut klausītājus un fragmenta izvēle.

Ervīns Cuzanovskis

Pēc visu dalībnieku uzstāšanās par šī gada skaļās lasīšanas čempionu Bauskā tika pasludināts Pilsrundāles vidusskolas 5.a klases skolnieks Ervīns Cuzanovskis, kurš lasīja fragmentu no Pamelas Lindones Treversas grāmatas “Mērija Popinsa”. Ervīna lasījumu žūrijas komisija novērtēja visaugstāk, uzslavējot dabisko intonāciju un labo tempu. Bauskas posma uzvarētājs jau kā sestklasnieks pārstāvēs novadu un savu skolu nākamajā sacensību kārtā rudenī.

Sacensības žūrijas komisijā strādāja pedagoģe un dzejniece Inta Baltgalve, Jelgavas bērnu un jauniešu bibliotēkas “Zinītis” vadītāja Baiba Karčevska un dienas centra “Iecavnīca” vadītāja, svētku un pasākumu režisore un vadītāja Ilva Vansoviča.

Baiba Karčevska simpātiju balvu pasniedza Pilsrundāles vidusskolas skolniecei Emīlijai Ūdrei, atzinīgi novērtējot lasītājas spēju identificēties ar grāmatas galveno varoni, tādējādi klausītāju emocionāli aizraujot.

Dalībnieku izvēlētie fragmenti lasīšanai bija gan no jaunākās bērnu un jauniešu literatūras, gan bērnu literatūras klasikas darbi. Lasītāju kopējais sniegums bija labs, par ko jāpateicas piektklasnieku latviešu valodas un literatūras skolotājām un skolu bibliotekārēm, kas palīdzēja sagatavot priekšnesumus.

Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar Latvijas bērnu un jaunatnes literatūras padomi arī 2024. gadā turpina Nacionālās Skaļās lasīšanas sacensības – konkursu 5. klašu skolēniem, kuru rezultātā tiek noskaidrots nacionālais lasīšanas čempions. Sacensību mērķis ir pilnveidot bērnu prasmes izvēlēties piemērotu un interesantu literatūru skaļai lasīšanai, sekmēt interesi par lasīšanu un grāmatām, saliedēt bērnus kopīgām lasīšanas aktivitātēm, kā arī veicināt lasītprieku.