Kultūra

Rīgas Skolu muzejs dibināts 2002. gadā. Muzeja mērķis ir vākt, saglabāt, pētīt un popularizēt Latvijas izglītības un pedagoģijas vēstures materiālās un nemateriālās liecības, kā arī veicināt to izmantošanu sabiedrības izglītošanai.

Izstāde

Izstādes mērķis – parādīt kā skolas apģērbu un formas tērpu ietekmē gan politiskā vara un tās ideoloģija, gan ekonomiskā situācija un nacionālās identitātes apziņa, kā arī vadošās modes tendences. Izstādes apmeklētājs var izsekot ne tikai pakāpeniskām skolēnu un skolotāju tērpu un to detaļu mainībai, ko nosaka Izglītības ministrijas un citu iestāžu izdotie likumi un rīkojumi, bet arī skolas vides estētiskai mainībai un skaistuma izpratnei dažādos Latvijas vēstures periodos.

2022. gada 22. novembrī Rīgas Skolu muzejā tika atklāta izstāde "Skola. Apģērbs. Laikmets" un sadarbībā ar Rīgas Domes Izglītības, kultūras un sporta departamentu noorganizēta zinātniski praktiskā konference "Skola. Skolotājs. Vēsturiskā pieredze mūsdienu pedagoģiskajā procesā". Daļa no konferences dalībnieku priekšlasījumiem ir pārtapuši zinātniskajos rakstos, kas apkopoti pirmajā Rīgas Skolu muzeja rakstu krājumā.

2023. gada pavasarī Rīgas Skolu muzeja darbinieki sāka izstādes "Skola. Apģērbs. Laikmets." transformēšanu, to piemērojot Rundāles Multifunkcionālā centra izstāžu telpai un tehniskajām iespējām.

2024. gada 14. martā jaunatklātā izstāde skatītājiem piedāvā satura un vizuālās informācijas ziņā izvērstāku un plašāku skatījumu uz skolas apģērbu, formas tērpu daudzveidību un skolotāju vizuālo tēlu Latvijā laika posmā no 1918. līdz 1990. gadam. Daudzi no izstādē redzamajiem materiāliem ir izstādīti pirmo reizi. Apmeklētājiem ir arī iespēja aplūkot Rīgas Skolu muzeja jaunieguvumus, kuri tika uzdāvināti muzejam izstādes "Skola. Apģērbs. Laikmets" norises laikā – Rīgā, laikā no 2022. gada 22. novembra līdz 2024. gada 1. februārim.

Izstādes kuratore - Rīgas Skolu muzeja muzejpedagoģe, NMV Rīgas Doma kora skolas skolotāja Ilze Jākobsone.

Izstādes vizuālais noformējums - Latvijas Kara muzeja māksliniece Ieva Lapiņa.

Izstādes "Skola. Apģērbs. Laikmets" idejas autors - Rīgas Skolu muzeja vadītājs Jāzeps Imants Vikšers.

Zinātniskā konsultante - pedagoģijas vēsturniece, Rīgas Tehniskās universitātes profesore, Rīgas Skolu muzeju muzejpedagoģe Alīda Zigmunde.

Rīgas Skolu muzejs izsaka pateicību Latvijas Nacionālajam arhīvam, Latvijas Nacionālajai bibliotēkai, Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejam, Ģ. Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejam,  Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejam, pētniecības centram un muzejam "Latvieši pasaulē", Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Aleksandra Čaka memoriālajam dzīvoklim – muzejam par sadarbību.