Skaistkalnes Magazīnas klēts

Piektdien, 28. jūlijā, ar svinīgo ceremoniju, oficiāli atklāta  interaktīvā multimediju ekspozīcija “Karsta kriteņu veidošanās” Skaistkalnes Magazīnas klētī.

Pasākuma uzrunā klātesošos sveica Skaistkalnes pagasta nodaļas vadītāja Ineta Skustā: “Šodien oficiāli esam atslēguši durvis un mums ir liels prieks šajās telpās uzņemt ciemiņus.”

Gandarījumu par realizēto projektu pauda arī Vecumnieku apvienības pārvaldes vadītāja Dace Šileika uzslavējot projekta rakstītāju Līgu Čakāni, kā arī tūrisma organizatori Elīnu Stilvi un Skaistkalnes pagasta gidi Laimu Indriķi.

Atklāšanas pasākumā kopā ar vienmēr atsaucīgajiem pagasta ļaudīm un pašvaldības pārstāvjiem bija arī Zemgales plānošanas reģiona pārstāvis un pārstāvis no SIA “Aspired”, kurš nodrošināja ekspozīcijas izveidei Magazīnas klētī.

Svinīgajā pasākumā tika vēstīts par Magazīnas klēts vēsturi, attīstību un atjaunošanu.

Skaistkalnes Magazīnas klēts vēsturiski iekļāvusies Skaistkalnes (Šēnbergas) kopējā muižas ansamblī. Ēka celta 19. gs. sākumā, būvēta no apskaldītiem laukakmeņiem, faktūra ar javā iespiestu sīku ķīlējuma apmetuma rakstu - tajā savulaik glabātas pārtikas (lielākoties - labības) rezerves. Ēkai raksturīgi biezie mūri un sienas, kā arī šaurie, šaujamlūkām līdzīgie logi un zemas arkveida ieejas durvis. Magazīnas klēts ir viena no izteiksmīgākajām kādreizējās muižas apbūves ansambļa elementiem - tā ir reģiona nozīmes arhitektūras piemineklis.

Remontdarbu laikā, galvenais uzdevums bija, pēc iespējas vairāk saglabāt senatnīgās divstāvu ēkas autentiskumu. Šobrīd šeit apskatāma interaktīva un izglītojoša ekspozīcija par Skaistkalnes karsta kritenēm un to ģeoloģiskajiem procesiem!

Ekspozīcijas mērķis - ar multimediju risinājumiem parādīt, kas ir Skaistkalnes karsta kritenes, kā tās rodas, kas notiek zem zemes un virszemē, kā arī gluži vienkārši pārsteigt apmeklētājus. Interaktīvo ekspozīciju būs iespējams papildināt ar pārgājienu uz Skaistkalnes karsta kritenēm mežā, lai ieraudzītu šīs unikālās dabas vērtības savām acīm. Ekspozīcija piemērota kā pieaugušajiem,  tā arī bērniem - iespējams līdzdarboties arī radošajās ģipša darbnīcās.

Lepojamies, ka Bauskas novadā ir jauns, kultūrvēsturisks tūrisma objekts!

Iepirkuma rezultātā tika noslēgts līgums ar SIA “Aspired” šīs ekspozīcijas izveidei. Līguma kopējā summa 78 095,51 EUR, kopā ar PVN.

Projekta ietvaros Bauskas novada pašvaldība iegādājās mēbeles un materiālus ģipša darbnīcai, organizēja vairākus izzinošus pārgājienus Skaistkalnē, izveidoja interaktīvu multimediju ekspozīciju Skaistkalnes magazīnas klētī, kā arī projekta dalībnieki piedalījās dažādās apmācībās un pieredzes apmaiņas braucienos, kur ieguva zināšanas par ģeoloģiju un ģeomorfoloģiju un karsta procesiem Latvijā un citur pasaulē.

Projektu līdzfinansē: Interreg V-A Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības programma 2014‑2020.gadam.

Kopējais projekta budžets: 649 972,15 EUR (t.sk. ERAF finansējums 552 476,31 EUR)

Projekta budžeta sadalījums 108 220,56 EUR (t.sk. ERAF – 91 987,47 EUR, Bauskas novada pašvaldības līdzfinansējums 16 233,09 EUR)