Statuss:

Projekta nosaukums: Viļa Plūdoņa muzeja dzīvojamās mājas restaurācija
Projekta numurs: 2/IP22/22/30
Projekta budžets: 471 856,15 EUR
Projekta budžeta sadalījums: valsts budžeta finansējums 320 935,85 EUR, Bauskas novada pašvaldības līdzfinansējums 150 920,28 EUR

Galvenās aktivitātes

Viļa Plūdoņa muzeja dzīvojamās mājas pilnīga restaurācija, saskaņā ar būvprojektu „Viļa Plūdoņa muzeja dzīvojamās mājas un klēts restaurācija un atjaunošana”, būvdarbu autoruzraudzība un būvuzraudzība.

Īstenošanas laiks: 06.07.2022.– 31.12.2023.

Jolanta Kalinka

Vecākā projektu vadītāja
jolanta.kalinka [at] bauskasnovads.lv

Publikācijas par šo tematu:

Šonedēļ tiks uzsākti restaurācijas darbi dzejnieka Viļa Plūdoņa memoriālā muzeja „Lejenieki” dzīvojamajā mājā, informē Bauskas novada administrācijas Attīstības un plānošanas nodaļa. Plānots, ka apmeklētājiem atjaunotais muzejs durvis vērs nākamā gada vasarā.

Restaurācijas darbus Bauskas novada dome iepirkuma rezultātā ir uzticējusi veikt uzņēmuma SIA “WARSS +”. Kopējās plānotās būvdarbu izmaksas sastāda 471 856,15 EUR (ar PVN). No tiem  320 935,85 EUR ir projekta īstenošanai piešķirtais valsts budžeta finansējums.

Dzīvojamās mājas tehniskais un vizuālais stāvoklis šobrīd uzskatāms par neatbilstošu kultūras pieminekļa statusam, daudzi ēkas būvelementi un detaļas (piemēram, logi, durvis, apkures ietaises u.c.) būvēti,  nerespektējot ne mājās oriģinālos paraugus, ne V. Plūdoņa dzīves laika prototipus. Telpu apdare neatbilst dzejnieka dzīves laika situācijai, kā arī mājas veranda ir kritiskā stāvoklī.

Muzeja kompleksa dzīvojamā ēkā, pēc tās restaurācijas, paredzēts iekārtot jaunu ekspozīciju, kura vēstīs par dzejnieka mūžu un saikni ar dzimtajām mājām. Tajā būs iekļauti dzejniekam piederējušie priekšmeti, plaša informācija par V. Plūdoņa dzīves gājumu, viņa ģimeni, literāro un sabiedrisko darbību. “Lejenieku” astoņās istabās tiks izvietoti 1920. - 1930. gadu interjera priekšmeti, atbilstoši laikam, kad V. Plūdonis tur dzīvoja.

Dzejnieka Viļa Plūdoņa memoriālā muzeja „Lejenieki” ansamblis sastāv no dzīvojamās mājas un vairākām saimniecības būvēm, kas kopā veido tipisku Zemgales viensētas kompleksu. Tas ir valsts nozīmes kultūras vēstures piemineklis ar lielu kultūrvēsturisko un sabiedrisko vērtību un ir publiski pieejams. Muzeja galvenais uzdevums ir vēstīt par dzejnieka V. Plūdoņa dzīvi un daiļradi.

Bauskas muzeja struktūrvienība “Viļa Plūdoņa muzejs” ir viens no nedaudzajiem personību muzejiem Zemgalē. Tas izveidots latviešu literatūras klasiķa, dzejnieka V. Plūdoņa dzimtajās mājās „Lejeniekos”, kasir saglabājušas šim apvidum raksturīgo 19.gadsimta zemnieku sētas plānojumu un daudzas tajā ietilpstošās ēkas.

V. Plūdoņa muzejs ar Zemgales novadam raksturīgo etnogrāfisko ēku kompleksu, ir vieta, kur tiek uzturētas un koptas latviešu tradīcijas, tās padarot pieejamas plašākam apmeklētāju lokam. Muzejā katru gadu tiek rīkoti tautas tradīcijas popularizējoši sarīkojumi – Lielā diena, Maizes diena, Veļu vakars, Ziemas saulgrieži, kā arī galvenokārt skolu audzēkņu auditorijai domāti tematiskie pasākumi – Viļa diena, Dzejas dienas u.c.

Investīciju projekts “Viļa Plūdoņa muzeja dzīvojamās mājas restaurācija” tiek īstenots, lai uzlabotu pakalpojumu kvalitāti un pieejamību iedzīvotājiem un saglabātu valsts nozīmes vēstures pieminekli, kurā veiksmīgi apvienota memoriālā muzeja un brīvdabas etnogrāfiskā muzeja specifika.

Projekta īstenošana uzsākta 2022.gada rudenī un restaurācijas darbi turpināsies līdz 2023.gada vasarai. Līdz šim veikta nesošo jumta koka konstrukciju bojāto vietu protezēšana, konstrukciju remonts un atjaunošana, jumta seguma un jumta latojuma atjaunošana, pamatu atjaunošanas darbi, pamatu plātnes izbūve verandai un lievenim, koka pārseguma atjaunošana, iekšējo inženiertīklu izbūve, iekšējie apdares darbi. Veikta restaurēto un no jauna izgatavoto logu, slēģu un durvju bloku montāža ailās.

2023.gadā tiks veikta guļbaļķu protezēšana un nomaiņa, maizes krāsns restaurēšana, kā arī ķieģeļu un podiņu krāsns mūrēšana no atgūtajiem ķieģeļiem un krāsns podiņiem, sienu apmešanas darbi, saglabājot vēsturiskā apmetuma fragmentus. Ēkas pirmajā un bēniņu stāvā tiks izbūvēti koka starpsienu, griestu un grīdu karkasi, grīdas dēļi attīrīti no esošā krāsojuma un veidots retināts dēļu klājs, fasādes dēļu krāsošana un skārda lāseņa montāža pa ēkas perimetru, izbūvēts dzegas karkass un veikta jumta noteku montāža.

Projekta kopējās izmaksas 479 575,93 EUR, (restaurācijas darbi 471 856,13  EUR, autoruzraudzība 5299,80 EUR, būvuzraudzība 2420 EUR), t.sk. valsts budžeta finansējums restaurācijas darbiem 320 935,85 EUR, Bauskas novada pašvaldības līdzfinansējums restaurācijas darbiem 150 920,28 EUR, būvuzraudzības izmaksas 2420 EUR un autoruzraudzība 5299,80 EUR, kas kopā sastāda 158 640,08 EUR. 2023.gadā veicami darbi 209 873 eiro apmērā. Restaurācijas darbus veic SIA “Warss+”.

Muzeja kompleksa dzīvojamā ēkā, pēc tās restaurācijas, paredzēts iekārtot jaunu ekspozīciju, kura vēstīs par dzejnieka mūžu un saikni ar dzimtajām mājām. Ekspozīcijā tiks iekļauti dzejniekam piederējušie priekšmeti, plaša informācija par V.Plūdoņa dzīves gājumu, viņa ģimeni, literāro un sabiedrisko darbību.

Līdz šim jau ir veikta  Viļa Plūdoņa muzeja klēts restaurācija un atjaunošana, ratnīcas restaurācija, kā arī īstenoti projekti muzeja priekšmetu restaurācijai un ekspozīciju iekārtošanai.

Projekta vadītāja

Jolanta Kalinka