Bauska Kultūra Bauskas pils
Ludus

Sestdien, 15.aprīlī, plkst. 17:00 Bauskas pilī Senā mūzikas ansamblis LUDUS un dziedātāja Dārta Paldiņa aicina uz koncertu “O dolce vita mia” (Ak, mana mīļā dzīve). Tiks atskaņoti renesanses laikmeta zināmu un anonīmu autoru skaņdarbi.

 

Senās mūzikas ansambļa LUDUS repertuārā valda vēlīnās renesanses un agrīnā baroka laika kompozīcijas, kuras mūziķi atskaņo uz autentisku instrumentu kopijām, laikmetam atbilstošā manierē un tērpos. Instrumenti ir dažāda lieluma blokflautas, violas da’gambas, lauta, baroka ğitāra, arhlauta, fidelis, vijole, sitamie instrumenti.

Ansamblis dibināts 1988. gada novembrī, un tā sastāvā ir pieci mūziķi: vadītāja un vijolniece Māra Birziņa, blokflautiste Dagnija Tuča, lautists Sergejs Sjomins un viola da gamba spēlē Lauma Liepiņa un Romāns Trautmanis. LUDUS 30 gadu garumā koncertējis starptautiskajos senās mūzikas festivālos Bauskā un Rundālē, kā arī Vācijā, Dānijā, Krievijā, Polijā un Lietuvā.

Dārta Paldiņa senās mūzikas dziedāšanu apguvusi mūzikas augstskolās Latvijā un Francijā, papildinoties viduslaiku, renesanses un baroka laikmetu mūzikas meistarklasēs pie speciālistiem Čehijā, Vācijā, Francijā, Latvijā. Veidojusi renesanses mūzikas koncertprogrammas „Karaļa Henrija VIII dziesmas” (2018), „Angļu renesanses dziesmu stāsts” (2019), viduslaiku kultūras iespaidotu mākslas performanci „Traks pēc Tevis, Hildegard!” (2020). Sadarbojas ar senās mūzikas ansambļiem Ludus, Mediatore, Schola Cantorum Vox Iubilantis, kā arī Musica Humana biedrību.

Koncertprogrammā “O dolce vita mia” skanēs mūzika, kas radīta renesanses laikmetā, ar kuru mūs šķir teju puse tūkstošgades. Renesanses laikmetā ieviesa jaunu jēdzienu – compositor - komponists un sāka fiksēt mūzikas radītāju vārdus. Tamdēļ renesanses laikmetā ir daudz pazīstamu autoru, lai gan ir saglabājušies arī daudz anonīmu komponistu skaņdarbu.  Īpašs skanējums renesanses laikmetā ir instrumentālajai mūzikai, jo īpatnēji ir paši instrumenti, piemēram: stīgu strinkšķināmie instrumenti – lautas; pūšaminstrumenti – senās trompetes, šalmejs; stīgu instrumenti - dažādu veidu violas, kā arī dūdas, bungas, stabules un dažādu izmēru ērģeles. Mūzika renesanses laikmetā skanēja gan tirgus laukumos un svētkos, gan baznīcās un pilīs, gan dejās un izrādēs.

15. aprīļa koncertā Senā mūzikas ansambļa LUDUS un dziedātājas Dārtas Paldiņas izpildījumā dzirdēsiet angļu komponista un virtuoza lautista Džona Daulanda (John Dowland,~1562-1626); flāmu komponista, instrumentālista un mūzikas izdevēja Tilmana Susato (Tilman Susato, ~1500 - ~1562); itāļu komponista Džovanni Džakomo Gastoldi (Giovanni Giacomo Gastoldi, ~1554-1609); flāmu komponista Adriana Villaerta (Adriaan Willaert, ~1490-1562) ; šveiciešu komponista Ludviga Senfla  (Ludwig Senfl, ~1486 - 1542/43) un itāļu lautista un komponista Andrea Falconieri (~1586-1656) skaņdarbus.

Biļetes Bauskas pils muzeja kasē un SIA “Biļešu paradīze” kasēs.

Biļetes cena 15 EUR

Koncerta ilgums 1 h

 

Rezervēt biļetes var pa tālr. +371 63922280, +371 20011880 vai e-pastā: bauskaspils@bauska.lv. Rezervētās biļetes jāizpērk ne vēlāk kā 30 min. pirms pasākuma.