Kultūra Pašvaldība Projekti
Plūdoņa muzejs kultūras ministrs

12. septembrī kultūras ministrs Nauris Puntulis apmeklēja Viļa Plūdoņa muzeju, lai aplūkotu paveiktos dzīvojamās mājas rekonstrukcijas darbus, kā arī iepazītos ar jaunās ekspozīcijas veidošanas gaitu.

Uz tikšanos ar ministru bija ieradies Bauskas novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis, Bauskas muzeja, Bauskas novada administrācijas Kultūras nodaļas un Attīstības un plānošanas nodaļas pārstāvji.

Viļa Plūdoņa muzeja, kas ir Bauskas muzeja struktūrvienība, vadītāja Elīna Kūla-Braže ministram pastāstīja par dzejnieka dzīves gājumu, muzeja vēsturi; parādīja tradicionālo Zemgales sētu, ēkas, esošo ekspozīciju un informēja par plānotajiem darbiem jaunas ekspozīcijas izveidē. Ar faktiem dalījās arī Bauskas muzeja Vēstures nodaļas vecākais speciālists Raitis Ābelnieks: „140 gadu jubilejā dzejniekam par godu Bauskā tika uzstādīts piemineklis, uz 150. jubileju būs atjaunota dzīvojamā māja un uzstādīta jauna ekspozīcija”.

Kultūras ministrs vizītes noslēgumā akcentēja, ka viņš aicina kultūras, izglītības darbiniekus, pašvaldības pārstāvjus un sabiedrību kopumā nākamo gadu visā valstī atzīmēt Viļa Plūdoņa 150 gadu jubilejas zīmē.

2023. gadā Kultūras ministrija ir atvēlējusi Bauskas novada pašvaldībai 120 tūkstošus eiro Viļa Plūdoņa muzeja jaunās ekspozīcijas izveidei – gan eksponātu restaurācijai, gan iegādei, izgatavošanai un ekspozīcijas iekārtošanai. Tajā būs iekļauti dzejniekam piederējušie priekšmeti, plaša informācija par V. Plūdoņa dzīves gājumu, viņa ģimeni, literāro un sabiedrisko darbību. „Lejenieku” astoņās istabās tiks izvietoti 1920. - 1930. gadu interjera priekšmeti, atbilstoši laikam, kad V. Plūdonis tur dzīvoja.

„Mūsu saknes balstās mūsu kultūras mantojumā, tradīcijās, mūsu dižgaros. Vilis Plūdonis nenoliedzami ir viens no mūsu dižgariem, kurš ir ietekmējis mūsu valodu, cēlis mūsu nacionālo pašapziņu, rosinājis mūsu iztēli. Es esmu gandarīts, ka valsts kopā ar pašvaldību ir veikusi labu mājasdarbu, mēs esam sagatavojuši platformu tam, lai godam nosvinētu Plūdoņa 150,” tā N. Puntulis.

Dzejnieka Viļa Plūdoņa memoriālā muzeja „Lejenieki” ansamblis sastāv no dzīvojamās mājas un vairākām saimniecības būvēm, kas kopā veido tipisku Zemgales viensētas kompleksu. Ansamblis ir valsts nozīmes kultūras vēstures piemineklis ar lielu kultūrvēsturisko un sabiedrisko vērtību un ir publiski pieejams. Muzeja galvenais uzdevums ir vēstīt par dzejnieka V. Plūdoņa dzīvi un daiļradi.