Bauskas novada pašvaldība Projekti
mežotne

Katra tauta dzīvo tik ilgi, cik ilgi par to kāds stāsta stāstus. Ir radīts stāsts par Mežotnes pilskalnu – literārs vēstījums nākošajām paaudzēm par mūsu stiprajiem zemgaļu senčiem, par mūsu saknēm, par notikumiem tālā senatnē.

Stāsta autore Ieva Staltmane  lasītājiem uzbur ainu par seno zemgaļu dzīvi senajā Mežotnē. Tā stāsta  par 1220. gada notikumiem un par zemgaļu varonību cīņās ar krustnešiem. Vēsturiskie notikumi tiek stāstīti caur izdomātiem tēliem Zīli un Madi. Abu stāsta varoņu vēstījums aizved mūs vairāk nekā astoņu gadsimtu senā pagātnē, kad zemgaļu tauta bija ierauta Krusta karos, cīnoties par savu zemi un brīvību.

Stāstā uzburta aina par seno Zemgali, kur cilvēki smagā darbā atkarojuši zemi no mežiem, līduši līdumus, audzējuši miežus un rudzus. Te dzīvojuši lepni, brīvi un drosmīgi ļaudis, kuri paši lēma par savu zemi un saviem ļaudīm. Te rāmi plūda Lielupe un tās krastā stalta uzcelta Mežotnes pils – senās Upmales zemes sirds. Patvērums mežotniešiem daudzajos sirotāju uzbrukumos, daudzkārt nodedzināta un celta no jauna, ikreiz stiprāka, drošāka un neieņemamāka.

Stāsts balstīts 13. gadsimta hronikās un citās vēstures liecībās.

Mežotnes pilskalna stāstu papildina bagātīgas un krāšņas ilustrācijas, kuru autors ir vjetnamiešu mākslinieks Kao Vjets Ngujens. Radītie zīmējumi ir unikāla vizuāla 9.–13.gadsimta notikumu rekonstrukcija un iespēju robežās ir vēsturiski precīzi. Grāmatas grafikas dizainu ir izstrādājusi māksliniece Dace Runča, kura stāsta: “Strādājot ar šo grāmatu bija sajūta, ka iets ceļš atpakaļ pie daļas no sevis. Esmu dzimusi tuvu Mežotnes pilskalnam, ko izjūtu kā savas mīļās mājas. Ikdienā bieži sanāk skatīties dienvidaustrumu virzienā uz Mežotnes pilskalna pusi, iztēlojoties kā savulaik pa Lielupi braukušas laivas uz seno Mežotnes pili. Mežotnes pilskalns sauc savus Upmales ļaudis atpakaļ, un šis ir mans solis tam pretī – citā laikā, citās dimensijās, atpakaļ pie saknēm.”

Stāstā jūt mežotniešu spītu, noturot pils aizsardzību pret milzīgo pārspēku daudzas dienas, dzird zobenu šķindoņu un akmeņu triecienus pret aizsargtorņiem, jūt dūmu smaržu, pils aizsargvaļņiem degot. Un tam visam pāri - zemgaļu nesalaužamo garu, pat piekāpjoties pārspēka priekšā.

Ar grāmatu jau pavisam drīz varēs iepazīties Bauskas novada bibliotēkās, savukārt stāsta elektroniskā versija ikvienam ir pieejama tīmekļvietnē www.mezotnespilskalns.bauska.lv =>https://ej.uz/MezotnesPilskalnaStastsdigitali

Mežotnes pilskalna stāsts tapis RUNRARO projekta ietvaros, kas īstenots pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020. gadam ietvaros, un to līdzfinansēja Eiropas Savienība. Par tās saturu un šo publikāciju pilnībā atbild Bauskas novada pašvaldība, un tā var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli.

savienība