Kultūra Rundāles apvienības pārvalde
bilde

2023.gada 23.augustā starp Bauskas novada pašvaldību un SIA „Arhitektoniskās izpētes grupu” noslēgts līgums par Svitenes muižas kultūrvēsturiskās izpētes, kultūrvēsturiskās inventarizācijas veikšanu un būvprojekta meta izstrādi. Izpētes mērķis ir saņemt Svitenes muižas attīstības vīziju, risinājumu skices un shēmas tādā apjomā un kvalitātē, lai šos risinājumus varētu realizēt un izmantot projektēšanas dokumentācijas izstrādei, kā arī izstrādāt projektēšanas uzdevumu, lai  nodrošinātu valsts nozīmes kultūras pieminekļa Svitenes muiža saglabāšanu un atjaunošanu, izveidojot Svitenes muižu par vērtīgu, atraktīvu un interesantu tūrisma galamērķi.

Septembra beigās SIA „Arhitektoniskās izpētes grupu “ pārstāvji ieradās apsekot Svitenes muižu, klātienē iepazinās ar muižas stāvokli un esošo situāciju un tika izrunāti aktuālie jautājumi, kuriem nepieciešams ātrs risinājums.

Līgums paredz, ka darbs jāpabeidz sešu mēnešu laikā no līguma parakstīšanas dienas.

Par arhitektonisko izpēti:

Arhitektoniskā izpēte – analītisks pētījums, kurā objektā vizuālā apsekojumā, uzmērījumos un zondāžās konstatējamās iezīmes tiek salīdzinātas ar objektu saistīto grafisko un vēsturisko dokumentāciju. Veicot vēstures avotu, morfoloģiskā materiāla un stratigrāfiskos atsegumos iegūto datu savietošanu, tiek nodrošināta objekta tektonisko un formālo aspektu integrēta analīze. Objektā veiktā izpēte ļauj papildināt arhīva materiālos iztrūkstošo un sniegt papildus ziņas par zudušo vēsturisko arhitektūru, novietni un būvniecības un pārbūves procesiem.

Arhitektoniski māksliniecisko izpēti (AMI) veic, lai noskaidrotu vēsturisko ēku kultūrvēsturisko un māksliniecisko vērtību. Tālāk tiek pieņemts pamatots lēmums par objekta turpmāko attīstību, statusu un saglabāšanas risinājumiem.

Arhitektoniski mākslinieciskās izpētes procesā:

• apkopo būvvēstures datus;
  • iegūst līdz tam nezināmus datus par vēsturisko ēku;
  • tiek sekmēta publicitāte;
  • integrē vēsturisko ēku kultūrvidē.