Nekustamie īpašumi Projekti
iela

Dreņģeru iebraucamā sēta ir viena no senākajām koka ēkām Bauskas vecpilsētā, vēsturisko koka apbūvi raksturojoša ēka ar augstu autentiskuma pakāpi un kultūrvēsturisko vērtību. Senākais tās korpuss gar Plūdoņa ielu celts 1787.-1788.gadā, 19.gs.sākumā būvēts pagalma korpuss ar kolonādi, un 19.gs.beigās – korpuss gar Kalna ielu. Tā ir pilsētas vēsturiskā centra kvartāla stūra ēka ar nošļauptu stūri, kas ir uztverama vairākos skata punktos no pieguļošajām ielām un rātslaukuma. Ēka ir saglabājusi savu vēsturisko apjomu, daļēji – plānojumu, konstrukcijas, vērtīgas vēsturiskās apdares detaļas un būvgaldniecības izstrādājumus.

2020.gadā, konsultējoties ar Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi, pašvaldība pārņēma Dreņģeru iebraucamo sētu savā īpašumā. Taču ilgstoši neizmantotā ēka ir avārijas stāvoklī, un tās saglabāšana ir apdraudēta. Caurā jumta dēļ mitrums ilgstoši bojājis jumta konstrukciju un pārsegumus, kas vairākās vietās iebrukuši vai draud iebrukt, lielā apjomā mitruma un trupes bojātas ārsienas. Šādā situācijā ēkas saglabāšanai vairs nav iespējami lokāli glābšanas pasākumi, bet nepieciešami apjomīgi kompleksi risinājumi, lai, pirmkārt, nodrošinātu ēkas konstruktīvo stabilitāti un tad varētu uzsākt turpmāko restaurāciju.

Bauskas novada pašvaldība veica „Dreņģera iebraucamās sētas” tehnisko apsekošanu, tehniskās apsekošanas atzinuma sagatavošanu, uzmērīšanas darbus ar 3D lāzerskenēšanas un fotogrammetrijas metodi. Tika konstatēts, ka ēka ir ļoti sliktā vai pirmsavārijas stāvoklī.

Lai novērstu ēkas tehniskā stāvokļa pasliktināšanos, Bauskas novada pašvaldība izstrādāja avārijas stāvokļa novēršanas skiču projektu. Projekta ietvaros tika plānots savilkt esošās sienas un nostiprināt tās pret pagaidu koka rāmju konstrukcijām, daļu no pārseguma slodzēm pārnest uz pagaidu koka rāmju konstrukcijām, esošo jumta krēslu konstrukcijas papildināt ar atgāžņiem, spārēm uz apakšējām plaknēm pieskrūvēt koka stinguma atgāžņus, vietām jumta konstrukcijas papildināt ar jumta krēsla elementiem un saišķiem. Projektā tika paredzēts lielu daļu no jumta slodzēm jumta krēsla zonā pārbalstīt uz pagaidu rāmjiem, kas tālāk caur pārseguma elementiem slodzi pārnes uz pagaidu rāmja konstrukcijām 1.stāvā, lai daļēji samazinātu slodzi uz nesošajām ārsienām un pārseguma elementiem, kas savukārt veicina  ēkas kopējo stingumu un novērš avārijas stāvokļa draudus.

Šī projekta realizācijai tika saņemts finansējums 12 000 EUR no Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes Kultūras pieminekļu izpētes, restaurācijas un glābšanas programmas līdzekļiem. Pašvaldības līdzfinansējums projekta realizācijai ir 12 176,93 EUR.

Darbu gaitā veikta ēkas nesošo sienu stabilizācija, izbūvējot savilces ārpusē un pagaidu koka atbalsta rāmjus iekšpusē, bojātie pārsegumi atbalstīti uz pagaidu rāmju konstrukcijām, jumta konstrukcija papildināta un nostiprināta ar atgāžņiem, nostiprinātas nestabilās jumta seguma šīfera loksnes un vietas, kur segums zudis, nosegtas ar pagaidu segumu. Dreņģeru iebraucamās sētas glābšanas darbi veikti atbilstoši Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes atļaujas nosacījumiem. Darbus veica SIA „KASKĀDE BŪVE”.