Statuss:
leader_elfla_logo7.jpg

Projekta finansētājs: Cits
Status: Īstenots
Projekta nosaukums: 16.gs.kultūras pieminekļa Bauskas Sv.Gara baznīcas dienvidu fasādes atjaunošana
Projekta numurs: 16-06-AL07-A019.2202-000007
Projekta budžets: kopējās izmaksas ir 58 422,04 EUR, no tām attiecināmās izmaksas ir 50 000,00 EUR
Projekta budžeta sadalījums: Eiropas Lauksaimniecības Fonds lauku attīstībai 45 000,00 EUR, Bauskas novada pašvaldība 5 000,00 EUR
Projekta mērķis

Projekta mērķis ir valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa Bauskas Sv.Gara luterāņu baznīcas dienvidu fasādes apdares restaurācija, saglabāšana un pieejamība sabiedrībai.

Īstenošanas laiks: 20.08.2018
Koordinātors: Ilze Tijone
Kontaktinformācija: ilze.tijone@bauska.lv, 639 22233

Publicitāte

LEADER_ELFLA_logo(2).jpg

28.08.2018.

Pabeigta Sv.Gara Bauskas luterāņu baznīcas dienvidu fasādes restaurācija

2001. gadā, pēc Bauskas evaņģēliski - luteriskās draudzes pasūtījuma restaurators Milošs Gavenda veica Bauskas Sv. Gara baznīcas fasāžu izpēti. Izpētes laikā tika atklāta fasādes apdare, kas attiecas uz tās būvniecības laiku, t.i. 1591.-1594.g. Fasāde visā laukumā bijusi apmesta ar tā saukto „noplēsto” vienslāņa apmetumu, kam raksturīga izteikti raupja virsmas faktūra, ko panāk javu, kurai izteikti rupjš sastāvs, izlīdzinot ar apmetēju lāpstiņas kanti. Raksturīgi 16.gs. sgrafito fasādēm, kontrastam, logailu apmales veidotas gludajā, tā sauktajā blietētajā apmetumā. Apmale klāta uz vēl mitra noplēstā apmetuma. Ja noplēstajam apmetumam pamatā ir rupja, lielgraudaina smilts, tad gludais blietētais apmetums satur smalki izsijātu smilti, lai lielākie akmentiņi vēlāk netraucētu dekoratīvajā apmalē ieskrāpēt ornamentu. Šādā veidā izveidots logailas apmetums un neregulāras formas laukums ap logailu. Laukums iekrāsots ar vecbalta toņa kaļķa krāsu. Krāsotajā laukuma iegriezts logu apmales zīmējums un ornamentālā josla. Liekais krāsojums aiz logu apmales nogriezts. Tādejādi fasādes mākslinieciskā izteiksmība panākta, izmantojot atšķirīgu apmetumu faktūru, krāsu un gaismas-ēnas spēli atšķirīgajos fasādes laukumos, kas ir pamata paņēmiens jebkura tipa sgrafito fasādes izveidei. Baltajai logu apdarei vajadzēja radīt ilūziju par akmens apdari.

bazn%C4%ABca%201.jpg

Vairākus gadsimtus vēlāk baznīcas fasāde pārveidota, sākotnēji pārklājot raupjo apmetumu ar gludu, vēlāk pārveidojot neogotikas stilā - izveidojot logailām smailarkas noslēgumu un visu fasādi vēlreiz pārklājot ar gludu apmetumu.

Sv_Gara%20Bauskas%20bazn%C4%ABcas%20dienvidu%20fas%C4%81de%20p%C4%93c%20restuar%C4%81cijas.JPG

Ņemot vērā to, ka sākotnējā apdare līdz mūsu dienām saglabājusies neticami labā kvalitātē un lielā apjomā, bet sekundārie slāņi atšķeļas no fasādes plaknes, bija unikāla iespēja demonstrēt Bauskas Sv. Gara baznīcas daudz senāko izcelsmi, kas sasaucas ar Bauskas pils 1596.g. izveidotajām sgrafito fasādēm un nesen atjaunoto 1615.g. celto Bauskas rātsnamu, tādejādi nostiprinot Bauskas vecpilsētas kā renesanses pilsētas statusu.

Sv_Gara%20Bauskas%20bazn%C4%ABcas%20dienvidu%20fas%C4%81de%20p%C4%93c%20restaur%C4%81cijas.JPG

Restaurējot fasādi, visi sākotnējā apdares slāņa oriģinālie laukumi tika nostiprināti, saglabājot vēlāko krāsojumu pēdas. Zudušos laukumus rekonstruēja materiālu un izpildījuma ziņā analogus oriģinālam. Logaiļu sākotnējā aploces formā un apmaļu noformējumā integrēta 19.gs. izveidotā gotiskā smaiļarkas forma. Tika saglabāts 19.gs. dzegas profilējums, to restaurējot. Sienu cokola daļa (~ 1,20 m augstumā) minimums uz 2 gadiem ir atstāta neapmesta, lai siena izžūtu un izvadītos sāļi.

Logailas%20dekorat%C4%ABv%C4%81s%20apdares%20fragments%20p%C4%93c%20restaur%C4%81cijas.JPG

Restaurācijas darbus veica SIA „Kaskāde 19”, piedaloties čehu restauratoriem Milošam un Janam Gavendām, Pāvelam Koteržinam, Martinam Hemalam. Veiktie restaurācijas darbi var kalpot kā etalons turpmākai Sv. Gara Bauskas baznīcas restaurācijai.

basn%C4%ABcas%20clv%C4%93ki.jpg

Projekts tika īstenots ar Eiropas Lauksaimniecības Fonda lauku attīstībai atbalstu.  Saskaņā ar Lauku atbalsta dienesta 2017.gada 6.novembra lēmumu Nr.06.6-11/17/084 tika apstiprināts projekts „16.gs.kultūras pieminekļa Bauskas Sv.Gara baznīcas dienvidu fasādes atjaunošana”, projekta Nr.16-06-AL07-A019.2202-000007. Projekta realizācijas termiņš bija 2018.gada septembris, projekts pabeigts un 20.08.2018 saņemts Būvvaldes atzinums.

Bauskas Sv.Gara baznīca atrodas Bauskas pilsētas vēsturiskajā centrā un ir viena no senākajām un nozīmīgākajām celtnēm Bauskā, kas celta 1591.-1594.gadā, vienlaikus ar Bauskas pils jaunāko daļu. Ornamentētais apmetums ir ar īpašu māksliniecisko vērtību kāds nav pieejams citos dievnamos šajā Eiropas daļā.

Projekta kopējās izmaksas ir 58 422,04 EUR, no tām attiecināmās izmaksas ir 50 000,00 EUR, Eiropas Lauksaimniecības Fonds lauku attīstībai piešķīra finansējumu 90% no kopējām attiecinām izmaksām, jeb 45 000,00 EUR, papildus finansējumu projekta attiecināmo izmaksu segšanai 5 000,00 EUR 10% apmērā piešķīra Bauskas novada pašvaldība, kā arī līdzfinansēja projekta neattiecināmo daļu logu un fasādes atjaunošanai.

Bauskas evaņģēliski luteriskās draudzes
priekšnieks Guntis Macpans