Sacensību prieks

Intensīvs izrādījās 2023. gada pavasara beigu un vasaras sākuma cēliens, kad bija vispiemērotākie laika un situācijas apstākļi atlikušo projekta “Attīstības paātrinātājs” aktivitāšu realizācijai  - bērnu nometnēm gan Lietuvā, gan Latvijā, kā arī virknei vienas dienas aktivitāšu: pārrobežu sacensībām Pakrojā, speciālistu četriem pieredzes apmaiņas braucieniem (diviem Latvijā un diviem Lietuvā).

Bet nu par visu pēc kārtas. Jūnija sākumā noritēja divas nometnes bērniem. Pirmā -  Iecavā (13-16. g. v.) laika posmā no 13. līdz 16. jūnijam. Tirgus izpētes rezultātā pakalpojuma sniegšanas tiesības ieguva biedrība “A-Vision”, kuriem ir jau vairāk nekā 20 gadu nometņu rīkošanas pieredze. Pieredze noderēja, jo četru diennakšu garumā bija aktīvi, sportiski un veselīgi jānodarbina 36 jaunieši no Lietuvas un Latvijas. Komunikācija noritēja angļu valodā, kas bija lielisks treniņš visiem nometnes dalībniekiem. Aktivitātes bija daudzveidīgas un interesantas: sākot ar orientēšanos jauktās starpvalstu komandās, loka šaušanu, nodarbībām garīgās veselības stiprināšanai, atkarību profilaksei un to samazināšanai, veselīgu ēdienu gatavošanu, beidzot un laivošanu pa Iecavas upi. Aktivitātēs tika iesaistīts arī projekta ietvaros izbūvētais skeitparks – bija gan profesionāļu paraugdemonstrējumi, gan pašiem bija iespēja mēģināt  trikus ar riteņu trenažieriem un triāla riteņiem. Nometnes noslēgumā bērni bija gan aktivitāšu, gan karstuma nogurdināti, bet atmiņas par nometnē pavadīto laiku, iegūtajiem jaunajiem draugiem, valodas treniņu atsvēra uzkrāto nogurumu, un kā dalībnieki tā viņu vecāki bija priecīgi par projektā radīto iespēju saturīgi pavadīt laiku.

Nometne Iecavā

Arī Lietuvā laika posmā no 11. līdz 15. jūnijam norisinājās nometne jaunāka vecuma bērniem (9-12 g. v.). 25 bērnu vecāki  no Bauskas novada bija gana drosmīgi un pieteica savas atvases  nometnei ārpus Latvijas robežām. Nometne norisinājās Šauļu apriņķa Balsia nometņu kempingā, plašā teritorijā, kur bija pieejami gan dažādi spēļu laukumi, gan upe ar peldēšanas un laivošanas iespējām, gan meža kaķa taka, gan daudz kas cits, kas visas nometnes laikā arī tika piedāvāts dažādu aktivitāšu ietvaros. Kopā pavadītais laiks bija tik piesātināts, interesants un foršs, ka prombraucot daži pat raudāja, jo bija žēl šķirties un doties atpakaļ.

Nometne Šauļu apriņķī

19. jūnijā Pakrojā (Lietuva) risinājās vienas dienas pārrobežu sacensības, kurās piedalījās 15 bērni no Iecavas. Tika organizētas dažādas individuālas sacensības, gan velobraukšanas prasmju pārbaudē, gan futbolā, gan daudzās citās atraktīvās sacensībās. Lai gan rezultāti bija dažādi, par uzvarētājiem tika pasludināti visi dalībnieki, jo svarīgāks par rezultātu bieži vien ir saturīgās nodarbēs kopīgi pavadītais interesantais laiks.

Kamēr jaunieši sacentās Pakrojas stadionā, paralēli norisinājās pieredzes apmaiņas vizīte speciālistiem no Iecavas. Piedalījās dažādi sporta nozares pārstāvji, kas ar interesei iepazinās ar Pakrojas speciālistu piedāvāto programmu: radītajiem dažādiem sporta, jauniešu, izglītības un mākslas objektiem un citu infrastruktūru, kas izveidota sākotnēji mazattīstītās teritorijās. Uzspēlējām arī diskgolfu, kura trase ierīkota ne tikai pilsētas parkā, bet iziet ārpus tā pa plašu teritoriju pilsētā, tādējādi pierādot, ka šādai fizikai aktivitātei nav nepieciešana speciāla vieta, to var pielāgot jebkādai teritorijai. Vajag tikai gribēt!

Pieredzes apmaiņa Iecavā

Līdzīga pieredzes apmaiņa norisinājās ar Latvijas pusē – 16. jūnijā speciālisti tikās Iecavā, lai iepazītu mūspusē pēdējos gados radīto daudzveidīgo publiski pieejamo un sabiedrisko infrastruktūru un objektus dažādās jomās – sporta, izglītības un brīvā laika pavadīšanas. Redzētais uz viesiem atstāja lielu iespaidu un lika atkal apzināties, ka esam spējuši paveikt daudz un sabiedrībai nozīmīgas lietas.

Savukārt 27. jūnijā Iecavas speciālisti atkal devās pāri robežai -  šoreiz Uz Kelmes pilsētu Lietuvā, lai apmeklētu sporta centru, diskgolfa parku, tenisa kortus, stadionu un publisko parku, kā arī Kelmes Jono Graičiuno ģimnāziju. Arī šīs vizītes laikā ir gūti vērtīgi iespaidi un iegūti kontakti turpmākai sadarbībai jauniešu  sporta jomā

Pieredzes apmaiņa Lietuvā

28. jūnijā Lietuvas pārstāji apmeklēja Bauskas pilsētas dažādus objektus, kurus ar izsmeļošu informāciju izrādīja pašvaldības ilggadējās darbinieces: Bauskas Bērnu un jaunatnes sporta skolas direktore Biruta Grantiņa un Bauskas novada administrācijas Attīstības un plānošanas nodaļas vadītāja Ilze Tijone. Tika apskatīta terasē izbūvētā sporta halle un pilsētas baseins, atjaunotā Mēmeles iela un pastaigu promenāde,  Dambja ielas un Īslīces ielas atpūtas laukumi, kā arī daudzi citi objekti.

Pieredzes apmaiņa Bauskā

Kopumā Lietuvas pārstāvji atzina, ka sporta un brīvā laika infrastruktūra Iecavā un Bauskā ir ļoti labā līmenī un daudzkārt pārspēj Pakrojā esošo, gan runājot par izglītības, gan par publiski pieejamo infrastruktūru.

Projekts ir noslēdzies, bet pieredzes apmaiņās redzētais un radušās ieceres par turpmākiem kopīgiem sadarbības pasākumiem liek domāt, ka viss turpināsies ārpus projekta, bet nu jau plašākā  – pašvaldību attiecīgo nozaru sadarbības līmenī.

lat lit projekti

Interreg Latvija-Lietuva pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020. gadam projekts «ATTĪSTĪBAS PAĀTRINĀTĀJS PAKROJAS UN IECAVAS PAŠVALDĪBĀS» (LLI-524) BOOSTER FOR RESTART.

Projekta kopējais finansējums: 234 937,77 EUR (t. sk. ERAF līdzfinansējums 199 697,10 EUR).

Šis raksts ir sagatavots ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par šī raksta saturu pilnībā atbild Bauskas novada pašvaldības administrācija, un tas nekādos apstākļos nav uzskatāms par Eiropas Savienības oficiālo nostāju.