Iedzīvotāju padomes

Lai veidotu ciešāku dialogu un sadarbību ar iedzīvotājiem, Bauskas novadā uzsākts iedzīvotāju padomju veidošanas process. Tas notiks vairākos posmos atbilstoši Pašvaldību likumam un Bauskas novada pašvaldības saistošajiem noteikumiem, kas apstiprināti 31. augusta domes sēdē.

Kā vēstīts jau iepriekš, 2023. gada 1. janvārī stājies spēkā jauns Pašvaldību likums, kurā iekļautas plašas iespējas sekmēt iedzīvotāju līdzdalību pašvaldībās. Viens no veidiem ir iedzīvotāju padomes.

Kādēļ nepieciešams veidot iedzīvotāju padomes

Jo lielāka pašvaldība, jo vairāk palielinās fiziskā distance starp vietējiem iedzīvotājiem un pašvaldību. Iedzīvotāju padomes ir nepieciešamas, lai iedzīvotājiem būtu dots instruments, kā lemt par sev svarīgiem vietējiem jautājumiem, ietekmēt to, kas notiek vistuvākajā apkārtnē, uzlabot savu un savu līdzcilvēku dzīvi. Tas ir veids, kā iedzīvotājiem aktīvāk iesaistīties novada attīstībā un pilnvērtīgāk  ietekmēt savas pašvaldības lēmumus.

Bauskas novada pašvaldības iedzīvotāju konsultatīvās padomes nolikums nosaka, ka padome ir sabiedriski aktīvu cilvēku grupa, kas darbojas uz brīvprātības principiem ar mērķi veicināt vietējās sabiedrības saikni ar pašvaldību, nodrošināt iedzīvotāju interešu pārstāvību, sekmēt efektīvu, atklātu un atbildīgu sabiedrības iesaistīšanos.

Kur tiks veidotas iedzīvotāju padomes

Lai aptvertu visu Bauskas novadu un pārzinātu katras teritorijas vajadzības, noteikumi paredz iedzīvotāju padomju izveidi 20 pašvaldības administratīvo teritoriju vienībās – pa vienai katrā novada pilsētā un pagastā: Bauskas pilsētā, Iecavas pilsētā, Bārbeles pagastā, Brunavas pagastā, Ceraukstes pagastā, Codes pagastā, Dāviņu pagastā, Gailīšu pagastā, Iecavas pagastā, Īslīces pagastā, Kurmenes pagastā, Mežotnes pagastā, Rundāles pagastā, Skaistkalnes pagastā, Stelpes pagastā, Svitenes pagastā, Valles pagastā, Vecsaules pagastā, Vecumnieku pagastā un Viesturu pagastā.

Kāda būs iedzīvotāju padomes kompetence  

Nolikums nosaka, ka padomes uzdevums ir nodrošināt teritorijas vienības iedzīvotāju interešu pārstāvību pašvaldībā šādos jautājumos:

  • teritorijas labiekārtošana un sanitārā tīrība (publiskai lietošanai paredzēto teritoriju apgaismošana un uzturēšana; parku, skvēru un zaļo zonu ierīkošana un uzturēšana; pretplūdu pasākumi; kapsētu un beigto dzīvnieku apbedīšanas vietu izveidošana un uzturēšana);
  • teritorijas būvju uzturēšanas prasību noteikšana, ciktāl tā saistīta ar sabiedrības drošību, sanitārās tīrības uzturēšanu un pilsētvides ainavu saglabāšanu;
  • iedzīvotājiem sniedzamais kultūras piedāvājums, iespējas piedalīties kultūras dzīvē un atbalsts kultūras norisēm;
  • esošā kultūras mantojuma saglabāšana;
  • atbalsta sniegšana saimnieciskās darbības sekmēšanai;
  • atbalsts sporta un veselības veicināšanas norisēm un pasākumiem;
  • citi jautājumi, kas svarīgi iedzīvotājiem.

Iedzīvotāju padomes galvenie pienākumi būs apzināt vietējo iedzīvotāju vajadzības, izskatīt iedzīvotāju ierosinājumus un informēt par to pašvaldību. Tā kā ikvienam attiecīgās teritorijas iedzīvotājam būs tiesības piedalīties padomes sēdēs, padomei būs jāinformē iedzīvotāji par padomes darbu, padomes sanāksmēm un to darba kārtību. Lai nodrošinātu visu ieinteresēto pušu līdzdalību jautājumu apspriešanā, uz padomes sēdi var tikt aicināti sabiedrisko organizāciju, uzņēmējsabiedrību, pašvaldības pārstāvji, domes deputāti. Padomei pēc pieprasījuma būs jāsniedz arī savs viedoklis un priekšlikumi Bauskas novada domei.

Iedzīvotāju padomei būs tiesības sagatavot lēmumu projektus izskatīšanai domē par savā kompetencē esošajiem jautājumiem; iesniegt iesniegumus pašvaldībai; ierosināt rīkot publisko apspriešanu. Padomes lēmumiem būs konsultatīvs raksturs.

Kas varēs darboties iedzīvotāju padomēs

Par iedzīvotāju padomes locekli varēs būt un padomes vēlēšanās piedalīties fiziskās personas, kuras sasniegušas 16 gadu vecumu un ir Latvijas Republikas pilsoņi vai Eiropas Savienības pilsoņi, kuri nav Latvijas Republikas pilsoņi, bet ir reģistrēti Fizisko personu reģistrā. Par iedzīvotāju padomes locekli nav atļauts būt domes deputātam, pašvaldības izpilddirektoram un viņa vietniekam.

Padomes sastāvā varēs ievēlēt ne mazāk kā piecus un ne vairāk kā 15 padomes locekļus. Katras teritorijas vienības padomes locekļu skaitu noteiks attiecīgās teritorijas vienības kopsapulce.

Aicinām izvirzīt kandidātus iedzīvotāju konsultatīvajai padomei

No 6. oktobra līdz 6. novembrim iedzīvotāji aicināti pieteikt padomes locekļu kandidātus sava pagasta vai pilsētas iedzīvotāju konsultatīvajai padomei.

Aizpildītu iedzīvotāju konsultatīvās padomes locekļa kandidāta pieteikumu var iesniegt, elektroniski parakstītu nosūtot uz pasts@bauskasnovads.lv vai  papīra formātā tuvākajā apvienības pārvaldē vai pagasta nodaļā.

Plašāka informācija šeit.

Lai rastu atbildes uz jautājumiem par iedzīvotāju konsultatīvajām padomēm, aicinām sazināties ar savas apvienības pārvaldes vadītāju vai pagasta nodaļas vadītāju.

Kandidātus izvirzīs teritorijas vienības iedzīvotāji, iesniedzot ne mazāk kā piecu iedzīvotāju parakstītu iesniegumu ar rakstisku kandidāta piekrišanu.

Padomes locekļu kandidātu saraksts tiks publicēts pašvaldības tīmekļvietnē un izvietots teritorijas vienības pārvaldes telpās. Ne vēlāk kā septiņas dienas pirms norises dienas tiks izsludināta iedzīvotāju kopsapulce, lai ievēlētu iedzīvotāju padomi. Kopsapulce tiks uzskatīta par lemtspējīgu, ja tajā piedalīsies ne mazāk kā pieci dalībnieki. Padomē tiks ievēlēti tie kandidāti, kuri balsošanā saņēmuši lielāko balsu skaitu. Padomes darbības termiņš būs trīs gadi.

Padomes loceklis varēs izbeigt darbību padomē, rakstveidā par to paziņojot padomei. Ja ievēlētā padomes locekļa pilnvaras tiks izbeigtas pirms pilnvaru termiņa beigām, padomes locekļa vietā stāsies nākamais balsošanā lielāko balsu skaitu saņēmušais kandidāts.

Ja dalībai padomē nepieteiksies atbilstošs kandidātu skaits, 30 dienu laikā tiks rīkotas atkārtotas padomes locekļu vēlēšanas. Ja arī otrajā vēlēšanu kārtā netiks izvirzīts minimāli nepieciešamais kandidātu skaits, atkārtotas vēlēšanas tiks organizētas ne vēlāk kā pēc viena gada.

Kā tiks nodrošināta padomes darbība

Padomes sēžu organizēšanai padome varēs izmantot pašvaldības īpašumā esošās telpas, iekārtas un aprīkojumu, iepriekš saskaņojot to ar atbildīgo personu. 

Ieviešanas laika grafiks

  • 6. oktobrī tiek izsludināta kandidātu pieteikšanās iedzīvotāju padomēm (30 dienas);
  • novembrī notiks kandidātu izvērtēšana;
  • decembrī izsludinās iedzīvotāju kopsapulci (saskaņā ar nolikumu: ne ātrāk kā 30 dienas pirms kopsapulces un ne vēlāk kā 7 dienas pirms kopsapulces);
  • janvārī organizēs iedzīvotāju kopsapulces.

Bauskas novada pašvaldības iedzīvotāju konsultatīvās padomes nolikumu skati šeit.