Bauska, 2025. gada 29. aprīlis – ar enerģiju, aizrautību un vēlmi ietekmēt pārmaiņas Bauskas novada jaunieši piedalījās radošā un praktiskā darbnīcā “Līdzdalības sižetu veidošana”, kas norisinājās Bauskā, Pasta ielā 5. Šī diena viņiem kļuva par starta punktu jaunā izaugsmes ceļā – no skatītāja uz aktīvu sabiedrības balsi, kur katrs pats var kļūt par viedokļa līderi un satura veidotāju.
Darbnīcā piedalījās desmit aktīvākie jaunieši divi no katras apvienības teritorijas un Bauskas novada Jauniešu domes, kopā veidojot spēcīgu un radošu komandu. Viņi apguva gan video sižetu veidošanas pamatus, gan medijpratības un kritiskās domāšanas prasmes, kā arī iedziļinājās tajā, kā ar digitāliem stāstiem iespējams veicināt sabiedrības līdzdalību un interesi par jauniešiem nozīmīgiem jautājumiem.
Darbnīcu vadīja medijpratības eksperts, nodibinājuma “ViedDoma” valdes priekšsēdētājs Kaspars Kalējs, kurš ar iedvesmojošu pieeju ļāva jauniešiem sajust, ka video ir ne tikai rīks, bet arī spēks – instruments, ar kuru iespējams aizsniegt cilvēkus un mainīt sabiedrisko domu.
Jaunieši – redzētāji, darītāji, stāstnieki
Darbnīcas laikā jaunieši iepazinās ar visiem video sižeta tapšanas posmiem – no idejas radīšanas un scenārija izstrādes līdz interviju veikšanai un video montāžai. Praktiski darbojoties, viņi apguva video veidošanu.
Šīs prasmes tiks izmantotas ne tikai vienreizējā projektā – gada laikā plānots izveidot vismaz sešus video sižetus, kas dokumentēs un akcentēs Bauskas novada jauniešu dzīvi un iespējas. To vidū būs “Gada jaunietis”, Jauniešu domes aktivitātes, skolēnu vasaras nodarbinātības programma, Jauniešu kvartāls Bauskas novada svētkos, projekta aktivitātes un citas iedvesmojošas iniciatīvas visā novadā.
“Jaunietis – jaunietim”
Šo sižetu spēks slēpjas vienkāršībā – jaunieši veido saturu citiem jauniešiem. Viņu skatījums, valoda un pieeja ir tieši tādi, kas uzrunā vienaudžus. Tādējādi rodas patiesa, dzīvīga komunikācija un savstarpēja iedvesma, kas motivē piedalīties, iesaistīties un būt sabiedrībā dzirdamiem.
Šī pieredze rosina aizdomāties arī par iespējām nākotnē – žurnālistika, sabiedriskās attiecības, mediju joma – tās vairs nav tikai tālas karjeras iespējas, bet gan reāli ceļi, pa kuriem var doties jau šodien.
Digitāli rīki un iespējas
Lai sižeti būtu kvalitatīvi un profesionāli, projekta ietvaros tika iegādāti arī nepieciešamie rīki – stabilizatori, mikrofoni un portatīvie datori, kas atvieglo filmēšanas procesu un uzlabo gala rezultātu. Tas ļauj jauniešiem darboties patstāvīgi, neatkarīgi un ar profesionālu pieeju.
Pasākums tiek īstenots projekta “Bauskas novada individuālais plāns digitālā darba ar jaunatni sistēmas attīstībai” ietvaros, kas ir daļa no Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda projekta Nr. 2.3.2.1.i.0/1/23/I/CFLA/002 “Digitālā darba ar jaunatni sistēmas attīstība pašvaldībās”.
Par Atveseļošanas fondu
Atveseļošanas fonds (Recovery and Resilience Facility) ir EK centralizēti pārvaldīta budžeta programma, kas izveidota papildus 2021.–2027. gada plānošanas perioda ES daudzgadu budžetam. Tās mērķis ir atbalstīt reformas un investīcijas, kas saistītas ar pāreju uz zaļo un digitālo ekonomiku, kā arī mazināt krīzes radīto sociālo un ekonomisko ietekmi. No Atveseļošanas fonda Latvijas tautsaimniecībā līdz 2026. gada beigām paredzēts investēt 1,97 miljardus eiro, īstenojot reformas un veicot investīcijas visos sešos Atveseļošanas fonda darbības virzienos: Klimats un enerģētika (tai skaitā REPowerEU), Digitālā transformācija, Nevienlīdzības mazināšana, Ekonomikas transformācija, Veselība un Likuma vara.”
Finansē Eiropas Savienība – NextGenerationEU. Tomēr paustie uzskati un viedokļi ir tikai autora(-u) uzskati un viedokļi un ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Eiropas Komisijas uzskatus un viedokļus. Par tiem nav atbildīga ne Eiropas Savienība, ne Eiropas Komisija.