Iecava Izglītība Vide

Ar saukli ‘’Planēta pirmajā vietā!’’ 6.novembrī sākusies ikgadējā kampaņa ‘’Rīcības dienas’’, kad aktualizējam globālus vides aizsardzības izaicinājumus un mudinām rīkoties ilgtspējīgas nākotnes vārdā ne tikai konkrētajā nedēļā, bet arī ilgtermiņā.

Ikviens interesents ir laipni aicināts piedalīties kampaņā, lai vērstu sabiedrības uzmanību bioloģiskās daudzveidības izzušanai, klimata pārmaiņām un bezatkritumu dzīvesveidam. Šajā nedēļā 42 000 bērnu un jauniešu no vairāk kā 125 izglītības iestādēm vērsīs uzmanību šīm tēmām.

Rīcības dienas Dartijā

Aktualizējot vienu no Rīcības dienu 2023 tēmām - bezatkritumu dzīvesveids –, Bauskas novada pirmsskolas izglītības iestādē ‘’Dartija’’ kopā ar NVO RaDam multimākslinieci Gintu Zaumani rīkoja darbnīcu “Ielāpījums piepogājums” – kopīgi atjaunojot vecās cepures un izmantojot otrreiz lietojamos materiālus (atgriezumus, pogas un audumu atlikumus).

Pirmsskolas izglītības grupas ‘’Pie Ķūķa’’ bērni un skolotāja Inese Lapkovska, pirmsskolas grupa ‘’Pasaciņa’’ ar skolotājām Žannu Trihonovu un Inesi Darbenieci kopīgi ar vecākiem pārvērta T kreklus audumu maisiņos. Grupa ‘’Mārītes’’ ar skolotāja Lauru Šustu un Elīzu Bogdanovu mācījās piešūt pogas un salāpīt zeķes. Svarīgi atkritumus neradīt, bet lietas labot!

Vēršot uzmanību bioloģiskās daudzveidības izzušanai, ‘’Dartijas’’ bērni un skolotāji rīko zibakciju “Neparkojies zem ozoliem!”. Tiek uzrunāta sabiedrība ar sociālo vietņu starpniecību – rūpēties par seno, daudzgadīgo ozolu saudzēšanu!

Domājot par klimata pārmaiņām, aicinām izmantot atkārtoti lietojamās ūdens dzeramās pudeles. Par savu rīcību informēt visu apkārtējo sabiedrību izaicinājumā #Parādisavupudeli!

Vairākās izglītības iestādēs tiks rīkoti gājieni, debates, izglītojošas mācību stundas par vides problēmām, veikti pētījumi, rīkotas zibakcijas un pat atkritumu auditi, kā arī notiks dažādas aktivitātes ārā, veidotas ekskursijas un konkursi. Ar Rīcības dienu dalībnieku pasākumiem var iepazīties Ekoskolu mājaslapā, kurā ir aprakstīta katra dalībnieka aktivitāte un atrašanās vieta Latvijā: ej.uz/erd23

Ekoskolu karte

Rīcības dienu 2023 mērķis ir palīdzēt sabiedrībai saprast, ka Zaļā kursa mērķu sasniegšana un planētas saudzēšana ir mūsu visu interesēs, jo planēta ir pirmajā vietā. Tā nodrošina mums nepieciešamos resursus un apstākļus, lai dzīvotu. Tikai no mums ir atkarīgs, kādā vidē mēs dzīvosim un kādu planētu atstāsim nākamajām paaudzēm. Tāpēc Latvijas skolas Rīcību dienu nedēļā organizē dažādas izglītojošas un interaktīvas aktivitātes un uzsāk praktiskas iniciatīvas, kuru mērķis ir piedāvāt vietēja mēroga risinājumus globālām vides problēmām.

Ekoskolu programma ir viena no visaptverošākajām un populārākajām vides izglītības pieejām pasaulē. Ekoskolu programmā Latvijā šobrīd darbojas vairāk nekā 200 izglītības iestādes (no pirmsskolām līdz pat augstskolām), bet visā pasaulē programmā ir iesaistītas 48 700 izglītības iestādes 73 valstīs. Programmā tiek aicināta piedalīties ikviena izglītības iestāde, kas gatava savā darbā ilgtermiņā pievērsties vides aizsardzības un ilgtspējīgas attīstības jautājumiem. Dalība Ekoskolu programmā ir vērtīgs ieguvums ne tikai izglītības iestādes kolektīvam, bet arī pašvaldībām, jo līdztekus citiem mērķiem programmā aktīvi tiek veicināta arī sabiedrības līdzdalība apkārtējās vides pārvaldībā.

logo rinda Rīcības dienas

Kampaņa norisinās “FEE International programmu darbības nodrošināšana Latvijā 2023.gadā” (proj.nr. 1-08/54/2023) ietvaros, kuru finansiāli atbalsta Latvijas vides aizsardzības fonds. Par kampaņas saturu atbild projekta īstenotājs nodibinājums “Vides izglītības fonds”.

Kampaņa norisinās LIFE integrētā projekta “Atkritumi kā resursi Latvijā – Reģionālās ilgtspējas un aprites veicināšana, ieviešot atkritumu kā resursu izmantošanas koncepciju" (LIFE Waste To Resources IP, LIFE20 IPE/LV/000014) ietvaros, kas tiek īstenots ar Eiropas Savienības LIFE programmas un Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu. Informācija atspoguļo tikai autoru nostāju un viedokli, un ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Eiropas Klimata, infrastruktūras un vides izpildaģentūras (CINEA) nostāju un viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne finansējuma piešķīrējs nav atbildīgi par pausto saturu.