Der zināt Kultūra Vilim Plūdonim 150
qqq

Dzestrā 9. marta rītā, Viļa Plūdoņa 150 gadu dzimšanas dienā, izcilais novadnieks tika godināts ar piemiņas brīdi viņa atdusas vietā Ceraukstes pagasta Plūdoņa kapos, bet pēc tam svinīgi tika atklāta restaurētās dzīvojamās mājas “Lejenieki” ekspozīcija.

Piemiņas brīdi vadīja Bauskas muzeja direktors Aigars Urtāns. Viņš sacīja: “Viļa Plūdoņa kapavieta ir viena no latviešu kultūras svētvietām. Viņš bija dižgars, viens no, ja ne pats dižākais Bauskas novada novadnieks, kuram 9. martā mēs svinam dzimšanas dienu. Vēlos pateikties arī Viļa Plūdoņa dēlam Varimantam Plūdonim, kurš iesaistījās dzīvojamās mājas “Lejenieki” ekspozīcijas izveidošanā, kura iekārtota pēc Varimanta bērnības atmiņām dzimtajās mājās.”

Sanākušos uzrunāja arī Bauskas novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis.
 

“Bauskas novadā ir un bija daudz ievērojamu cilvēku, bet ne visiem lielas jubilejas tiek atzīmētas ar piemiņas brīdi. Tas parāda tikai to, cik Vilis Plūdonis ir cienījams un viņa devums bijis nozīmīgs ne tikai tuvākajiem ģimenes cilvēkiem, bet arī novadniekiem un visiem latviešiem. Visa Latvija ir pazīstama ar V. Plūdoņa darbiem, kuri iekļauti skolu programmās. Bauskas novada pašvaldībā Vilis Plūdonis tiek godāts dažādi – viņa vārdā ir nodēvēta iela un muzejs, kā arī pēdējais pašvaldības un sadarbības partneru veikums – restaurētas dzimtās mājas un iekārtota ekspozīcija.

pludonis

Viļa Plūdoņa muzeja vadītāja Elīna Kūla-Braže sacīja, ka V. Plūdonis ir uzaudzis Mēmeles krastā klausoties dabā – cīruļu dziesmās, dzērvju klaigās un gulbju spārnu švīkstoņā, kas kā elements, pēc paša dzejnieka gribas, ir iemūžināts arī kapu vārtos.
 

“Dabu un dabas skaņas viņš ir ņēmis līdzi sev viņsaulē un atstājis mums kā simbolus uz zemes. Viņam svarīga bija daba, tās radītā brīvības sajūta, kura viņā raisīja domas par brīvu Latviju. Viņš sapņoja par neatkarīgu Latviju un tādu viņš arī to piedzīvoja, kas V. Plūdonim viņa mūžā bija ļoti svarīgs brīdis. Vēlu arī mums būt brīviem savā garā, būt gudriem un viediem, gluži kā Plūdonis, “ tā Elīna Kūla-Braže.

efe3

Klātesošos uzrunāja arī Bauskas novada pašvaldības Izglītības, kultūras, sporta un sabiedrības labklājības departamenta vadītāja Aija Spriņķe, Kultūras nodaļas vadītāja Vita Morkūna, Ceraukstes pagasta nodaļas vadītājs Uģis Volosovskis, Griķu pamatskolas skolotājas ar skolēniem, kā arī citi viesi.

muy

Pēc piemiņas brīža Plūdoņa kapos, sanākušie devās uz V.Plūdoņa mājam “Lejenieki”, kur oficiāli tika atklāta atjaunotās un restaurētās dzīvojamās mājas “Lejenieki” ekspozīcija.

Iekārtotā ekspozīcija muzeja kompleksa dzīvojamā ēkā liecina par dzejnieka mūžu un saikni ar dzimtajām mājām. Ekspozīcijā iekļauti dzejniekam piederējušie priekšmeti, plaša informācija par V.Plūdoņa dzīves gājumu, viņa ģimeni, literāro un sabiedrisko darbību.

Muzejā aplūkojamas laikmetam atbilstošas mēbeles un citi mājsaimniecības priekšmeti, kas piemeklēti gan no Bauskas muzeja krājuma, gan iepirkti un restaurēti jaunās ekspozīcijas tapšanas gaitā.

Pateicoties valsts un pašvaldības piešķirtajam finansējumam, ir restaurēta 19. gadsimta vidū celtā dzīvojamā māja. Tā ir atjaunota tādā veidolā, kāda tā bija Viļa Plūdoņa dzīves laikā 1930. gados. Balstoties uz dzejnieka radinieku un laikabiedru atmiņām, kā arī mākslas zinātnieces Inas Līnes veikto izpēti, mājas telpas ir atguvušas sākotnējo plānojumu un tajās iekārtots atbilstošs interjers, lai muzeja apmeklētājs justos tā, it kā tūlīt satiks pašu dzejnieku, kas ir izgājis kaut kur ārā, savā dārzā.

Ēkas restaurācijas darbu rezultātā veikta nesošo jumta koka konstrukciju bojāto vietu protezēšana, konstrukciju remonts un atjaunošana, jumta seguma un jumta latojuma atjaunošana, pamatu atjaunošanas darbi, pamatu plātnes izbūve verandai un lievenim, koka pārseguma atjaunošana, iekšējo inženiertīklu izbūve, iekšējie apdares darbi. Veikta restaurēto un no jauna izgatavoto logu, slēģu un durvju bloku montāža ailās.


Foto: Ģirts Donerblics