Statuss:
Noslēdzies
DSC_0511.JPG

Projekta finansētājs: LAT-LIT

Status: Īstenots

Projekta nosaukums: Biznesa bibliotēku potenciāla attīstība uzņēmējdarbības veicināšanai pašvaldībās (BUSINESS BAG)

Projekta numurs: LLI-155

Projekta programma/SAM: Interreg V-A Latvijas Lietuvas Pārrobežu sadarbības programma

Projekta budžets: 375 920,31 EUR

Projekta budžeta sadalījums: ERAF 319 532,26 EUR, valsts - 18 796,02 EUR, BNP - 37 592,03 EUR

Projekta mērķis

Bibliotēku infrastruktūras uzlabošana un to darbinieku kapacitātes celšana ar mērķi nodrošināt inovatīvu uzņēmējdarbības atbalsta centra vidi, kā arī nodrošināt bibliotēkās kvalitatīvus biznesa atbalstošus pakalpojumus, attīstīt uzņēmējdarbības atbalsta bibliotēku tīkla potenciālu un iespējas.

Programmas mērķis

Interreg Latvijas - Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020.gadam mērķis ir sekmēt Programmas reģionu ilgtspējīgu sociālekonomisko attīstību, palīdzot tos padarīt konkurētspējīgākus un pievilcīgākus dzīvošanai, uzņēmējdarbībai un tūrismam. 

Galvenās aktivitātes

Plānotās aktivitātes:

  1. uzlabot uzņēmējdarbības uzsācēju atbalsta vidi Bauskas un Pasvales pārrobežu reģionos;
  2. mudināt bērnus un jauniešus attīstīt jaunas pārrobežu reģionu biznesa idejas izmantojot inovatīvus biznesa modeļus;
  3. pārrobežu mentoru sadarbības tīkla izveide;
  4. jaunu uzņēmējdarbības atbalsta pakalpojumu izveide;
  5. biznesa bibliotēku infrastruktūras uzlabošana uzņēmējdarbības attīstības veicināšanai


Īstenošanas laiks: 05.2017.- 02.2019.

Koordinātors: Laine Baha

Kontaktinformācija: 63921942; www.latlit.eu; www.europa.eu

Publicitāte

Laines_LATLIT_logo.png

Šīs publikācijas ir sagatavotas ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par šo publikāciju saturu pilnībā atbild Bauskas novada pašvaldība, un tas nekādos apstākļos nav uzskatāms par Eiropas Savienības oficiālo nostāju. 


Projekts sociālajos medijos:

https://www.facebook.com/LLI155/

https://www.instagram.com/lli155business_bag/

https://twitter.com/business_bag

 


27.06.2019.

Noslēdzies Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības projekts “Biznesa bibliotēku potenciāla attīstība uzņēmējdarbības veicināšanai pašvaldībās”

Š.g.30.jūnijā noslēdzies divus gadus īstenotais Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas (2014-2020) projekts “Biznesa bibliotēku potenciāla attīstība uzņēmējdarbības veicināšanai pašvaldībās” (BUSINESS BAG), Nr.LLI-155. Projektu ieviesa divas pašvaldības – Bauskas novada pašvaldība un Pasvales rajona pašvaldība Lietuvā.

pirm%C4%81_.jpg

Jūnija mēnesī realizētas divas noslēdzošās projekta aktivitātes. Viena no tām - tikšanās ar Bauskas novada uzņēmējdarbības konsultatīvo padomi 12.jūnijā, prezentējot projektā paveikto un diskutējot par biznesa atbalsta bibliotēku lomu sabiedrības attīstībā. Projekta vadītāja Laine Baha informēja sanāksmes dalībniekus par projekta rezultātiem, būtisko ieguldījumu infrastruktūrā, atjaunojot Jaunsaules, Ozolaines un Gailīšu bibliotēkas, par bibliotēku kapacitātes celšanas pasākumiem un skolēnu neformālajiem izglītošanas pasākumiem uzņēmējdarbības prasmju un zināšanu nostiprināšanā.

otr%C4%81_.jpg

Projekta noslēguma pasākums – 20.jūnijā notikusī projekta noslēguma konference Marius Katališkis publiskajā bibliotēkā, Pasvalē, Lietuvā. Noslēguma konference abiem projekta partneriem bija pēdējā kopīgi īstenotā aktivitāte. Noslēguma konferencē piedalījās vairāk nekā 30 dalībnieku no Bauskas un Pasvales pašvaldībām – abu pašvaldību vadītāji, projektu vadītāji, grāmatveži, bibliotēku pārstāvji, projektā apmācītie mentori, skolotāji un citi projektā iesaistītie pašvaldību speciālisti. Šīs konferences mērķis bija informēt par projekta rezultātiem un projekta pievienoto vērtību abu pašvaldību kontekstā.

Svinīgus noslēguma konferences atklāšanas ievadvārdus dalībniekiem teica Bauskas novada domes priekšsēdētājs Arnolds Jātnieks un Pasvales rajona pašvaldības vadītājs Gintautas Gegužinskas. Abi pašvaldību vadītāji ir gandarīti par pārrobežu projektā “BUSINESS BAG” paveikto un kā lielāko ieguvumu no kopīgi īstenotā projekta minēja vairāku gadu garumā izveidojušos sadraudzību un efektīgo sadarbību bibliotēku un projektu īstenošanas jomā starp Bauskas novada Pasvales rajona pašvaldībām.

tre%C5%A1%C4%81_.jpg

Abu projektā iesaistīto pašvaldību projektu vadītājas bija sagatavojušas prezentācijas par projektā īstenotajām aktivitātēm un galvenajiem projekta ieguvumiem, kā arī uzteica veiksmīgi izveidojušos partnerību pārrobežu projektu īstenošanā.

Bauskas Centrālās bibliotēkas Biznesa bibliotēkas vadītāja Ērika Pelcere un Pasvales M.Katališkis publiskās bibliotēkas vadītāja Danguole Abazoriuviene klātesošos iepazīstināja ar savu stāstījumu par bibliotēku lomu uzņēmējdarbības un komerczinību neformālās izglītības apguvē.

Pieredzes stāstā par skolēnu iesaisti projekta aktivitātēs dalījās divas projektā apmācītās mentores –Audrone Petraitiene no Pasvales Levensa sākumskolas skolotāja un Īslīces pamatskolas skolotāja Rita Straumīte. R.Straumīte kopā ar skolēniem bija sagatavojusi video materiālu, ar kura palīdzību pastāstīja par vērtīgo pieredzi un ieguvumiem līdzdarbojoties pārrobežu projektā “BUSINESS BAG”.

Iedvesmojošu lekciju par biznesa bibliotēku lomu, attīstības perspektīvām un mūsdienu tendencēm neformālajā biznesa izglītībā dažādos bērnu un jauniešu vecumposmos dalījās Inga Uvarova, SIA “ArtSmart” vadītāja, biznesa konsultante un Pārrobežu uzņēmējdarbības atbalsta bibliotēku tīkla attīstības stratēģijas autore.

ceturt%C4%81_.jpg

Konferences noslēgumā dalībnieki varēja apskatīt M.Katališkis publisko bibliotēku, kā arī telpas, kuras Pasvales rajona pašvaldība ar INTERREG Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas finansiālo atbalstu izremontējusi un no jauna izveidojusi.

piekt%C4%81_.jpg

Projektā “BUSINESS BAG” Bauskas novada pašvaldība un Pasvales rajona pašvaldība īstenojusi virkni dažādu pasākumu un aktivitāšu: projekta vadības un uzraudzības sanāksmes visa projekta ieviešanas laikā, atjaunotas un aprīkotas telpas Ozolaines, Jaunsaules un Gailīšu pagasta bibliotēkās, kā arī atjaunotas un no jauna izbūvētas telpas Pasvales M.Katališkis publiskajā bibliotēkā, izstrādātas 3 neformālās izglītības apmācību programmas sākumskolas, pamatskolas un vidusskolas vecuma posma skolēniem uzņēmējdarbības prasmju attīstīšanā, nodrošinātas bērnu un jauniešu neformālās apmācības Bauskas sākumskolas, Īslīces pamatskolas un Bauskas Valsts ģimnāzijas skolēniem kā arī skolēniem Pasvales rajona skolās, izstrādātas mentoru vadlīnijas darbā ar topošajiem uzņēmējiem – bērniem un jauniešiem (lejupielādē šeit.), organizētas skolotāju un bibliotekāru apmācības par mentoringu, izstrādāta biznesa simulācijas programma ECO SIM ADAM un tās metodoloģija, trīs posmos organizēts skolēnu biznesa ideju konkurss “Jaunie uzņēmēji bez robežām”, organizēti pārrobežu tirdziņi skolēniem Bauskā un Pasvalē, organizētas mentoru un skolēnu pārrobežu nometnes, iegādāta biznesa literatūra un attīstošās galda spēles, organizēti divi pieredzes apmaiņas braucieni uz Somijas un Dānijas lielākajām un attīstītākajām mūsdienu bibliotēkām, organizēti skolēnu pieredzes apmaiņas braucieni pie dažādiem uzņēmējiem, organizēts jauniešu biznesa forums un ēnu dienas, apmeklējot uzņēmumus, nodrošināti tīklošanās pasākumi starp vietēja un nacionālu līmeņa biznesa asociācijām un uzņēmējdarbības atbalsta institūcijām, nodrošināta projekta publicitāte un citas aktivitātes.

Projekta “BUSINESS BAG”, Nr.LLI-155 mērķis ir uzlabot infrastruktūru un celt to darbinieku kapacitāti ar mērķi nodrošināt inovatīvu uzņēmējdarbības atbalsta centra vidi, kā arī nodrošināt bibliotēkās kvalitatīvus biznesa atbalstošus pakalpojumus, attīstīt uzņēmējdarbības atbalsta bibliotēku tīkla potenciālu un iespējas. Projekta kopējās izmaksas ir 628 335 EUR. Projekta līdzfinansējums no Eiropas Reģionālās attīstības fonda ir 534 085 EUR.

*Šis raksts ir sagatavots ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par šī raksta  saturu pilnībā atbild Bauskas novada pašvaldība, un tas nekādos apstākļos nav uzskatāms par Eiropas Savienības oficiālo nostāju.

Laine Baha,
Attīstības un plānošanas nodaļas projektu vadītāja.


27.05.2019.

Bibliotēkas aprīkotas ar jauniem interaktīvajiem galdiem

Ar Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas (2014-2020) projekta “Biznesa bibliotēku potenciāla attīstība uzņēmējdarbības veicināšanai pašvaldībās” (BUSINESS BAG), Nr.LLI-155 finansējuma atbalstu divas Bauskas novada bibliotēkas – Gailīšu pagasta bibliotēka un Bauskas Bērnu bibliotēkas aprīkotas ar jauniem interaktīvajiem galdiem Genee TouchTable, ko bibliotēkām piegādājusi SIA “MultiCore”.

Interaktīvie galdi ir lielisks bibliotēku aprīkojuma papildinājums, kas iegādāts ar mērķi paplašināt iespējas apgūt dažādas mācību tēmas interaktīvā un skolēniem interesantā veidā sākot no pirmsskolas vecuma. Interaktīvais galds sniedz iespēju to izmantot kā lielu 42” planšeti, ap kuru ērti var pulcēties vairāki lietotāji, kas izmantojot integrēto programmatūru, radošā veidā var apgūt lasītprasmi, matemātiku, mūziku, vizuālo mākslu un krāsu mācību, ģeogrāfiju, angļu valodu un daudzus citus mācību priekšmetus.

IMG_20190430_145314.jpg

Interaktīvais galds Genee Touch Table veidots tā, lai tas atbilstu gan individuālai lietošanai, gan grupu darbiem. Laipni aicinām pedagogus un citus interesentus iepazīties ar jaunajām iekārtām bibliotēkās, jo tas ir lielisks mācību līdzeklis, lai mudinātu bērnus apgūt jaunas prasmes, socializēties, strādāt kopā un vienam ar otru komunicēt!

Projektu “BUSINESS BAG”, Nr.LLI-155 īsteno Bauskas novada pašvaldība un Pasvales rajona pašvaldība. Tā mērķis ir uzlabot infrastruktūru un celt to darbinieku kapacitāti ar mērķi nodrošināt inovatīvu uzņēmējdarbības atbalsta centra vidi, kā arī nodrošināt bibliotēkās kvalitatīvus biznesa atbalstošus pakalpojumus, attīstīt uzņēmējdarbības atbalsta bibliotēku tīkla potenciālu un iespējas. Projekta kopējās izmaksas ir 628 335 EUR. Projekta līdzfinansējums no Eiropas Reģionālās attīstības fonda ir 534 085 EUR.

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par šīs publikācijas saturu pilnībā atbild Zemgales Plānošanas reģions, un tas nekādos apstākļos nav uzskatāms par Eiropas Savienības oficiālo nostāju.

Vairāk informācijas: www.latlit.eu  / www.europa.eu


Laine Baha, 
Attīstības un plānošanas nodaļas projektu vadītāja

 

22.02.2019.

Svinīgi atklāta Gailīšu pagasta bibliotēka

Šodien, 22.februārī, Uzvaras pamatskolas telpās atklāta Gailīšu pagasta bibliotēka. Bibliotēkas vadītāju Ilgu Pētersoni sveica Saeimas deputāts un VARAM parlamentārais sekretārs Artūrs Toms Plešs, Bauskas novada domes vadība un deputāti, Bauskas Centrālās bibliotēkas vadītāja Māra Kuļikauska, Uzvaras pamatskolas vadība un citi sveicēji.

Atklāšanas laikā pasākuma dalībniekiem tika prezentēta daļa no Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas projekta “Biznesa bibliotēku potenciāla attīstība uzņēmējdarbības veicināšanai pašvaldībās” (BUSINESS BAG), Nr.LLI-155 rezultatīvajiem rādītājiem – izremontētas bibliotēkas telpas, iegādātais informācijas tehnoloģiju aprīkojums, bibliotēkas mēbeles un iegādātā literatūra.

DSC_0609.JPG

Iepriekš Gailīšu pagasta bibliotēka atradās Gailīšu pagasta pārvaldes ēkas telpās. Pārbūvētās un izremontētās Uzvaras pamatskolas telpas ir lieliski piemērotas mūsdienīgas bibliotēkas vajadzībām. Plašās telpas ir sadalītas vairākos blokos – lasītāju stūris, datortelpa, jauniešu zona, kā arī daļa telpas ir atstāta brīva, to ērti aprīkotu pēc nepieciešamības vieslekcijām, meistarklasēm, spēlētu spēles un citas aktivitātēs.

Būvuzņēmējs SIA “Kvintets M” līguma ietvaros veica Gailīšu pagasta bibliotēkas – Uzvaras vidusskolas telpu grupas vienkāršoto atjaunošanu un teritorijas labiekārtojuma vienkāršoto atjaunošanu saskaņā ar arhitektes Sandras Smolijas izstrādātajām apliecinājuma kartēm un interjera dizaina risinājumiem.

Gailīšu pagasta bibliotēkas kopējās būvniecības izmaksas ir 92 241,08 EUR t.sk. PVN.  Mēbeļu iegādes izmaksas Gailīšu bibliotēkai: 12 298,39 EUR bez PVN (14 881,05 EUR ar PVN). Mēbeļu piegādi veica SIA “FL Birojs”.

Būvdarbus veica SIA “Kvintets M” par kopējo summu 72 712,30 EUR bez PVN (87 981,88 EUR ar PVN).  Būvuzraudzību nodrošināja SIA “Būvētika”, par kopējo summu 3520 EUR bez PVN (4259,20 EUR ar PVN).

Atgādinām, ka arī projektā “Biznesa bibliotēku potenciāla attīstība uzņēmējdarbības veicināšanai pašvaldībās” savas pārvērtības piedzīvoja Jaunsaules un Ozolaines bibliotēkas. Abās bibliotēkās būvdarbus veica SIA “Latbūvnieks”. Jaunsaules bibliotēkas telpu pārveidošana izmaksāja 46 485 eiro, savukārt Ozolaines bibliotēka - 31 934 eiro.

Īstenotā pārrobežu sadarbības projekta mērķis ir uzlabot infrastruktūru un celt to darbinieku kapacitāti ar mērķi nodrošināt inovatīvu uzņēmējdarbības atbalsta centra vidi, kā arī nodrošināt bibliotēkās kvalitatīvus biznesa atbalstošus pakalpojumus, attīstīt uzņēmējdarbības atbalsta bibliotēku tīkla potenciālu un iespējas.

Projekta vadošais partneris: Projekta vadošais partneris ir Pasvales rajona pašvaldība, projekta partneris Bauskas novada pašvaldība.

Projekta kopējās izmaksas ir 375 920,31 EUR, kur Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējums ir 319 532,26 EUR, valsts līdzfinansējums - 18 796,02 EUR un Bauskas novada pašvaldības līdzfinansējums 37 592,03 EUR.

Fotogalerija: ŠEIT

 

Artūrs Dulbe,
sabiedrisko attiecību speciālists


28.01.2019.

Vidusskolēni apmeklē lielāko olu un olu produktu ražotāju Ziemeļeiropā

 

Turpinoties Interreg V-A Latvijas Lietuvas Pārrobežu sadarbības programmas 2014. – 2020.gadam ietvaros īstenotā projekta “Biznesa bibliotēku potenciāla attīstība uzņēmējdarbības veicināšanai pašvaldībās” (BUSINESS BAG) aktivitātēm, vidusskolēniem no Bauskas Valsts ģimnāzijas, sadarbībā ar Bauskas Biznesa bibliotēku, 17.janvārī tika organizēta izglītojoša vizīte uz Ziemeļeiropā lielāko olu un olu produktu ražotni – A/S “Balticovo”.

eggs-food-8439.jpg

Skolēniem bija dota iespēja klātienē apmeklēt un uzzināt vairāk par A/S “Balticovo” – olu ražotni ar vairāk kā 40 gadu pieredzi olu un olu produktu ražošanā. Vizītes galvenais mērķis bija iepazīties arī uzņēmuma eksporta spēju, eksporta tirgiem, nozares specifiku, konkurenci uzņēmuma veiksmes stāstu. “Balticovo” produkcija tiek eksportēta ne tikai uz Baltijas valstīm un Skandināvijas valstīm, bet arī uz Vāciju, Poliju, Čehiju, Slovākiju, Ungāriju, Rumāniju, Bulgāriju, Beļģiju kā arī uz Āfrikas un Tuvo austrumu valstu reģionu.

WhatsApp%20Image%202019-01-28%20at%2013_57_40%20(3).jpeg

Lai gūtu vispārēju priekšstatu par uzņēmuma darbības specifiku, Toms Auškāps, uzņēmuma Komunikācijas un attīstības direktors skolēniem bija sagatavojis interaktīvu prezentāciju par uzņēmuma vēsturi, attīstību, iepazīstināja ar dažādo uzņēmuma ražoto produkciju, iepakojumiem un produktu dzīves ciklu – no idejas līdz reālam produktam, savukārt Verners Rinkovičs, Putnkopības saimniecības daļas direktors, skolēniem bija noorganizējis ekskursiju olu ražotnē, kur olas tiek sašķirotas un sapakotas. Skolēni iepazinās ar augstajiem kvalitātes kontroles standartiem, drošību, modernajām ražošanas un olu šķirošanas tehnoloģijām.

box-close-up-color-364306.jpg

Viena no skolēniem izraujošākajām un jautrākajām pasākuma daļām, kas tika iemūžināta gandrīz katra skolēna viedtālrunī, apmeklējot olu ražotni, bija ietērpšanās vienreizējās lietošanas apmeklētāju komplektā, kas sastāv no polietilēna halāta, polipropilēna cepurītes un bahilām.

51398453_769201766772427_2062055618906161152_n.jpg

Skolēniem pavadītais laiks A/S “Balticovo” sniedza augstu pievienot vērtību, jo skolēni ne tikai interaktīvā veidā uzzināja par liela, eksportējoša uzņēmuma darbību, bet arī lauza stereotipus un aizspriedumus par putnu labturības jautājumiem.  Šis apmeklējums paplašinājis skolēnu redzesloku un sniedzis priekšstatu par ikdienā neierastas uzņēmējdarbības nozares darba specifiku.

Bauskas novada pašvaldība pateicas A/S “Balticovo” par viesmīlīgo uzņemšanu un ieinteresētību skolēnu izglītošanas procesā!

Projekta “Biznesa bibliotēku potenciāla attīstība uzņēmējdarbības veicināšanai pašvaldībās” (BUSINESS BAG), Nr.LLI-155 kopējās izmaksas ir 628 335 EUR. Projekta līdzfinansējums no Eiropas Reģionālās attīstības fonda ir 534 085 EUR.

Laine Baha,
Attīstības un plānošanas nodaļas projektu vadītāja

Attēli no: www.pexels.com


18.12.2018.

Skolēni iepazīst dolomīta karjera darba specifiku

Turpinoties Interreg V-A Latvijas Lietuvas Pārrobežu sadarbības programmas 2014. – 2020.gadam ietvaros īstenotā projekta “Biznesa bibliotēku potenciāla attīstība uzņēmējdarbības veicināšanai pašvaldībās” (BUSINESS BAG), Nr.LLI-155 aktivitātēm, 10 skolēni no Īslīces pamatskolas un viņu skolotāja Rita Straumīte 29.novembrī piedalījās Pasvales rajona pašvaldības organizētajā Ēnu dienu pasākumā Pakrojā, Lietuvā. Ēnu diena ir pasaulē atpazīstama un atzīta Junior Achievement karjeras izglītības programma 1.-12. klašu skolēniem, kuras laikā skolēni apmeklē kādu darba vietu un 4 – 6 stundu garumā vēro interesējošās profesijas pārstāvja darba ikdienu. Ēnu dienas mērķis ir iepazīstināt skolēnus ar dažādu profesiju un nozaru prasībām, lai palīdzētu jauniešiem izvēlēties profesiju un atbilstoši sagatavotos darba tirgum. (Avots: enudiena.lv). Latvijā Ēnu diena ir viens no skolēnu mācību gada populārākajiem pasākumiem, kurā ik gadus piedalās vairāki tūkstoši skolēnu – “ēnotāju”, kas dodas iepazīt plašo un dažādo profesiju pasauli, ēnojot profesionāļus valsts un pašvaldību institūcijās, mazākos un lielākos uzņēmumos un citviet.

IMG_20181128_105627.jpg

Lietuvā Ēnu diena ir mazāk zināms pasākums. Lai šo kustību aizsāktu, projekta partneris – Pasvales rajona pašvaldība organizēja projektā iesaistīto pilotskolu jauniešu ekskursiju uz A/S “Dolomitas” piederošo dolomīta karjeru Pakrojā, Lietuvā. Pakrojas dolimīta karjers savu darbību uzsācis 1964.gadā, kas nodarbojas ar dolomīta iežu ieguvi, dolomīta iežu smalcināšanu dažādu izmēru šķembu frakcijās, šķembu skalošanu, grants šķembu maisījuma ieguvi. Skolēniem visinteresantāk šķita tas, ka katra dolomīta šķembu frakcija tiek skalota, atbrīvojot šķembas no putekļiem un smilts piemaisījumiem, tādējādi paaugstinot šķembu kvalitāti, kas savukārt nodrošina betona un asfalta ražošanai nepieciešamās kvalitātes prasības.

 

IMG_20181128_111511.jpg

Vizītes laikā karjerā skolēni iepazinās ar pilnu dolomīta karjera darbības dzīves ciklu: vispirms tiek veikta zemes dzīļu izpēte, tiek aplēst atradņu lielums un prognozējamo krājumu laukums, tiek veikta koku izciršana, pēc tam tiek noņemta augsnes virskārta. Kad sagatavošanās darbi pabeigti, notiek dolomīta spridzināšana, kas dolomīta iežus sasmalcina un ļauj tos ar specializēto tehniku aizvest līdz šķembu drupinātājiem. Drupinātāju līnijās dolomīta ieži tiek smalcināti atbilstošu diametru šķembās, kā arī tiek skaloti. Kad šīs process pabeigts, dolomīta šķembas nonāk pārdošanā. Dolomīta ieguves procesā, ir būtiski veikt arī minerālo materiālu pārbaudes laboratorijā, kur tiek veiktas dolomīta atradnēs saražotā šķembu materiāla testēšana, lai spētu klientiem nodrošināt augstas kvalitātes dolomīta šķembu materiālu.

 

IMG_20181128_111540.jpg

Uzņēmums ir izpētījis, ka Pakrojas dolomīta raktuvēs resursu pietiks vēl 55 līdz 60 gadus. Skolēniem aizraujošs šķita fakts, ka tās, ieguves vietas, kurās dolomīts vairs netiek iegūts, dabīgā ceļā izveidojas par mākslīgām ūdens krātuvēm, sasniedzot pat ezera izmērus. Pavadītais laiks karjerā bija aizraujošs. Šis apmeklējums paplašinājis skolēnu redzesloku un sniedzis priekšstatu par ikdienā neierastas uzņēmējdarbības nozares darba specifiku.

IMG_20181128_103323.jpg

Projekta “Biznesa bibliotēku potenciāla attīstība uzņēmējdarbības veicināšanai pašvaldībās” (BUSINESS BAG), Nr.LLI-155 kopējās izmaksas ir 628 335 EUR. Projekta līdzfinansējums no Eiropas Reģionālās attīstības fonda ir 534 085 EUR. Projekta īstenošanas laiks ir no 2017.gada 1.maija līdz 2019.gada 28.februārim.

IMG_20181128_105841.jpg

Laine Baha,
Attīstības un plānošanas nodaļas projektu vadītāja


21.11.2018.

Karjeras un profesionālās izaugsmes seminārs uzņēmējiem un vidusskolēniem

Bauskas Centrālā bibliotēka sadarbībā ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru un Bauskas novada pašvaldību organizē karjeras un profesionālās izaugsmes semināru uzņēmējiem un vidusskolēniem “Veiksmīga personīgā zīmolvedība – konkurētspēja karjerā un uzņēmējdarbībā”.

Seminārs notiks 21.novembrī (trešdien) plkst.13.00 Bauskas novada domes 2.stāva zālē, iepriekš piesakoties pa tālruni 63960578.

Semināru vadīs Inga Daliba, kura ir personīgās zīmolvedības konsultante, rekrutiere, personāla atlases un konsultāciju uzņēmuma "DarbaGuru" vadītāja, grāmatas “Personāla atlases mārketings: kā rekrutēt veiksmīgāk. Facebook, LinkedIn un tīklošanas kandidātu uzrunāšanai” autore.

Inga par spēcīga personīgā zīmola nozīmi mūsdienās: "Spēcīgs personīgais zīmols mūsdienās ir nepieciešams katram, kurš nopietni domā par karjeras vai uzņēmējdarbības attīstīšanu. Tas svarīgs katram, kurš vēlas kontrolēt un ietekmēt savu dzīvi, statusu un labklājību. Personīgā zīmolvedība ir mērķtiecīga sava tēla veidošana. Līdzīgi tam, kā uzņēmumi izstrādā un popularizē savu tēlu, lai piesaistītu pēc iespējas vairāk sadarbības partneru un klientu. Es ticu, ka, mērķtiecīgi, neatlaidīgi un pārdomāti darbojoties, var sasniegt savas iecerētās profesionālās virsotnes. Mans mērķis ir palīdzēt uzņēmīgiem cilvēkiem, kuri vēlas sasniegt vairāk. Vienalga, vai tā būtu karjera, vai bizness."

Seminārā tiks runāts par personīgā zīmola izveides pamatelementiem, vajadzīgo biznesa kontaktu loka veidošanu, profesionālā sociālā tīkla LinkedIn izmantošanu pašprezentācijai, ieteikumi sekmīgai tīklošanai u.c.

Seminārs tiek organizēts kā viena no Interreg V-A Latvijas Lietuvas Pārrobežu sadarbības programmas 2014. – 2020.gadam ietvaros īstenotā projekta “Biznesa bibliotēku potenciāla attīstība uzņēmējdarbības veicināšanai pašvaldībās” (BUSINESS BAG), Nr.LLI-155 aktivitātēm.

Seminars_uznemejiem_02.jpg

24.10.2018.

 

Laines_LATLIT_logo.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pārrobežu pašvaldību jaunieši tiekas biznesa forumā

 

Sešpadsmit jaunieši no Bauskas Valsts ģimnāzijas un Īslīces vidusskolas 17.oktobrī piedalījās jauniešu biznesa forumā “Pasvale – Bauska: sadarbība bez robežām”, kas notika Pasvales rajona viesu namā “Tatulos vingiai”. Jauniešu biznesa forums organizēts kā viena no Interreg V-A Latvijas Lietuvas Pārrobežu sadarbības programmas 2014. – 2020.gadam ietvaros īstenotā projekta “Biznesa bibliotēku potenciāla attīstība uzņēmējdarbības veicināšanai pašvaldībās” (BUSINESS BAG), Nr.LLI-155 aktivitātēm.

Foruma mērķis bija turpināt pārrobežu jauniešu savstarpējo sadarbību, dalīties pozitīvajā praksē un turpināt projektā iesaistīto jauniešu uzņēmējdarbības gēna attīstīšanu caur uzņēmēju iedvesmas stāstiem.

 

IMG_20181018_101858.jpg

Jauniešu biznesa forumu atklāja Pasvales rajona pašvaldības projektu vadītāja Viktorija Gaspariūnaite ar prezentāciju par projektu un projektā jau līdz šim paveikto.

Pēc lietuviešu kolēģu lūguma, forumā ar aizraujošu prezentāciju uzstājās biznesa augstskolas “Turība” starptautiskās komunikācijas vadības 3.kursta students, biedrības “Iecavas Jauniešu padome” valdes priekšsēdētājs Verners Jānis Trokšs. Verners dalījās paša gūtajā pozitīvajā pieredzē piedaloties biedrības “Junior Achievement – Young Enterprise Latvija” īstenotajā un Latvijā ļoti populārajā karjeras izglītības programmā “Ēnu diena”. Verners Lietuvas kolēģus un skolēnus iepazīstināja ar Ēnu dienas mērķi un uzdevumiem, kā arī izstāstīja savu pieredzi, ēnojot dažādu profesiju pārstāvjus un paplašinot savu redzesloku dažādo profesiju pasaulē. Dzirdētais lietuviešu kolēģus iedvesmoja un Pasvales pašvaldība šo iniciatīvu mēģinās īstenot izglītības procesā arī savā pašvaldībā.

Vērtīgs bija Paulius Bružas stāstījums par to, kā ideju pārvērst reālā un strādājošā uzņēmumā. Paulius Bružas ir Pasvalē strādājoša ātrās ēstuves restorāna “Krabinukas” īpašnieks. P.Bružas dalījās savā pieredzē par to, kā gadiem loloto ideju par gardas burgernīcas izveidošanu pārvērtis realitātē. Uzņēmējs dalījās atmiņās, kā reiz sēdējis mājās, savā virtuvē un licis kopā ēdienu sastāvdaļas – vienu virs otras, līdz radījis tieši tādu burgeru, kādu pats uzskata par ideālu, garšīgu un kāds varētu būt pieprasīts Pasvales iedzīvotāju vidū.

 

IMG_20181018_111322.jpg

Īpaši aizraujošs un piedzīvojumu stāstu pilns bija Bauskas novada uzņēmēja, SIA “Sky Route Films” īpašnieka, Mārča Pļaviņa uzstāšanās laiks. Skolēni ar lielu aizrautību klausījās par Mārča piedzīvojumiem, kas gūti vairāku mēnešu ilgajos ceļojumos pa Eiropu līdz Dienvidamerikai un pēc tam ar mototicklu “Minsk” dodoties skatīties pasauli, ceļojot pa Kaukāza valstīm. Mārcis stāstīja, kā caur šiem piedzīvojumiem, kurus iemūžinājis ar video un foto kameru, guvis sevī atklāsmi par iespēju pārvērst filmēšanas hobiju par peļņu nesošu nodarbi. Līdz šim filmēšana Mārcim bijusi neatņemama ceļojumu sastāvdaļa, kas ļāvusi iemūžināt paša redzēto un piedzīvoto, taču tad, Mārcis sapratis, ka viņš lieliski spēj iemūžināt un baudāmā filmā apkopot arī citu cilvēku redzēto un piedzīvoto. Mārcis ir lielāko Bauskas novadā notikušo pasākumu video autors, kas skatāmi Bauskas novada pašvaldības Facebook lapā.

Ar vērtīgu un mūsdienās aktuālu tematisko lekciju uzstājās lietuvietis Jonas Ignatavičius, biznesa konsultants un biznesa attīstības vadītājs UAB “Nando”. J.Ignatavičius bija sagatavojis prezentāciju “Organizāciju un indivīdu digitālais tēls uzņēmējdarbības un karjeras attīstībā”. Prezentācijas laikā tika aktualizēts jautājums ko un cik daudz drīkst un vajag publicēt sociālajos tīklos, kā potenciālo darba ņēmēju sociālo tīklu konti tiek vērtēti no darba devēja puses, tika analizēti arī foruma dalībnieku reālie sociālo tīklu konti.

Foruma noslēgumā pārrobežu projektā iesaistītie jaunieši un mentori devās izglītojošā ekskursijā uz Rauboņu ūdens dzirnavām, kas nodarbojas ar aitas vilnas vērpšanu. Rauboņu ūdens dzirnavas tika uzbūvētas XIX gadsimtā un tas ir Pasvales rajona pašvaldības kultūras mantojuma objekts. Dzirnavās atrodas autentiskas vilnas vērpšanas mašīnas, kas joprojām darbojas un ir labā tehniskā stāvoklī. Dzirnavās atrodas arī amatniecības centrs, kas galvenokārt nodarbojas ar aitas vilnas filcēšanu un filca izstrādājumu radīšanu.

Jaunieši, kas piedalījās forumā novērtēja pasākuma laikā dzirdēto un redzēto. Iedvesmas pilni jaunieši turpināja diskusijas arī mājupceļā uz Bausku.

Projekta “Biznesa bibliotēku potenciāla attīstība uzņēmējdarbības veicināšanai pašvaldībās” (BUSINESS BAG), Nr.LLI-155  kopējās izmaksas ir 628 335 EUR. Projekta līdzfinansējums no Eiropas Reģionālās attīstības fonda ir 534 085 EUR. Projekta īstenošanas laiks ir no 2017.gada 1.maija līdz 2019.gada 28.februārim.

Attīstības un plānošanas nodaļas projektu vadītāja Laine Baha


1.10.2018.

 

Laines_LATLIT_logo.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vienīgā lieta, kas tev patiešām ir jāzina, ir bibliotēkas atrašanās vieta. (Alberts Einšteins)

 

 

Bauskas novada Centrālā bibliotēka ir viena no lielākajām Bauskas novada pašvaldības iestādēm. Bibliotēku tīklu novadā veido Centrālā bibliotēka un bērnu bibliotēka Bauskas pilsētā un 17 mazākas bibliotēkas novada pagastos. Pašvaldība jau vairākus gadus iegulda līdzekļus bibliotēku tīkla sakārtošanā novadā un, ja šodien varam sacīt, ka visas pagastu bibliotēkas ir tikušas pie renovētām telpām un jauna aprīkojuma, tad sapni par jaunu Bauskas Centrālās bibliotēkas ēku pašvaldība joprojām turpina sapņot un meklē iespējas šī sapņa īstenošanai. 2018.gada 3.oktobrī Bauskas novada pašvaldība iesniedza projekta iesniegumu Siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana, uzbūvējot zemas enerģijas patēriņa ēku „Bauskas Centrālā bibliotēka”” Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta finansēto projektu atklātajā konkursā "Siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana, attīstot enerģētiski pašpietiekamu ēku būvniecību", ar kura palīdzību cer gūt finansiālu atbalstu jaunās bibliotēkas būvniecībai. Projekta iesniegumu izvērtēšanas termiņš līdz rezultātu paziņošanai ir trīs mēneši. Tomēr, kamēr tiek gaidīts un cerēts uz pozitīvu konkursa iznākumu, pašvaldība turpina pirms septiņiem gadiem aizsākto darbu - piesaistot līdzekļus no Latvijas - Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas, kopā ar partneriem Lietuvā attīstīt biznesa bibliotēku ideju, izveidojot un pilnveidojot biznesu bibliotēku tīklu abu valstu pierobežās.  

Lai pilnveidotu skatījumu par to, kādai jābūt modernai, cilvēkiem pievilcīgai bibliotēkai, cik daudz un dažādus pakalpojumus bibliotēka var sniegt, Bauskas un Pasvales pašvaldību pārstāvji septembra vidū devās komandējumā uz Dāniju, kur nedēļas garumā apmeklēja astoņas bibliotēkas dažādās Dānijas pilsētās. Katra no tām izceļama ar ko īpašu, tomēr tās visas vieno kopīgs vadmotīvs – bibliotēka strādā cilvēkiem. To piedāvātie pakalpojumi allaž ir mainībā, kuru rosina bibliotēku apmeklētāji, viņu vēlmes un vajadzības.

Pārmaiņu process izpratnē par bibliotēkas būtību un lomu sabiedrībā Dānijā aizsākās 2000.gadā. Šajos astoņpadsmit gados mainījusies bibliotēkas fiziskā seja un piedāvāto pakalpojumu klāsts un līdz ar to, vispārējā sabiedrības attieksme, domāšana un izpratne par to, kas ir bibliotēka, un tas, kā teic paši dāņi, ir būtiskākais, lai jaunais bibliotēku koncepts vispār varētu eksistēt. No grāmatu krātuves bibliotēka Dānijā ir kļuvusi par daudzpusīgu pakalpojumu centru, uz kuru cilvēki nāk ne vien vajadzības dzīti, bet izvēlas šeit pavadīt arī savu brīvo laiku. Šķietami, šīs idejas vairs nav nešķiet nekas jauns, arī Latvija aizvien dažādo bibliotēku piedāvājumu, tomēr līdz tam ko likumdošanas līmenī un pakalpojumu pieejamības nodrošināšanā iedzīvotājiem ir paveikuši dāņi, Latvijai vēl ir tāls ceļš ejams.

 

Infrastrukūra – priekšnoteikums dzīves kvalitātei un pieejamībai.

Lai saprastu to, ka dāņi augstu vērtē sakārtotu infrastruktūru, kas iet roku rokā ar zaļo domāšanu, pietiek iziet uz ielas. Dānija ir sena valsts ar bagātīgu kultūrvēstursiko un arhitektonisko mantojumu. Dānijas pilsētas - lielākoties ar senu vēsturi. Tās nav būvētas pēdējo gadu desmitos, kad jau varētu paredzēt sabiedrības pieraugošo vajadzību pēc veselīga dzīvesveida, kustības un būšanas ārā un līdz ar to pielāgot infrastruktūru šīm vēlmēm. Tomēr it visur Dānijas pilsētās – gan galvaspilsētā Kopenhāgenā, gan mazākās un pavisam mazās pilsētiņās – ielu infrastruktūra sakārtota tā, lai pa to droši varētu pārvietoties un līdzās pastāvēt cilvēki ar dažādām prasībām pret ikdienu. Uzkrītošs ir lielais velobraucēju skaits, kuru vajadzībām uz visām, pat vismazākajām ielām ir atrasta vieta velobraukšanas joslai, kas drošā veidā atdalīta gan no motorizēto transportlīdzekļu brauktuves, gan gājēju ietves, lai  infrastruktūras lietotāji viens otru neapdraudētu. Dānijā ar velosipēdiem pārvietojas visi, neatkarīgi no vecuma, dzimuma vai ienākumu līmeņa. Ja nevari braukt pats, atradīsies pielāgots veids, kā kāds cits Tevi varēs vest. Izdoma ar kādu dāņi pievērsušies velokultūras attīstībai raisa apbrīnu un respektu. Līdzīgi ir arī ar bibliotēku infrastruktūru. Ne visas no bibliotēkām atrodas īpaši šim mērķim būvētās ēkas. Liela daļa izvietota pielāgotās telpās, taču tās visas visos līmeņos ir pieejamas jebkuram cilvēkam, neskatoties uz viņa fiziskajām iespējām. Kā norādīja bibliotēkās satiktie darbinieki, pie ēku interjera dizaina strādājis profesionāls interjera dizainers. Ir nepieciešams, lai bibliotēkas iekštelpas radītu vēlmi tajās atrasties. Bibliotēkas apmeklētājs ir ļoti dažāds, sākot no mazuļa līdz pat senioram. Katra iedzīvotāju grupa, atkarībā no tās specifiskajām vēlmēm un vajadzībām, bibliotēkā ierodas citu motīvu vadīta, atšķirīga ir arī šo grupu uzvedības un izturēšanās modeļi. Nevar prasīt no bērna, lai viņš ievērotu mieru un klusumu, lai gan līdzās esošais seniors, iespējams, meklē tieši to – klusu vietiņu, kur savā nodabā palasīt ik rīta avīzi vai pārlapot interesējošu grāmatu. Lai panāktu vajadzīgo līdzsvaru, nepieciešama profesionāļa piesaiste. Dāņu bibliotēkas izceļas ar izcilu plānojumu, kurā ikviens apmeklētājs atradīs savām vēlmēm atbilstošu telpu – no maza, moderni un ērti iekārota klusa stūrīša, kas paslēpies starp zemiem un pārredzamiem grāmatu plauktiem, līdz krāsainām, darboties rosinošām telpām bērniem un mazuļiem. Dāņu bibliotēkas izceļas ar pārredzamību, neuzbāzīgu krāsainumu, gaišumu un plašumu. Apbrīnojama ir dāņu prasme izmantot transformāciju, kā svarīgu elementu telpu iekārtojumā. Transformējams ir viss, sākot no mazām vienībām kā mēbeles un beidzot ar pārbīdāmām un nolaižamām sienām, pat izņemamām ārsienu konstrukcijām, padarot bibliotēkas iekštelpu par ārtelpu. Šādi risinājumi nodrošina telpu daudzveidīgu funkcionalitāti un pielāgojamību dažāda mēroga un tematikas pasākumiem.

 

Daudzveidīgs un personalizēts pakalpojumu klāsts  padara bibliotēku par ikdienas neatņemamu sastāvdaļu

Bibliotēkas dāņiem ir dzīvesstila sastāvdaļa. Tās organiski iekļaujas cilvēku ikdienas ritmā. Bibliotēku atrašanās vietas  izvēlētas tā, lai tās mijiedarbotos ar citiem pakalpojumiem, kas cilvēkam ikdienā nepieciešami. Arī bibliotēkās pieejamo pakalpojumu klāsts, lai gan daudzviet līdzīgs, tomēr katrā bibliotēkā izceļams arī kaut kas īpašs, ko diktē bibliotēkas lietotājs, viņa specifiskās vēlmes. Infrastruktūra Dānijā veidota tā, lai nepieciešamo pakalpojumu saņemšana būtu iespējami ērta un neprasītu daudz laika, kas patērēts attālumu mērošanai starp dažādām iestādēm. Tikai viens no piemēriem ir bibliotēkās izvietotie pakalpojumu centri, kuros iedzīvotāji, bez īpaši tam apmācīta personāla palīdzības pēc termiņa beigšanās vai nozaudēšanas var izgatavot sev vadītāja apliecību un personu apliecinošus dokumentus. Tas viennozīmīgi samazina pakalpojuma sniegšanas izmaksas, turklāt padara pakalpojumus daudz pieejamākus iedzīvotājiem. Šis, protams, nav bezmaksas pakalpojums, tomēr ir daudz ērtāk un ātrāk saņemams tuvu iedzīvotāja dzīvesvietai.

Īpaši pieejamas bibliotēkas padara arī to darba laiks. Dānijā lielākā daļa bibliotēku ir atvērtas no plkst. 8:00  līdz 22:00. Lielāko dienas daļu, no 10:00 – 18:00 bibliotēkā strādā arī bibliotekāri, bet atlikušajās stundās iedzīvotāji bibliotēkā sevi apkalpo paši. Iekļūt bibliotēkā var ar sociālajām kartēm, kuras ir ikvienam Dānijas iedzīvotājam, un pēc savas būtības ir līdzīgas ID kartēm Latvijā, tikai ar daudz plašāku funkcionalitāti. Izmantojot šo karti durvju atvēršanai, ikviens bibliotēkas apmeklētājs arī ārpus tiešajām kontaktstundām ar bibliotekāru ir identificējams. Tomēr pamatā bibliotēku un tās apmeklētāju attiecības ir balstītas dziļā cieņā vienam pret otru. Verot durvis pašapkalpošanās pakalpojumam, bibliotēkas parāda uzticēšanos savam apmeklētājam.

 

Helsinges bibliotēka

Helsinges bibliotēka nelielā Dānijas pilsētā Helsingē ir viena no Gribskovas bibliotēkas tīkla bibliotēkām. Tā izvietota blīvā pakalpojumu centrā – līdzās bibliotēkai atrodas medicīniskās palīdzības saņemšanas punkts un peldbaseins. 2012.gadā bibliotēkai piebūvēta izglītības iestāde un bibliotēka pārņēmusi arī skolas bibliotēkas funkciju izpildi.

1_Helsinge_Bibliotek%20(14).JPG

Helsinges bibliotēka izceļas ar tās īpašo mērķi un pienākumu – nodrošināt tālākizglītību līdzās esošās izglītības iestādes pedagogiem. Bibliotēka darbojas vienotā ritmā ar izglītības iestādes attīstības vīziju. Dānija daudz izteiktāk kā Latvija saskaras ar imigrantu ieplūšanu, un bibliotēkām ir būtiska loma imigrantu integrēšanā vietējā sabiedrībā. Izņēmums nav arī Helsinges bibliotēka, kas nodrošina nepieciešamo zināšanu un prasmju sniegšanu iebraucējiem, sākot ar palīdzību valodas apguvē un beidzot ar dažādu profesionālo prasmju apmācību. Helsinges bibliotēkas personāls uzsver bibliotēkas pamatuzstādījumu, ar kuru visa pieredzes apmaiņas brauciena laikā delegācija saskārās ikvienā no bibliotēkām – bibliotēka ik vienam – no mazuļa līdz senioram. Īpašu uzmanību Helsinges bibliotēka velta arī karjeras izglītībai, tiek nodrošināta tālākizglītība jauniešiem, kas dažādu iemeslu dēļ nav izglītību ieguvuši klasiskajā dāņu izglītības sistēmā. Uzmanību piesaista interesantie interjera objekti, kuri padara bibliotēku īpaši interesantu un pievilcīgu bērniem un jauniešiem, kas, bibliotēkas specifiskās atrašanās vietas dēļ, ir īpaši svarīgi.

 

Gladsaksas galvenā bibliotēka

Gladsaksas bibliotēka atrodas Soborgas pilsētā. Bibliotēkas vizuālo tēlu raksturo plašums un citām redzētajām bibliotēkām netipisks industriālais iekārtojums. Bibliotēkas interjeru radījis Dānijā pazīstams arhitekts, dizainā

2_Gladsaxe%20(26).JPG

iestrādājot dažādus dabā un industriālajā vidē sastopamus materiālus – koku, ādu, akmeni, stiklu, metālu, flīzes utt. Bibliotēkā ierīkota arī īpaša mūzikas nodaļa, kurā ne vien iespējams paņemt mūzikas diskus un plates, bet arī muzicēt pašam, jo tas aprīkots ar mūzikas instrumentiem. Arī šajā bibliotēkā īpaši padomāts par mazo lasītāju piesaisti. Līdzās brīnišķīgi iekārtotai bērnu nodaļai bibliotēkas iekštelpās, šeit izlolots sapnis par bērnu rotaļu laukumu ar nelielu amfiteātri un rotaļu laukuma elementiem ar bibliotēkas tematiku. Netipiski latviešu acīm, kas pieraduši pie visur glīti un zemi nopļautiem mauriņiem, šeit daļā bērnu rotaļu laukuma atstāta dabiski augoša zāle. Tas gan darīts ar nolūku – pirmkārt, lai radītu neskartas dabas efektu pilsētvidē, otrkārt, pļava kalpo arī izglītojošiem mērķiem augu iepazīšanai.

 

Kopenhāgenas galvenā bibliotēka

 Kopenhāgenas galvenā bibliotēka ir viena no lielākajām un arī iespaidīgākajām pieredzes apmaiņas brauciena laikā redzētajām bibliotēkām, un tās plānojums nedaudz atgādina lielveikalu. Tā izvietojusies Kopenhāgenas vecpilsētā, ēkā, kurā vēsturiski atradusies noliktava, un ir galvenā bibliotēka 20 bibliotēku tīklā. Kopumā bibliotēku tīklā strādā ap 3500

3_Copenhagen_main_library%20(77).JPG

darbinieku, bet galvenajā bibliotēkā - 150. Dienā Kopenhāgenas galvenā bibliotēka apkalpo apmēram 3000 apmeklētāju. Pēc Somijas apmeklējuma vairs nepārsteidz grāmatu izsniegšanas un atdošanas serviss – Dānijā tāpat kā Somijā iedzīvotāji gan paņem, gan nodod grāmatas paši. Grāmatas iespējams nodot ikvienā no tīkla bibliotēkām, neatkarīgi no to paņemšanas vietas. Automatizētā šķirošanas sistēma – katrai grāmatai ir īpašs elektronizēts kods, kas pa slīdošu lenti grāmatu novirza tieši tajā kastē, no kuras bibliotēkas grāmata paņemta – ļauj viegli un ātri grāmatas sakomplektēt pa pakām, kuras tālāk jau bibliotēku darbinieki izvadā pa attiecīgajām bibliotēkām. Ērts pakalpojums ir grāmatu rezervēšanas sistēma – klients piesaka sev nepieciešamo grāmatu, īsziņā viņam tiek atsūtīts plaukta numurs, kurā grāmata ievietota, un klients var doties tai pakaļ. Kopenhāgenas galvenajā bibliotēkā darbojas zvanu centrs. Tā darbinieki ne vien atbild uz visiem klientu jautājumiem, kas saistīti ar bibliotēkas sniegtajiem pakalpojumiem, bet arī palīdz apmeklētājam orientēties bibliotēkā un sniedz atbalstu pakalpojumu saņemšanā. Uz zvanu centru iespējams piezvanīt gan no mobilā tālruņa, gan no bibliotēkā katrā stāvā izvietotajiem zvanīšanas punktiem. Ikvienā no bibliotēkām apmeklētājiem pieejami arī aktuālie preses izdevumi, taču Kopenhāgenas galvenajā bibliotēkā tie ir arī klausāmi. Bibliotēkā darbojas neliela ierakstu studija kuras darbinieki – profesionāli aktieri -  ik rītu audio ierakstā ierunā populārākos preses izdevumus. Lai gan Dānijas bibliotēkas daudz mazāk kā Somijas bibliotēkas koncentrējas uz biznesa apmācības funkcijas veikšanu, ikkatrā no bibliotēkām ir telpas, kas paredzētas, lai klienti tās varētu rezervēt un izmantot kā ofisa telpas, apspriedēm, tikšanos organizēšanām. Izņēmums nav arī Kopenhāgenas galvenā bibliotēka – šeit ierīkotas telpas kā darbam vienatnē, tā arī nelielām un pat daudzskaitlīgām apspriedēm.

 

Rentemestervejas bibliotēka

Emocionāli vispiesātinātākās bija tikšanās Rentemestervejas bibliotēkā, kas ir viena no 20 Kopnehāgenas bibliotēku tīkla bibliotēkām. Bibliotēka izvietojusies Kopenhāgenas rajonā, kas vēsturiski bijis industriālās ražošanas, rūpniecības rajons. Laika gaitā tas pārtapis par vietu, kuru apdzīvo cilvēki, kas apkļauti augstiem sociālajiem riskiem – bezdarbnieki,

4_Rentemestervej_Library%20(19).JPG

iedzīvotāji ar zemiem ienākumiem, imigranti, no atkarību izraisošām vielām atkarīgi cilvēki. Bibliotēkas ikdienā, līdztekus pamatpakalpojumiem, nozīmīgu vietu ieņem sociālās funkcijas izpilde. Liela daļa darba bibliotēkas ikdienā saistīta ar cilvēku integrēšanu sabiedrībā, palīdzību viņiem atgriezties darba tirgū un galu galā arī normālā, cilvēka cienīgā dzīvē. Lai nodrošinātu vispusīgu palīdzības sniegšanu un arī drošību, bibliotēka cieši sadarbojas ar sociālo dienestu un policiju. Bibliotēkā bez pašas bibliotēkas atrodas arī kopienas centrs, pakalpojumu centrs, koncertzāle, telpas radošām darbnīcām un apmācībām, konferenču telpas, kafejnīca, kā arī vietējais TV/radio. 

 

Odenses galvenā bibliotēka

Odenses bibliotēka ir daļa no Iedzīvotāju mājas (Citizen’s House), kurā vēl atrodas arī  jau ierastais pakalpojumu centrs, darbojas plaša mūzikas nodaļa ar nelielu ierakstu studiju, darbojas iedzīvotāju skvērs ar darbnīcām radošām aktivitātēm. Iedzīvotāju mājā mājvietu atradis Odenses brīvprātīgo centrs un Civilās sabiedrības centrs. Bibliotēka izvietota 4 ēkas stāvos, ir plaša, gaiša un moderna.

 

DOKK1

DOKK1 ir otras lielākās Dānijas pilsētās Aarhus galvenā bibliotēka.  Tā pārsteidza ar modernu arhitektūru un telpu plašumu. Ēka būvēta no jauna un pielāgota tieši bibliotēkas vajadzībām. Tās pagrabstāvā atrodas arī Dānijā lielākā

6_DOKK1%20(37).JPG

automatizētā automašīnu stāvvieta. DOKK1 viss ir liels – telpas ar augstiem griestiem, plašas un industriālas, lifti, kuros vietas pietiktu vidēja izmēra automobilim, pārdomāts un interesants zonējums, šeit komfortabli jūtas visdažādākās paaudzes cilvēki. Cilvēki nāk saņemt pakalpojumus Pakalpojumu centrā, var rezervēt telpas apspriedēm kā šaurā, tā plašā lokā, noteiktos laikos notiek nodarbības mazuļiem un skolēniem, ir īpaša zona pavisam mazajiem – zīdainīšiem un viņu vecākiem, kurā iespējams iekļūt ar mazuļu ratiņiem, studentiem radīta pievilcīga vide mācībām, notiek pat vingrošanas nodarbības un kopumā šķiet, ka no daudzveidīgā piedāvāto pakalpojumu klāsta grāmatu izsniegšana ir kā viens no visbeidzamākajiem pakalpojumiem. Viss pakalpojumu kopums padara bibliotēku par īpašu vietu, kurā ir interesanti, un kurā gribas uzturēties.

 

Silkeborgas bibliotēka

Silkeborgas bibliotēka atrodas līdzās vietējai pamatskolai un privātskolai, tādēļ sadarbība ar izglītības iestādēm šeit ir

7_Silkeborg%20library%20(13).JPG

īpaši izteikta. Vietējā bērnu dārza audzēkņi kopā ar saviem audzinātājiem ikdienas nāk uz bibliotēku un pavada laiku rotaļās un radošās aktivitātēs. Ik nedēļu šeit notiek nodarbības arī skolu audzēkņiem. Katrai skolai ir sava lietu kaste, kurā atrodas viss nepieciešamas nodarbību norisei un skolēniem ik reiz tas nav jānes līdzi no skolas. Bibliotēka pārsteidz ar ļoti modernu iekārtojumu, ir krāsaina un spilgta. Transformējamās mēbeles un telpas padara bibliotēku ļoti multifukcionālu. Līdzās ēkai atrodas pilsētas laukums. Bibliotēkas siena, kas pieguļ šim laukumam, ir transformējama un, to noņemot, ēkas lielā zālē kļūst par daļu no pilsētas laukuma.

 

Billundas bibliotēka

“Billunda ir Bērnu galvaspilsēta. Šeit bērni mācās spēlējoties un kļūst par radošiem pasaules pilsoņiem” teikts Billundas

8_Billund%20Library%20(15).JPG

pilsētas bukletā. Bērni ir arī Billundas pilsētas bibliotēkas uzmanības centrs. “Bērni vispirms. Laimīgi bērni ir laimīgi vecāki!” uzrunājot Bauskas un Pasvales pašvaldību darbiniekus, saka bibliotēkas vadītājs. Šāds uzstādījums Billundā nav radies nejauši. Šeit atrodas pasaulē labi pazīstamā bērnu rotaļlietu ražotāja “Lego” galvenā mītne. Tieši sadarbojoties pašvaldībai un uzņēmējam radīts zīmols Bērnu galvaspilsēta (Capital of Children)  Bibliotēka veidota kā krāšņa pastaiga ainavā, kur ir gan jūra, gan tuksnesis, gan kalni un līdzenumi. Kā uzsver bibliotēkas darbinieki – svarīgākais ir radīt vidi, kurā bērni vēlētos būt un atrodoties bibliotēkā nevilšus tiktu iesaistīti arī zināšanu un prasmju apguves procesos. Bibliotēkā regulāri notiek radošās nodarbības bērniem, kuras organizē un vada paši bibliotēkas darbinieki. Ar Lego iesaisti, bibliotēka aprīkota ar modernām un inovatīvām tehnoloģijām bērnu intereses radīšanai un prāta spēju attīstīšanai.

Pilna fotoattēlu galerija pieejama šeit

Ieva Šomina
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja


14.09.2018.

 

Laines_LATLIT_logo.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skolēnu biznesa ideju tirdziņš raisa interesi

 

Š.g.8.septembrī Bauskas Rātslaukumu pieskandināja ne tikai Bauskas VII Pagalmu svētku un Putras godēšanas svētku dalībnieki, bet arī jaunāku un vecāku Bauskas novada un Pasvales rajona skolēnu čalas. Svētku ietvaros “BUSINESS BAG” teltī Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības projektā “Biznesa bibliotēku potenciāla attīstība uzņēmējdarbības veicināšanai pašvaldībās” (BUSINESS BAG), Nr.LLI-155 iesaistīto pašvaldību skolēni andelējās ar projekta ietvaros izstrādāto biznesa ideju produktiem.

 

IMG_20180908_103808.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skolēni projekta ietvaros, piedaloties biznesa ideju konkursā, apmācībās, pārrobežu nometnē ir attīstījuši savas uzņēmējspējas tiktāl, ka ir spējīgi radīt dzīvotspējīgas un pircēju pieprasītas biznesa idejas – produktus. Projektā iesaistītajiem skolēniem divreiz tika dota iespēja pārliecināties par savu radīto produktu pirktspēju un patērētāju interesi: pirmo reizi Pasvalē, antīko automašīnu svētku “We Drive 2018” ietvaros un otrreiz – Bauskā, Pagalmu svētkos. Dalība pasākumos skolēniem devusi iespēju piedzīvot sajūtu kļūt par īstu uzņēmēju, esot blakus daudziem citiem īstiem, konkurētspējīgiem tirgotājiem.

 

IMG_20180908_122947.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzīvotspējīgākās, skolēnu radītās biznesa idejas bija – pašdarinātas bišu vaska sveces, ziepes, rokassprādzes, mākslīgo ziedu rotas un pašaustās grāmatzīmes, tekstila lellītes, koka suvenīri un magnētiņi, grila iekuri ar bišu vasku, dāvanu maisiņi no otrreiz izmantotiem materiāliem, piemēram, tapetēm u.c. Daļa jauno uzņēmēju ar vecāku un mentoru atbalstu radījuši jaunas biznesa idejas ar lielāku realizācijas potenciālu pilsētu tirdziņos – medus, kas iesaiņots vizuāli pievilcīgā noformējumā, ekoloģiski žāvētie dārza augļi (āboli un ogas), dažāda veida sieri, mājās gatavoti konditorejas izstrādājumi, pašdarināta bižutērija u.c.

 

IMG_20180908_122954.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekta aktivitātēs iesaistītie skolēni un viņu vecāki novērtē projekta sniegto iespēju skolēniem attīstīt un izkopt uzņēmējspējas, attīstīt radošumu un pārdošanas prasmes. Atsākoties mācībām, projekta ietvaros apgūtās zināšanas skolēniem būs lielisks atbalsts, lai kādu no biznesa idejām turpinātu attīstīt un izveidotu skolēnu mācību uzņēmumu.

 

IMG_20180908_103728.jpg

Projekts “Biznesa bibliotēku potenciāla attīstība uzņēmējdarbības veicināšanai pašvaldībās” (BUSINESS BAG), Nr.LLI-155, tiek īstenots Interreg V-A Latvijas Lietuvas Pārrobežu sadarbības programmas 2014. – 2020.gadam ietvaros.

Projekta vadošais partneris ir Pasvales rajona pašvaldība, projekta partneris Bauskas novada pašvaldība.

Kopējās projekta izmaksas ir 628 335 EUR. Projekta līdzfinansējums no Eiropas Reģionālās attīstības fonda ir 534 085 EUR.

Vairāk informācijas par projektu: ŠEIT

*Šis raksts ir sagatavots ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par šī raksta  saturu pilnībā atbild Bauskas novada pašvaldība, un tas nekādos apstākļos nav uzskatāms par Eiropas Savienības oficiālo nostāju.

 

Autors: Laine Baha, projektu vadītāja


21.03.2018.

 

Laines_LATLIT_logo.png

Izsludināts biznesa ideju konkurss bērniem un jauniešiem

Projekta „Biznesa bibliotēku potenciāla attīstība uzņēmējdarbības veicināšanai pašvaldībās” (Nr.LLI-155) ietvaros Bauskas novada pašvaldība rīko biznesa ideju konkursu “YOUNG ENTREPRENEURS WITHOUT BORDERS (JAUNIE UZŅĒMĒJI PĀRI ROBEŽĀM)” bērniem un jauniešiem, kas piedalījušies biznesa simulācijas programmas 1.posma pasākumā „CATCH UP OF CROSS BORDER BUSINESS IDEAS”, kas notika š.g.2.februārī Īslīces vidusskolā un 9.februārī Bauskas Valsts ģimnāzijā.     

Konkursu organizē Bauskas novada pašvaldība sadarbībā ar Pasvales rajona pašvaldību.

Konkursa mērķis – motivēt bērnus un jauniešus sava biznesa veidošanai un attīstībai, inovatīva produkta (preces vai pakalpojuma) radīšanai, kā arī veicināt pārrobežu sadarbību un biznesa komandu veidošanos.

Konkursā var piedalīties Bauskas un Pasvales novadu bērni vecumā no 6 līdz 10 gadiem un jaunieši divās vecuma grupās – 11 līdz 15 gadus veci jaunieši un 16 līdz 19 gadus veci jaunieši.

Konkursa norises laiks: 2018.gada 21.marts – 2018.gada 21.aprīlis.

Konkursa rezultātu paziņošana un biznesa ideju prezentēšana: 2018.gada 27.aprīlī Bauskas Kultūras centrā (laiks tiks precizēts).

Konkursa nolikums (LAT) (ENG)

Laine Baha, projekta vadītāja


03.01.2018.

Mentoru vadlīnijas darbā ar topošajiem uzņēmējiem – bērniem un jauniešiem.

Lejupielādē šeit.

Mentoru vadlīnijas ir izstrādātas Interreg V-A Latvijas -Lietuvas programmas 2014.-2020.gadam projekta “Biznesa bibliotēku potenciālā attīstība uzņēmējdarbības veicināšanai pašvaldībās (BusinessBag)” Nr. LLI-155 ietvaros.


21.12.2017.

Jaunsaules bibliotēka iegūst jaunas un gaišas telpas

 

bibliotekas(5).jpg

20.decembrī Vecsaules pamatskolas telpās, kas atrodas Jaunsaulē Mēmeles krastā, atklāta Jaunsaules bibliotēka.

 

Atklāšanas pasākumā telpas ieskandināja mazie Jaunsaules skolas audzēkņi un dziedātājas no ansambļa “Uguntiņas”.

 

Lai arī iepriekšējā bibliotēka atradās ciemata centrā un iedzīvotājiem tā bija viegli pieejama, telpas bibliotēkas vajadzībām bija nepiemērotas. Pašlaik par Eiropas Savienības fonda līdzekļiem veikta projekta pirmā kārta – telpu remonts, bet nākamgad otrajā kārtā plānots iepirkt jaunu inventāru un papildināt literatūras krājumus.

 

Pagājušajā nedēļā atklāta arī Ozolaines bibliotēka, kas, tāpat kā Jaunsaules bibliotēka, kļūs par uzņēmējdarbības atbalsta bibliotēku.

 

Ir izstrādāta jauna mācību programma skolēniem, kas veicinās uzņēmējdarbībai nepieciešamo prasmju attīstību. Programmā iesaistīs skolēnus no Bauskas sākumskolas, Bauskas Valsts ģimnāzijas un Īslīces vidusskolas. Speciālas apmācības tiks organizētas pedagogiem un bibliotekāriem, nodarbības norisināsies jaunajās bibliotēkās, kā arī citās biznesa atbalsta bibliotēkās.

 

Jaunsaules un Ozolaines bibliotēkas savas pārvērtības piedzīvo, pateicoties projektam “Biznesa bibliotēku potenciāla attīstība uzņēmējdarbības veicināšanai pašvaldībās”. Šajā projektā paredzēts jaunās telpās izvietot arī Gailīšu pagasta bibliotēku.

 

Abās bibliotēkās būvdarbus veica SIA “Latbūvnieks”. Jaunsaules bibliotēkas telpu pārveidošana izmaksāja 46 485 eiro, savukārt Ozolaines bibliotēka - 31 934 eiro.

 

Bibliotēkas infrastruktūras tiek uzlabotas Interreg V-A Latvijas Lietuvas Pārrobežu sadarbības programmas 2014. – 2020.gadam Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas projekta “Biznesa bibliotēku potenciāla attīstība uzņēmējdarbības veicināšanai pašvaldībās” (BUSINESS BAG), Nr.LLI-155 ietvaros.

 

Projekta mērķis ir uzlabot infrastruktūru un celt to darbinieku kapacitāti ar mērķi nodrošināt inovatīvu uzņēmējdarbības atbalsta centra vidi, kā arī nodrošināt bibliotēkās kvalitatīvus biznesa atbalstošus pakalpojumus, attīstīt uzņēmējdarbības atbalsta bibliotēku tīkla potenciālu un iespējas. 

 

Projekta vadošais partneris: Projekta vadošais partneris ir Pasvales rajona pašvaldība, projekta partneris Bauskas novada pašvaldība.

 

Projekta kopējās izmaksas ir 375 920,31 EUR, kur Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējums ir 319 532,26 EUR, valsts līdzfinansējums - 18 796,02 EUR un Bauskas novada pašvaldības līdzfinansējums 37 592,03 EUR.

 

 

DSC_0496.JPG
DSC_0505.JPG
DSC_0501.JPG
DSC_0511.JPG
DSC_0543.JPG
DSC_0542.JPG

Zane Gorškova,
sabiedrisko attiecību speciāliste

13.12.2017.

Ozolaines bibliotēka pārcelta uz jaunām telpām

 

bibliotekas(1).jpg

12.decembrī Ozolaines pamatskolas telpās atklāta Ozolaines bibliotēka. Tā būs viena no septiņām uzņēmējdarbības atbalsta bibliotēkām Bauskas novada pagastos.

 

Pašlaik tā ieguvusi jaunas telpas, bet pavasarī tiks iepirkts jauns aprīkojums.

 

Ir izstrādāta jauna mācību programma skolēniem, kas veicinās uzņēmējdarbībai nepieciešamo prasmju attīstību. Programmā iesaistīs skolēnus no Bauskas sākumskolas, Bauskas Valsts ģimnāzijas un Īslīces vidusskolas. Speciālas apmācības tiks organizētas pedagogiem un bibliotekāriem, nodarbības norisināsies jaunajā Ozolaines bibliotēkā, kā arī citās biznesa atbalsta bibliotēkās.

 

Būvniecības darbus par 31 934 eiro nodrošināja SIA “Latbūvnieks”, būvuzraudzību nodrošināja SIA “Būvētika”.

 

Nākamnedēļ, 20.decembrī, plāno atvērt jauno Jaunsaules bibliotēku, savukārt Gailīšu bibliotēka ir savu pārvērtību sākumpunktā.

 

DSC_0414(2).JPG
DSC_0419.JPG
DSC_0434.JPG
DSC_0454(1).JPG
DSC_0473.JPG
DSC_0477.JPG

Bibliotēkas infrastruktūras tiek uzlabotas Interreg V-A Latvijas Lietuvas Pārrobežu sadarbības programmas 2014. – 2020.gadam Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas projekta “Biznesa bibliotēku potenciāla attīstība uzņēmējdarbības veicināšanai pašvaldībās” (BUSINESS BAG), Nr.LLI-155 ietvaros.

Projekta mērķis ir uzlabot infrastruktūru un celt to darbinieku kapacitāti ar mērķi nodrošināt inovatīvu uzņēmējdarbības atbalsta centra vidi, kā arī nodrošināt bibliotēkās kvalitatīvus biznesa atbalstošus pakalpojumus, attīstīt uzņēmējdarbības atbalsta bibliotēku tīkla potenciālu un iespējas. 

Projekta vadošais partneris: Projekta vadošais partneris ir Pasvales rajona pašvaldība, projekta partneris Bauskas novada pašvaldība.

Projekta kopējās izmaksas ir 375 920,31 EUR, kur Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējums ir 319 532,26 EUR, valsts līdzfinansējums - 18 796,02 EUR un Bauskas novada pašvaldības līdzfinansējums 37 592,03 EUR.

Zane Gorškova,
sabiedrisko attiecību speciāliste


17.11.2017. 

Bauskā apmācīti mentori jauniešu uzņēmējdarbības atbalstam

bibliotekas(1).jpg

Soli pa solim tiek īstenotas projekta “Biznesa bibliotēku potenciāla attīstība uzņēmējdarbības veicināšanai pašvaldībās” (BUSINESS BAG), Nr.LLI-155 aktivitātes.

Lai celtu pašvaldības bibliotēku kapacitāti un nodrošinātu Bauskas novadā inovatīvu uzņēmējdarbības atbalsta vidi, attīstītu uzņēmējdarbības atbalsta bibliotēku tīkla potenciālu un iespējas, projekta ietvaros tiks izveidots pārrobežu mentoru sadarbības tīkls, lai veicinātu bērnus un jauniešus attīstīt pārrobežu biznesa idejas. Īstenojot šo projekta ieceri, ir būtiski abām projektā iesaistītajām pašvaldībām – Bauskas novada pašvaldībai un Pasvales rajona pašvaldībai radīt vienotu saturisko rīcības ietvaru, tāpēc projekta ietvaros Biedrība “Attīstības ekspertu asociācija” izstrādājusi mentoringa praktiskās vadlīnijas darbam ar biznesa ideju autoriem bērniem un jauniešiem, kas ir kā darba materiāls mentoriem, kas nākotnē atbalstīs un konsultēs bērnus un jauniešus pārrobežu biznesa ideju izstrādē un attīstībā, ieviesīs biznesa apmācību, un simulācijas programmas ietvaros strādās ar bērnu un jauniešu pārrobežu biznesa komandām.

 

Lai uzsāktu pārrobežu mentoru sadarbības tīkla izveidi, 8.novembrī Bauskas novada pašvaldībā tika rīkots apmācību un iedvesmas seminārs “PĀRVĒRT IDEJAS DARBĪBĀ – PRAKTISKI UN SAPROTAMI PAR MENTORINGU”, kurā piedalījās divdesmit projektā iesaistītie biznesa atbalsta bibliotēku bibliotekāri un pedagogi no Bauskas novada un Pasvales rajona. Apmācību mērķis – motivēt semināra dalībniekus apzināties savus resursus, tai skaitā radošos resursus, uzlabot uzņēmējspējas un praktizēt mentoringu. Iedvesmas semināra galvenais uzdevums bija stiprināt uzņēmējspējas un prasmes ģenerēt biznesa/ne-biznesa ideju, izzināt mentoriga būtību, praktiski pieredzēt svarīgākos soļus mentoringa procesā.

 

Seminārs padziļināti radīja izpratni par to, kas ir mentorings, kādi ir tā uzdevumi un loma, tika izzinātas un izprastas pasaulē slavenā radošās domāšanas guru Edvarda de Bono domāšanas metodes “Acs” un “Industrijas standarts”, apskatīti jautājumi par sociālo uzņēmējdarbību, dažādiem biznesa modeļiem, kā pārvērst savu ideju par biznesa ideju, dažādas reģistrācijas formas, kas ir zīmols, kāpēc tas ir svarīgs, kā to veidot.

 

Semināru vadīja Iveta Cīrule, RISEBA augstskolas Radošā biznesa inkubatora vadītāja, Latvijas Studentu biznesa inkubatoru iniciatīvas dibinātāja un aktīva dalībniece un Inga Uvarova, SIA “ArtSmart” dibinātāja un valdes locekle, Banku augstskolas biznesa inkubatora vadītāja un uzņēmējdarbības lektore.

 

Balstoties uz iegūtajām zināšanām apmācību laikā, drīzumā tiks uzsākta pārrobežu simulācijas programmas ieviešana. Programmas pirmais posms ir biznesa ideju radīšanas posms, kur apmācītie mentori savas iegūtās zināšanas varēs pielietot praksē. Plānots, ka decembrī Bauskā norisināsies divu dienu pārrobežu pasākums 120 bērniem un jauniešiem no Bauskas un Pasvales (60 bērni un jaunieši no katras pašvaldības), kura ietvaros bērni un jaunieši uzsāks savstarpējo tīklošanos, izveidos komandas un ģenerēs kopējas biznesa idejas jeb biznesa modeļus.

 

Mentoru vadlīnijas būs pieejamas arī Bauskas novada pašvaldības mājaslapā, sadaļā “Nozaru dokumenti un pētījumi”.

 

Visas projekta aktivitātes tiek organizētas Interreg V-A Latvijas Lietuvas Pārrobežu sadarbības programmas 2014. – 2020.gadam Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas projekta “Biznesa bibliotēku potenciāla attīstība uzņēmējdarbības veicināšanai pašvaldībās” (BUSINESS BAG), Nr.LLI-155 ietvaros.

 

Projekta vadošais partneris: Projekta vadošais partneris ir Pasvales rajona pašvaldība, projekta partneris Bauskas novada pašvaldība.

 

Projekta kopējās izmaksas ir 375 920,31 EUR, kur Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējums ir 319 532,26 EUR, valsts līdzfinansējums - 18 796,02 EUR un Bauskas novada pašvaldības līdzfinansējums 37 592,03 EUR.

 

Autors: Laine Baha, projektu vadītāja

Foto: Biedrība “Attīstības ekspertu asociācija”


06.11.2017.

Somijas veiksmes stāsts

Bauskas novada un Pasvales rajona pašvaldību pārstāvji oktobra izskaņā devās pieredzes vizītē uz Helsinkiem Somijā. Pieredzes braucienā skatīti galvaspilsētas un tās apvidū esošo bibliotēku, kā arī skolu pozitīvās prakses piemēri. 

Pērn Somijā sācis darboties jauns likums, kas regulē bibliotēku darbību. Tas ļauj bibliotēkām piedāvāt plašākus pakalpojumus dažādām mērķgrupām, jo tajā noteikts, ka bibliotēka nav tikai grāmatu krātuve, bet arī veicina aktīvu sabiedrības iesaisti, atbalsta vārda brīvību un demokrātiju, nodrošina telpu sociālam un kulturālam dialogam.

Bibliotēkas tiek uzturētas un pārvaldības vietējās pašvaldībās. Valsts līdzfinansē bibliotēkas dažādos projektos vai sniedz finansējumu speciālu uzdevumu veikšanai. No kopējā bibliotēku budžeta 2/3 nodrošina pašvaldība un 1/3 – valsts.  

Lai arī Somijā, tāpat kā citur, bibliotēkas saskaras ar tādām problēmām kā ierobežota ekonomika, materiālu pieejamība internetā un cilvēku grāmatu lasīšanas paraduma samazināšanās, bibliotēku apmeklētības rādītājs ir ļoti augsts.

Somi paši to skaidro ar vairākiem faktoriem: pieradumu, kas izveidojies par tradīciju bibliotēkas lietošanā, spēju pielāgoties pārmaiņām, augsta līmeņa pakalpojumu nodrošināšanu un aktīva bibliotēku izmantošana, sākot no skolas vecuma, jo skolās bibliotēku praktiski nav.

Helsinkos ir 37 bibliotēkas, divas mobilās bibliotēkas, kas brauc pie iedzīvotājiem attālajos nostūros, un desmit institucionālās bibliotēkas. To kopējā kolekcija sasniedz ap 1,8 miljoni eksemplāru, tostarp grāmatas – 1,5 miljoni eksemplāru. Apmeklētāju skaits gadā sasniedz 6,27 miljonus.

Helsinku bibliotēkas ietilpst “HelMet” bibliotēku tīklā, kur apvienojušās četru pilsētu 64 bibliotēkas. Iedzīvotāji no tā iegūst plaši pieejamu bibliotēku tīklu, kurā ar vienu lietotāja karti var saņemt pakalpojumus plašā teritorijā, kā arī saņemt un nodot grāmatas vai citus mājās paņemtos materiālus jebkurā tīkla bibliotēkā.

Bibliotēkas mājās izsniedz ne tikai grāmatas, bet arī mūzikas diskus, sporta nodarbību aprīkojumu, velosipēdus, dažādus instrumentus un citus priekšmetus. Apmeklētājiem ir pieeja e-dokumentiem, tie var izmantot bibliotēku telpas mācībām, darbam un atpūtai. Lietotājiem ir iespēja katru dienu apmeklēt dažādus pasākumus, brīvo laiku pavadīt radošajās darbnīcās vai arī bibliotēku aprīkojumu izmantot biznesa uzsākšanai. Bibliotēkas strādā katru dienu un, lai iedzīvotājiem tās būtu pieejamas vēl ilgāk, tiek nodrošinātas atvērtās pašapkalpošanās stundas. 


 

Bibliotēka Helsinku centrā “Library 10”            

Bibliotēkas Helsinkos tiek apmeklētas vairāk nekā vidēji Somijā. Aprēķināts, ka cilvēks gadā to apmeklē 11 reizes.

Centra bibliotēka strādā 80 stundas nedēļā, nodrošinot bibliotēkas darbību septiņas dienas nedēļā. To izmanto 2000 apmeklētāju dienā.

Bibliotēka ierīkota vecas pasta ēkās otrajā stāvā. Ēkas pirmajā stāvā atrodas lielveikals. Nākamgad bibliotēka pārvāksies uz jaunām telpām. Pašlaik Helsinkos tiek būvēta jauna centrālā bibliotēka, ko paredzēts atklāt Somijas 100.Neatkarības dienas svinībās. Tā būs desmit reizes lielāka un plānots, ka dienas apmeklētāju skaits pieaugs piecas reizes.

Pilsētas centrā netrūkst zinošu speciālistu, tāpēc bibliotēka piemērota ne tikai lasītājiem, bet arī profesionāļiem. Tās telpās ierīkota mēģinājumu telpa un ierakstu studija. Internetā ir pieejama speciāla telpu rezervēšanas sistēma. Tāpat apmeklētāji var izmantot darba telpas ar 3D printeriem, šujmašīnas un citu aprīkojumu. Dienā tās izmanto skolēni dažādiem projektiem, vakaros – hobiju grupas. Lielākais ieguvums, ko bibliotēka piedāvā saviem apmeklētājiem, ir profesionāli konsultanti - skaņu operatori, mūzikas speciālisti, šuvēji un citi, kas var sniegt palīdzīgu roku un atbildes uz jautājumiem.

 

10.png
101.png

 

Jaunā Centrālā bibliotēka “Oodi”

To paredzēts pabeigt 2018.gada 6.decembrī Valsts svētkos. Jaunbūve izmaksās gandrīz 100 miljonus. Tā sastāvēs no trim stāviem, kur katram atvēlētas citas funkcijas un dizaina risinājumi.

Pirmajā stāvā būs plašās telpas lieliem pasākumiem, kinoteātris nacionālo filmu pārraidīšanai un restorāns.

Otrajā stāvā paredzēts izvietot studijas un darba telpas radošajām nodarbībām.

Trešais stāvs ar stikla jumtu, dabisko apgaismojumu un terasi, no kuras paveras skats uz Parlamenta ēku, kalpos grāmatām un bērnu nodaļai.

Bibliotēka tika plānota jau sen. Kopumā tika uzklausīti ap 2000 iedzīvotāju ierosinājumu, līdz atrasts labākais risinājums. Mainoties laikam, mainījušās arī prioritātes. Ja 2010.gadā plānoja, ka bibliotēkā būs 200 000 grāmatu un dienas apmeklētāju skaits varētu sasniegt 5000 iedzīvotāju, tad tagad plānots grāmatu kolekciju samazināt uz pusi, bet apmeklētāju skaits pieaugs divkārši. Tāpat sākotnēji bibliotēkā bija paredzēta 40 000 kompaktdisku kolekcija, jaunajā projektā – neviena. Bibliotēku plānots veidot kā mierpilnu vietu pilsētas centrā, kas ir atvērta jebkuram apmeklētājam.  

 

oodi2.jpg

 

Bibliotēka “Tōōlō”

Tā ir viena no 37 Helsinku bibliotēkām, kas ietilpst arī “HelMet” bibliotēku tīklā. To izmanto pus miljons apmeklētāju gadā, un tajā strādā 22 darbinieki.

Bibliotēka iedzīvotājiem pieejama katru dienu. Darbadienās līdz pulksten astoņiem vakarā, sestdienās līdz četriem, svētdienās līdz sešiem vakarā.

Tajā izvietota plaša mācību telpa 80 vietām ar galdiem, internetu, iespēju uzlādēt portatīvos datorus, ja nepieciešams, var izmantot 14 datorus, printēt un skenēt.

Bibliotēkā tiek organizēti pasākumi visiem vecumiem – koncerti, grāmatu klubiņu, izstādes, lekcijas par literatūru. Bērnu vajadzībām tiek rīkota lasīšanas veicināšanas akcija, kur mazie lasītāji lasa grāmatas speciāli dresētiem suņiem, kuri rūpīgi klausās un nekritizē.

Katru pirmdienu iedzīvotāji var saņemt bezmaksas juristu konsultācijas.

Bibliotēka ļoti rūpējas par bērniem, jo bibliotēkas apkārtnē pēdējo gadu laikā ir dubultojies bērnu skaits. Tiem ir izveidots savs departaments ar atsevišķu personālu, pieejama bērnu literatūra, spēles un filmas. Nodaļā notiek stāstu stundas, koncerti un ritmiskās nodarbības. Nesen ieviest programmēšanas pulciņš bērniem, kuri interesējas par informācijas tehnoloģijām.

 

tolo.png

 

Bibliotēka “Maunula”

Šī bibliotēka radusi vietu jaunā ēkā, kas tika atvērta pērn, un tā dala vienu jumtu ar lielveikalu. No bibliotēkas, izmantojot sānu izeju, ērti var nodoties ikdienas iepirkšanās procesam. Darbinieki to atzīst par ieguvumu, jo patēriņa sabiedrības paradumi veicina bibliotēkas apmeklējumu.

Ēkā atrodas arī jauniešu centrs un pieaugušo izglītības centrs. Jauniešu centra laiks ir saskaņots ar bibliotēkas darba laiku – līdz pulksten astoņiem vakarā. To apmeklēt var, sākot no septiņu gadu vecuma. Tajā pieejamas spēles un atpūtas stūrīši, kur jauniešiem pulcēties un pavadīt kopā laiku. Dienā to izmanto no 60 līdz 130 jauniešiem. Bibliotēkā ierīkota arī neliela kafejnīca kā sociāls projekts, kur darbu ik pa sešiem mēnešiem rod jaunieši, lai attīstītu darbam nepieciešamās prasmes.

Pieaugušajiem mūžizglītības kursi tiek nodrošināti ar nelielu iedzīvotāju līdzmaksājumu. Tur iespējams apgūt valodas kursus, piedalīties mūzikas izglītības kursos un citos.

Bibliotēkā ikdienā strādā vien četri bibliotekāri.

 

maunula.png
maunula2.png

  

Bibliotēka “Sello”

Bibliotēka atrodas uz rietumiem no Helsinkiem Somijas otrajā lielākajā pilsētā Espo. Tā ir ļoti jauna pilsēta, kura strauji attīstās. Tai nav izteikta centra, un tā sastāv no atsevišķām daļām, tāpēc ir sarežģīti atrast vietu sabiedrisko pakalpojumu nodrošināšanai.

2003. gadā ir rasts iedzīvotājiem ērts risinājums – bibliotēka un vienas pieturvietas aģentūra, kurā var iegādāties transporta un kultūras pasākumu biļetes, apmeklēt Tūrisma informācijas centru un saņemt citus pakalpojumus – divos stāvos un 5000 kvadrātmetros izvietota tirdzniecības centrā.

Iedzīvotāju interese par bibliotēku ir liela – 2,5 miljoni gadā. Bibliotēkas apmeklējumam nav vecuma ierobežojuma, bet visi to obligāti sāk lietot no septiņu gadu vecuma, kad uzsāk skolas gaitas. Bibliotēkas tuvumā ir astoņas skolas. Skolēni skolotāju pavadīti nāk iepazīties ar jaunāko literatūru. Par aktīvu grāmatu lasīšanu skolēni līdz 10 gadiem saņem “Lasītāja diplomu”. Spēles pieejamas tikai pēcpusdienās pēc stundām.

Bibliotekāres palīdz bērniem tikt galā ar mājasdarbiem. Kopā ar bibliotekārēm strādā arī divi sociālie darbinieki.

Bērnu nodaļā ir izveidots speciāls stūris vismazākajiem – bērniem līdz trīs gadu vecumam. Zālē ir izvietotas lielas dekoratīvas lampas, kuras spēj arī absorbēt skaņu.  

Bibliotēkā notiek deju nodarbības, var apgūt ukuleles un citu instrumentu spēlētprasmi, bibliotēku darbinieki bērniem lasa stāstus somu, igauņu, krievu, zviedru, itāļu, spāņu, arābu, somāliešu un ungāru valodās.

Trīs reizes nedēļā imigrantiem tiek organizēti valodas kursi, ko pasniedz bibliotēkas darbinieki. Viņiem tiek sniegta palīdzība, cīnoties ar valsts birokrātiju. Bibliotēkā iebraucēji var saņemt informāciju par uzturēšanās atļaujām, pilsonības iegūšanu, darba iespējām un citām aktuālām tēmām.  Savukārt bibliotēkas darbiniekiem- nepilsoņiem katru dienu notiek somu valodas apmācība.

Jau piecus gadus bibliotēkā ir pieejamas radošo nodarbību telpas, kuru princips aizgūts no Amerikas.

 

sello2.png
sello.png

 

Bibliotēka “Iso Omena”

Šī ir vēl viena Espo pilsētas bibliotēka, kas izvietota tirdzniecības centrā. Ēkas pirmajos divos stāvos izvietota jaunākā modes kolekcija, bet trešajā – pakalpojumu centrs. Tajā atrodama ne tikai bibliotēka, bet arī mātes un bērna klīnika, veselības centrs, iedzīvotāju serviss, kur var saņemt pasi un iegādāties biļetes, kultūras departaments ar atvērtu telpu izstādēm un radošām nodarbībām, sociālās drošības ofiss, Atkarību centrs un garīgās veselības nodaļa, kā arī slimnīcas laboratorija un rentgena kabinets.

Pakalpojumu centrs, kas sākotnēji bijis pilsētas mēra iniciatīva, atklāta pērn 11. augustā. Pašlaik klienti ir apmierināti, ka vienuviet iespējams saņemt lielu daļu pakalpojumu. Līdz šim visas šīs iestādes bija izvietotas dažādās pilsētas vietās.

Jauniešu departamentā, kur notiek radošās nodarbības, pakalpojumus var saņemt apmeklētāji no 12 gadiem. Visbiežāk bibliotēkas aprīkojumu – 3D printerus, fotoprinterus, šujmašīnas, datorus ar video un bilžu apstrādes programmām – izmanto studenti un iedzīvotāji mazajām biznesa idejām. Kokapstrādes klasē ir iespēja izgatavot savus dizaina produktus, bet ar aprīkojuma lietotājiem tiek slēgti līgumi, jo ir jāuzņemas atbildība par tehnikas izmantošanu.

Bibliotēka uz mājām izdod ne tikai grāmatas, bet arī elektronisko ierīču lādētājus, instrumentus mājas darbiem, dažādas mērierīces un citus priekšmetus.      

Plašo pakalpojumu dēļ šī ir viena no noslogotākajām bibliotēkām. To izmanto 82% Espo iedzīvotāju, vidēji 4,500 apmeklētāju dienā.

 

lielveikals.png

Brauciens organizēts Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas (2014-2020) projektā “Biznesa bibliotēku potenciāla attīstība uzņēmējdarbības veicināšanai pašvaldībās”.

Tā mērķis bija praksē skatīt, kā celt pašvaldību bibliotēku kapacitāti, nodrošināt inovatīvu uzņēmējdarbības atbalsta vidi un kā attīstīt uzņēmējdarbības atbalsta bibliotēku tīkla potenciālu.

Tāpat projektā „Biznesa bibliotēku potenciāla attīstība uzņēmējdarbības veicināšanai pašvaldībās” paredzēta Jaunsaules, Ozolaines un Uzvaras bibliotēku infrastruktūras uzlabošana.

Projekta kopējās izmaksas ir 375 920,31 eiro. No tām Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējums 319 532,26 eiro, valsts līdzfinansējums - 18 796,02 eiro un Bauskas novada pašvaldības līdzfinansējums 37 592,03 eiro.

bibliotekas.jpg

Zane Gorškova
sabiedrisko attiecību speciāliste


 

26.06.2017.

Plāno uzlabot Gailīšu, Jaunsaules un Ozolaines bibliotēku infrastruktūru

Interreg V-A Latvijas Lietuvas Pārrobežu sadarbības programmas 2014. – 2020.gadam ietvaros ir uzsākta projekta „Biznesa bibliotēku potenciāla attīstība uzņēmējdarbības veicināšanai pašvaldībās” realizācija. Projekta vadošais partneris ir Pasvales rajona pašvaldība, projekta partneris - Bauskas novada pašvaldība.

Projekta mērķis – bibliotēku infrastruktūras uzlabošana un to darbinieku kapacitātes celšana ar mērķi nodrošināt inovatīvu uzņēmējdarbības atbalsta centra vidi, kā arī nodrošināt bibliotēkās kvalitatīvus biznesa atbalstošus pakalpojumus, attīstīt uzņēmējdarbības atbalsta bibliotēku tīkla potenciālu un iespējas.

Plānotās aktivitātes:

  1. uzlabot uzņēmējdarbības uzsācēju atbalsta vidi Bauskas un Pasvales pārrobežu reģionos;
  2. mudināt bērnus un jauniešus attīstīt jaunas pārrobežu reģionu biznesa idejas izmantojot inovatīvus biznesa modeļus;
  3. pārrobežu mentoru sadarbības tīkla izveide;
  4. jaunu uzņēmējdarbības atbalsta pakalpojumu izveide;
  5. biznesa bibliotēku infrastruktūras uzlabošana uzņēmējdarbības attīstības veicināšanai.

Inovatīvā pieeja – ieguvumi no pārrobežu reģionu sadarbības :

  1. interešu izglītības iespēju radīšana skolas vecuma bērniem uzņēmējdarbības domāšanas, zināšanu un prasmju pilnveidei;
  2. biznesa simulācijas programmas “Jaunie uzņēmēji bez robežām” ieviešana, lai veicinātu pārrobežu biznesa ideju attīstību bērnu un jauniešu vidū;
  3. mentoru tīkla izveide pārrobežu reģionos atbalsta sniegšanai pie biznesa idejām strādājošajām bērnu un jauniešu komandām;
  4. pašvaldību bibliotēku izveidošana par uzņēmējdarbības atbalsta centriem, kas veicinās jauniešus veidot uzņēmumus ar pārrobežu raksturu;
  5. pilnveidota sadarbība starp biznesa atbalsta bibliotēkām pārrobežu reģionos, kā arī skolēnu uzņēmējdarbības prasmju kapacitātes celšana.
    IMG_20170621_131930_860.jpg

Finansējuma sadalījums: ERAF finansējums 85% jeb 319 532,26 EUR, valsts līdzfinansējums 5% jeb 18 796,02 EUR un pašvaldības līdzfinansējums 10% jeb 37 592,03 EUR.       

Projektu paredzēts realizēt līdz 2019. gada februārim.

Pirmās plānotās aktivitātes projekta ietvaros – Gailīšu pagasta bibliotēkas, Jaunsaules bibliotēkas un Ozolaines bibliotēkas infrastruktūras uzlabošana.

21. jūnijā veiksmīgi noritēja Vadības grupas tikšanās Pasvalē, kur tika noskaidroti svarīgākie jautājumi par bērnu un jauniešu uzņēmējdarbības veicināšanas programmas izveidi un metodoloģijas izstrādi, izvirzītas trīs neformālas uzņēmējdarbības izglītības programmas ieviešanai projektā un apspriestas citas plānotās aktivitātes projekta ietvaros.

Bauskas novada pašvaldībai ir veiksmīga pieredze saistībā ar uzņēmējdarbības attīstību tieši jauniešu vidū. Iesaistoties iepriekšējā Bauskas Biznesa bibliotēkas projektā Business Bag, skolēni ieguva gan teorētiskās zināšanas par uzņēmuma ideju rašanos, uzņēmējdarbību un ar to saistītām darbībām, gan arī attīstīja savas uzņēmējspējas, strādājot skolēnu mācību uzņēmumā, veidojot savas galda spēles.

Iesaistoties inovāciju nometnē Biržos, skolēni lieliski pavadīja laiku, izstrādājot savas biznesa idejas, veidojot sadarbību starp latviešu - lietuviešu skolēniem.

Skolēni ir atzinuši, ka šī pieredze ir vērtīga un nepieciešama, jo attīsta caurviju kompetences, piemēram, jaunradi, uzņēmējspējas, pašiniciatīvu, sadarbību.

Iveta Balcere, projektu vadītāja 


 

bibliotekas.jpg

 

Uzsākta LAT-LIT pārrobežu programmas projekta „Biznesa bibliotēku potenciāla attīstība uzņēmējdarbības veicināšanai pašvaldībās” īstenošana

 

Bauskas novada administrācija ir saņēmusi apstiprinājumu un tiek uzsākta LAT-LIT pārrobežu programmas (2014 – 2020) projekta Nr. LLI-15 „Biznesa bibliotēku potenciāla attīstība uzņēmējdarbības veicināšanai pašvaldībās” īstenošana.

Projekta vadošais partneris ir Pasvales rajona pašvaldība, projekta partneris Bauskas novada pašvaldība.

2017. gada 2.maijā Pasvalē tika parakstīts Partnerības līgums starp abām pašvaldībām, apspriests komunikāciju plāns un apstiprināts projekta darba plāns, lai varētu uzsākt tā īstenošanu.

Projekta „Biznesa bibliotēku potenciāla attīstība uzņēmējdarbības veicināšanai pašvaldībās” īstenošanas ietvaros paredzēta Jaunsaules, Ozolaines un Uzvaras bibliotēku infrastruktūras uzlabošana un bibliotēku darbinieku kapacitātes celšana ar mērķi nodrošināt inovatīvu uzņēmējdarbības atbalsta centra vidi, kā arī nodrošināt bibliotēkās kvalitatīvus biznesa atbalstošus pakalpojumus, attīstīt uzņēmējdarbības atbalsta bibliotēku tīkla potenciālu un iespējas.

Projekta kopējās plānotās izmaksas 375 920,31 EUR.  ERAF līdzfinansējums ir 85 % no attiecināmajām izmaksām jeb 319 532,26  EUR, valsts līdzfinansējums 5 % no attiecināmajām izmaksām jeb 18 796,02, pašvaldības līdzfinansējums 10 % no attiecināmajām izmaksām, jeb 37 592,03  EUR.

Projekta īstenošanas laiks – 2019.gada februāris.

Iveta Balcere projektu vadītāja