Statuss:
Noslēdzies
eurovertice-ayuntamientos-murcia-sistemas-gestion-energetica-certificado-iso-50001.png

Status: Īstenots
Projekta nosaukums: Energopārvaldības sacensības IEKRP (Ilgtspējīgas enerģijas un klimata rīcības plāna) ieviešanai pašvaldībās - COMPETE4SECAP
Projekta numurs: 754162
Projekta programma/SAM: Eiropas Komisija, programma Apvārsnis 2020
Projekta mērķis

Projekta mērķis ir nodrošināt ilgtspējīga enerģijas rīcības plāna (turpmāk – IERP) papildināšanu ar aktivitātēm uz 2030.gadu, kā arī efektīvu plāna īstenošanu pašvaldībā, ieviešot un sertificējot energopārvaldības sistēmu (ISO 50001) un organizējot enerģijas taupīšanas sacensības darbiniekiem.  Projekts tiek īstenots līdz 2020.gada septembrim.

Veicināt sadarbību starp projektā iesaistītajām institūcijām.
Galvenās aktivitātes

  1. piedalīties regulārās projekta darba grupas tikšanās reizēs un apmācību braucienos pa Latviju un citām Eiropas Savienības Pētniecības un inovāciju programmas „Apvārsnis 2020” projektā iesaistītajām valstīm;
  2. izveidot energopārvaldības darba grupu pašvaldībā, kas balstīta uz izveidoto IERP darba grupu;
  3. apkopot enerģijas patēriņa datus un citu informāciju energopārvaldības sistēmas izstrādei un izveidei par pašvaldības ēkām, pašvaldības un sabiedrisko transportu, publisko ielu apgaismojumu;
  4. ieviest un sertificēt energopārvaldības sistēmu atbilstoši ISO 50001.
  5. identificēt 3 pašvaldības ēkas, kuras piedalīsies enerģijas taupīšanas sacensībās;
  6. katrā no identificētajām ēkām izveidot vienu komandu, kas sastāv no 3–10 darbiniekiem, kas būs atbildīgi par sacensību ieviešanu, sniegt atbalstu saziņai ar sacensību dalībniekiem, kā arī enerģijas patēriņa datu un citas nepieciešamās informācijas nodrošināšana ēkām, kas piedalīsies sacensībās;
  7. sniegt nepieciešamo informāciju IERP papildināšanai ar aktivitātēm uz 2030.gadu, integrējot to IEKRP.

Projektu koordinē SIA “EKODOMA”; Piedalās - Tukuma, Bauskas, Saldus un Ādažu novadu pašvaldības.

Dalībvalstis: Francija, Itālija, Ungārija, Vācija, Spānija, Kipra, Horvātija un Latvija. 
Īstenošanas laiks: 10.2017.-09.2020.
Koordinātors: Līga Žogla; Laine Baha
Kontaktinformācija: Liga@ekodoma; laine.baha@bauska.lv
 

Publicitāte:


09.11.2020.

Bauskas pašvaldība iegūst 1.vietu energopārvaldības sistēmas ieviešanas sacensībā

Eiropas Komisijas programmas „Horizon 2020” projekta „Compete4SECAP” sacensībā piedalījās 32 pašvaldības no 8 valstīm- Horvātijas, Kipras, Francijas, Vācijas, Ungārijas, Itālijas, Spānijas un Latvijas. Mūsu valsti pārstāvēja četras pašvaldības- Ķeguma, Saldus, Tukuma un Bauskas novada pašvaldība.

Svarīgākie kritēriji, pēc kuriem tika vērtēta pašvaldību energopārvaldības sistēmas ieviešana: vai ieviestā energopārvaldības sistēma ir sertificēta un kāds ir panāktais energoresursu ietaupījums. Vērtēta tika arī sabiedrības iesaiste un pieeja enerģijas patēriņa samazināšanai. Bauskas novada pašvaldība sīvā konkurencē uzrādīja visaugstākos rādītājus un ieguva godpilno 1.vietu.

energobalva.png

Bauskas novada priekšsēdētājs A.Jātnieks saņem balvu par iegūto 1.vietu energopārvaldības sistēmas ieviešanas sacensībā

Bauskas pašvaldības energopārvaldības sistēmā iekļauto enerģijas patērētāju enerģijas izlietojums pastāvīgi tiek apkopots. Siltumenerģijas patēriņa samazinājums 2019.gadā 63 pašvaldības ēkās, ieskaitot karstā ūdens sagatavošanu bija 20,1%. Elektroenerģijas patēriņš pašvaldības ēkās- 1,1%. Kopējais enerģijas patēriņš ēkās samazinājās par 16,9% un aptuvenais izdevumu samazinājums ir izsakāms 84,8 tūkst. eiro  apmērā. Energopārvaldības sistēma apskata enerģijas izlietojumu ielu apgaismošanai un pašvaldības transporta parkā. Par atbilstību standarta  ISO 50001:2018 prasībām, 2019.gada 1.jūlijā tika saņemts sertifikāts.

Sistēmas rādītāji ir mainīgi un, palielinoties novada teritorijai, Energopārvaldības sistēmas robežas 2021.gadā ievērojami paplašināsies. Šim procesam ir veikti sagatavošanās pasākumi.

2019.gadā notika Enerģijas taupīšanas sacensības. Katra sacensību pašvaldība izvēlējās trīs ēkas, kuras sacentās savā starpā, lai panāktu enerģijas ietaupījumus, mainot ikdienas enerģijas lietošanas paradumus. Ēkās tika izveidotas energokomandas. Izvirzītais mērķis tika sasniegts. Enerģijas patēriņš pašvaldības ēkās samazinājās, tādējādi padarot pašvaldību videi un klimatam draudzīgāku. Izglītības nodaļas ēkā Katoļu ielā 1 tika ietaupīti 4,5% energoresursu, Vides servisa birojā Salātu ielā ietaupījums 3,8% un domes administrācijas namā Uzvaras ielā 1 enerģijas ietaupījums 1,7%.

Bauskas novada domes 29.oktobra sēdē tika apstiprināts Bauskas novada ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plāns līdz 2030.gadam. Lai nodrošinātu ilgtspējīgu, pievilcīgu, drošu un videi draudzīgu dzīves un darba vidi novada iedzīvotājiem, rīcības plānā ir paredzēts:

  • Samazināt enerģijas patēriņu pašvaldības ēkās par 20% attiecībā pret 2016. gadu un samazināt enerģijas patēriņu enerģijas ražošanas sektorā par 5% attiecībā pret 2016. gadu.
  • Veicināt enerģijas patēriņa samazinājumu dzīvojamā sektorā par 5%, īstenojot informatīvus pasākumus un par 20% samazināt novadā radīto CO2.
  • Veicināt Bauskas novada pašvaldības institūciju, iedzīvotāju un infrastruktūras pielāgošanos un izturētspēju pret klimata pārmaiņu izraisītajiem riskiem.

Bauskas novada enerģijas patēriņa rādītāji

grafiks.png

Raitis Ignatjevs
Energopārvaldnieks


06.11.2020.

Paziņojums par Bauskas novada ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plāna līdz 2030.gadam apstiprināšanu

Saskaņā ar Bauskas novada domes 2020.gada 29.oktobra lēmumu (prot.Nr.22, 19.p.) ir apstiprināts Bauskas novada „Ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plāns līdz 2030.gadam”. Pamatojoties uz Bauskas novada domes 2020.gada 27.augusta lēmumu (prot.Nr.18, 9.p.) „Par Bauskas novada ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plāna līdz 2030.gadam publisko apspriešanu” no 2020. gada 28.augusta līdz 2020.gada 20.septembrim notika publiskā apspriešana.

Tās apkopotie rezultāti iekļauti rīcības plāna dokumentā. Bauskas novada ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plānu līdz 2030.gadam, projektā COMPETE4SECAP (līguma nr.754162), ko finansē programma „Apvārsnis 2020”, sadarbībā ar novada pašvaldību izstrādāja SIA „Ekodoma”. Ar apstiprinātajiem dokumentiem interesenti var iepazīties Bauskas novada pašvaldības interneta vietnē www.bauska. lv, sadaļā: Pašvaldība/Attīstības plānošana. Bauskas novada ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plāns, nodrošina pašvaldībai pilnvērtīgu esošās situācijas pārskatu un plānveidīgu pieeju energoresursu pārvaldībai pašvaldības teritorijā. Atvieglo lēmumu pieņemšanu par turpmākiem enerģijas patēriņa samazināšanas, vides pasākumiem un finansējuma piesaisti, kā arī rāda, kā ieviest sistemātisku pieeju pašvaldības ēku apsaimniekošanā un enerģijas patēriņa samazināšanā.

Raitis Ignatjevs,
Attīstības un plānošanas nodaļas energopārvaldnieks


04.09.2020.

Paziņojums par Bauskas novada „Ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plāna līdz 2030.gadam” publisko apspriešanu

Bauskas novada „Ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plāns līdz 2030.gadam” tiek izstrādāts projekta COMPETE4SECAP ietvaros (līguma nr.754162), ko finansē Apvārsnis 2020 programma.

Publiskās apspriešanas termiņš no 2020.gada 28.augusta līdz 2020.gada 20.septembrim.

Viens no pašvaldības uzdevumiem ir nodrošināt sava novada ilgtspējīgu attīstību. Pašvaldībai jāplāno un jāīsteno pasākumi, kas iedzīvotājiem un sabiedrībai kopumā ļauj dzīvot sakārtotā vidē, nodrošinot resursu pieejamību arī nākamajām paaudzēm

 

 

download%20LOGO%20C4S.png

Bauskas novada pašvaldībā ir izstrādāts novada ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plāna izstrādes līdz 2030.gadam. Šāds plāns pašvaldībai ir nepieciešams, lai sistemātiski turpinātu ne tikai izmaksu samazināšanu pašvaldības ēkās un infrastruktūrā, motivētu iedzīvotājus atjaunot savus mājokļus un meklētu finansējumu pasākumu īstenošanai, bet arī plānotu pasākumus, kas skar pašvaldības infrastruktūras, uzņēmumu un iedzīvotāju spēju pielāgoties klimata pārmaiņām. Plānu izstrādāja SIA „Ekodoma”.

Rīcības plānā līdz 2030.gadam ir izvirzīti vairāki mērķi, tai skaitā, attiecībā pret 2016. gadu samazināt enerģijas patēriņu pašvaldības ēkās par 20%, enerģijas ražošanas sektorā par 5%, bet novada radītās CO2 emisijas par 20%.

Ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plāna 1.nodaļā ir dots Eiropas Savienības, Latvijas un Zemgales plānošanas reģiona nozīmīgāko normatīvo aktu apkopojums ar tajos izvirzītajiem mērķiem, kas tieši un netieši ir saistoši Zemgales plānošanas reģiona pašvaldībām. 2.nodaļā ir aprakstīta esošā situācija pašvaldībā, apkopoti izejas dati par pašvaldības, daudzdzīvokļu ēkām, enerģijas avotiem un transporta sektoru no 2012. līdz 2019. gadam. 3.nodaļa aptver klimata pārmaiņu risku un neaizsargātības izvērtējumu, tajā tiek izanalizēta novada esošā situācija saistībā ar klimata pārmaiņu ietekmi uz to. 4.nodaļā ir definēta vīzija un mērķi Bauskas novadam, kas balstīti uz Bauskas novada ilgtspējīgas attīstības stratēģijā 2012.-2030.gadam definēto vīziju, bet 5.nodaļā – apkopoti pasākumi un rīcības, kurām ir jāseko, lai sasniegtu izvirzītos mērķus. Plāna 6.nodaļa sniedz ieskatu, kā organizēt ieviesto pasākumu un rīcību uzraudzību.

Ar Bauskas novada „Ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plānu līdz 2030.gadam” drukas veidā publiskās apspriešanas laikā var iepazīties Bauskas novada administrācijā, Uzvaras ielā 1, Bauskā, Klientu apkalpošanas centrā pirmdienās no plkst.8.00 līdz 12.00 un no plkst.13.00 līdz 18.00, otrdienās, trešdienās un ceturtdienās no plkst.8.00 līdz 12.00 un no plkst.13.00 līdz 17.00, piektdienās no plkst.8.00 līdz 12.00 un no plkst.13.00 līdz 16.00).

Publiskās apspriešanas aptaujas aizpildīšana tīmekļa vietnē www.VisiDati.lv. Aptaujas lapas pieejamas tīmekļa vietnē www.bauska.lv sadaļā līdzdalība/ publiskā apspriešana, kā arī tās var iesniegt elektroniski, sūtot uz e-pasta adresi raitis.ignatjevs@bauska.lv. Aptaujas lapas viedokļa paušanai var saņemt un iesniegt Bauskas novada domē, Klientu apkalpošanas centrā Uzvaras ielā 1, Bauskā. 

Bauskas novada „Ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plānu līdz 2030.gadam” publiskās apspriešanas diskusija tiks organizēta 2020.gada 12.septembrī plkst. 11.00 Bauskas Vecpilsētas pagalmu un Putras godēšanas svētku laikā, pašvaldības stendā Rātslaukumā Bauskā.

Tālrunis informācijai +371 63960195.


07.08.2020.

Bauskas novada pašvaldībā sertificē Energopārvaldības sistēmu

2020.gada jūnijā norisinājās Bauskas novada pašvaldības Energopārvaldības ikgadējais uzraudzības audits. Audita mērķis ir pārliecināties par to, ka Energopārvaldības sistēmas darbība atbilst ISO50001:2018 standarta prasībām. Šī atbilstība nodrošina enerģijas taupīšanas principu ievērošanu pašvaldībā un nepārtrauktu energosnieguma uzlabošanos.

Apliecinājums tam ir, 1.jūlijā saņemtais sertificējošās institūcijas atzinums par starptautiski akreditētas Energopārvaldības sistēmas (EPS) atbilstību standarta prasībām - Bureau Veritas Latvia izsniegtais ISO sertifikāts. Tieši pati sertificētā organizācija ir tā, kas definē savu energosniegumu un energouzdevumus, kā arī to, kā tiks parādīts energosnieguma uzlabojums. Kas ir EPS Energopārvaldības sistēmas izveide un sistemātiskas pieejas uzturēšana nodrošina energoefektīvu enerģijas lietošanu un patēriņu.

Energopārvaldības sistēmas standarts nosaka prasības enerģijas patēriņam, ieskaitot mērījumus, dokumentāciju, atskaites, projektēšanu, iepirkumus, kas ietekmē iekārtu, sistēmu un procesu enerģijas patēriņa efektivitāti. Standarts regulē procesus, ko organizācija var izmērīt un ietekmēt. Bauskas novada pašvaldības gadījumā tiek aptverts enerģijas patēriņš 63 pašvaldības ēkās, transporta nozarē un ielu apgaismojumā, bet nākotnē sistēmas aptveramo zonu plānots paplašināt, pievienojot citus enerģijas patēriņa objektus. Ko dod EPS EPS ieviešana ir ieguvums pašvaldībām - iespēja gūt skaidru priekšstatu par savu energoefektivitātes līmeni un iespējām izvērtēt dažādu pasākumu īstenošanas ietekmi uz energoefektivitātes paaugstināšanu, kā rezultātā pašvaldība var samazināt savus izdevumus par energoresursiem, rodot iespēju ietaupīto finansējumu novirzīt citiem mērķiem.

Energopārvaldības sistēmas ieviešanas mērķis ir efektīva resursu izmantošana un pārraudzība, kas palīdz uzlabot darbības efektivitāti, ietaupīt resursus un, realizējot zaļo domāšanu, sekmē ietekmes uz vidi mazināšanos. Energoefektivitātes likumā noteikts arī, ka pašvaldības, kurām ir ieviesta EPS, piesakoties dažādām atbalsta programmām un finansējumam, projektu vērtēšanas procesā var gūt papildu punktus.

Energopārvaldības sistēma Bauskas novada pašvaldībā tika ieviesta [1] 2018.gada 15.novembrī, HORIZON 2020 projekta COMPETE4SECAP ietvaros SIA “Ekodoma” vadībā. SIA „Bureau Veritas Latvia” veica Bauskas novada pašvaldības EPS izvērtēšanu un atzina, ka EPS atbilst ISO 50001:2018 standarta prasībām.

Raitis Ignatjevs,
energopārvaldnieks


27.07.2020.

Bauskas novada pašvaldība strādā pie novada enerģētikas un klimata rīcības plāna

Viens no pašvaldības uzdevumiem ir nodrošināt sava novada ilgtspējīgu attīstību. Tas nozīmē, ka pašvaldībai jāplāno un jāīsteno pasākumi, kas iedzīvotājiem un sabiedrībai kopumā ļauj dzīvot sakārtotā vidē, nodrošinot resursu pieejamību arī nākamajām paaudzēm.

Viena no jomām, kuras sakarā ir jāplāno vidēja un ilgtermiņa pasākumi, ir enerģētika un klimats. Bauskas novada pašvaldībā šobrīd notiek darbs pie novada ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plāna izstrādes līdz 2030.gadam. Šāds plāns pašvaldībai ir nepieciešams, lai sistemātiski turpinātu ne tikai izmaksu samazināšanu pašvaldības ēkās un infrastruktūrā, motivētu iedzīvotājus atjaunot savus mājokļus un meklētu finansējumu pasākumu īstenošanai, bet arī plānotu pasākumus, kas skar pašvaldības infrastruktūras, uzņēmumu un iedzīvotāju spēju pielāgoties klimata pārmaiņām. 

Rīcības plānā līdz 2030. gadam ir izvirzīti vairāki mērķi, tai skaitā, attiecībā pret 2016. gadu samazināt enerģijas patēriņu pašvaldības ēkās par 20%, enerģijas ražošanas sektorā par 5%, bet novada radītās CO2 emisijas par 20%.

Mērķu sasniegšanai ir identificēti 19 pasākumi pašvaldības infrastruktūras, mājokļu, transporta un mobilitātes, kā arī pakalpojumu sektoros. Šie pasākumi ir plānoti, lai novadā veicinātu enerģijas racionālu izmantošanu, mājokļu atjaunošanu, atjaunojamo energoresursu izmantošanas veicināšanu un citus pasākumus.

Šobrīd ir izstrādāts rīcības plāna pirmais uzmetums. Nākamie soļi plāna izstrādē ir tā apspriešana enerģētikas darba grupā un komitejās, kā arī pieņemšana domes sēdē.

Plāns tiek izstrādāts projekta COMPETE4SECAP ietvaros (līguma nr. 754162), ko finansē Apvārsnis 2020 programma.

Energopārvaldnieks,
Raitis Ignatjevs


21.01.2020.

Energopārvaldības sistēmas aktualitātes

21.janvārī Bauskas novadā notika ikgadējā Energopārvaldības sistēmas iesaistīto darbinieku un vadītāju informatīvā sanāksme. Tās mērķis bija klātienē sniegt informāciju par darbinieku lomu un atbildību energopārvaldības sistēmā (EPS), par pašvaldības ēku aizvadītā gada energosnieguma rādītāju rezultātiem. Tika sniegts ieskats, par ieguvumiem, ko sniedz energopārvaldība pašvaldībā.

Pašvaldības Energopārvaldības sistēmas darbinieku sanāksme

Energopārvaldība dod pašvaldībai instrumentu energoefektivitātes pastāvīgai uzlabošanai visos tās enerģijas galapatēriņa sektoros. Enerģijas patēriņa procesi jāanalizē un nepieciešamības gadījumā arī jāmaina. Būtiski ir panākt reālu enerģijas ietaupījumu, kas dotu maksimāli iespējamo enerģijas patēriņa un vienlaikus enerģijas izmaksu samazinājumu un ļautu plānot jaunu, energoefektīvāku risinājumu ieviešanu pašvaldībā. EPS priekšrocība ir arī tā, ka pastāvīgi tiek aktualizēta uzmanība enerģijas izlietošanas virzienā, līdz ar to, tiek nodrošināts enerģijas patēriņa uzlabojumus ilgtermiņā. Energopārvaldības sistēmas ieviešana nodrošina informācijas apriti un personāla kompetences pieaugumu energoefektivitātes jautājumos. Enerģijas taupīšanas sacensības ir viens no veidiem, kā atgādināt to, ka darbinieku ikdienas paradumi un uzvedība var ietekmēt enerģijas (siltuma un elektrības) patēriņu un kā mainīt savus paradumus un rīcības, lai enerģijas patēriņu samazinātu. 1.foto. Sanāksmes dalībnieki.

Ieskats Enerģijas monitoringa platformā un no 2019.gada enerģijas izlietojuma datiem sagatavotajā visu EPS ēku kopējā energosnieguma pārskatā, izraisīja un diskusiju un atvērtus jautājumus, kas tiks atbildēti energopārvaldniekam apmeklējot enerģijas lietotājus. Paredzēts, ka kopīgi ar ēku atbildīgajām personām tiks skatīta enerģijas lietošana dabā un skaitļos (attēlots grafikā, cik liela ir 63 ēku īpatnējās enerģijas patēriņa atšķirība pašvaldības ēkās).

Kopīgi ar iestāžu un pārvalžu vadītājiem tiks atrasts efektīvākais enerģijas lietošanas, taupīšanas veids. Praktiski 90% ēku, ir iespējams panākt drīzu enerģijas patēriņa samazinājumu (arī finanšu ietaupījumu) 10% apmērā, nepasliktinot mikroklimatu telpās darbiniekiem un apmeklētājiem. Tas pats arī lielā daļā skolās un pirmsskolas iestādēs.

DSC_0009.JPG

Viesojoties iepazīstas ar energopārvaldību

Jaunā gada trešajā nedēļā, 14.janvārī Attīstības un plānošanas nodaļā viesojās Jelgavas novada speciālisti. Bauskas apmeklējuma iemesls bija iepriekšējā gadā izskanējusī informācija par novadā ieviesto Energopārvaldības sistēmu, kas 2019.gada vasaras vidū tika sertificēta atbilstoši standarta LV EN ISO 50001:2018 prasībām[1]. Jelgavas novada speciālisti bija sagatavojuši virkni jautājumu par energopārvaldību. Kā izpaužas Energopārvaldības sistēma Bauskas novadā un vai tiešām visas novada mājas tiek kontrolētas un salīdzinātas izlietotās enerģijas daudzuma skatījumā? Saņemot atbildes, viņi uzzināja par sagatavošanās procesu gada garumā, jo pārvaldības sistēma balstās uz energoresursu izlietojuma šīsdienas izlietojuma salīdzinājumu ar iepriekšējo gadu resursu patēriņa datiem. Tāpēc, sistēmas izveidošanas sagatavošanās posmā, bija nepieciešams apkopot elektroenerģijas un dažādu kurināmo izlietojuma daudzumu katrai ēkai, vairāku pagājušo gadu griezumā.

Izzina novada mājokļu atjaunošanu

Viesi tika plašāk informēti par Bauskas novada pašvaldības iesaistīšanos 2017.gadā uzsāktā projektā Accelerate SUNShINE, ar mērķi: izveidot tehniskās un iepirkumu dokumentācijas paketi, visaptverošai ēku atjaunošanai energoefektivitātes pakalpojuma līguma (EPC) ietvaros un īstenot izstrādāto iepirkumu pašvaldības ēkās un dzīvojamajās ēkās.

Viesi sniedza ieskatu Jelgavas novada enerģētikas saimniecībā: katlumājas un tām pieslēgtie siltuma patērētāji. Iepazīstināja un dalījās pieredzē ar novada ēku, transporta un ielu apgaismojuma enerģijas datu apkopošanas principiem.

Salīdzini[2]: Jelgavas novads. Platība 1317 km2. Tika izveidots 2009.gadā Latvijas teritoriālās reformas ietvaros un to veido 13 pagasti: Elejas, Glūdas, Jaunsvirlaukas, Kalnciema, Lielplatones, Līvbērzes, Platones, Sesavas, Svētes, Valgundes, Vilces, Vircavas un Zaļenieku pagasts. Meži ~26% teritorijas un lauksaimniecībā tiek izmantoti ~67,6% novada teritorijas. 44% uzņēmumu ir zemnieku saimniecības. Demogrāfija: uz 2010.gada janvāri 27’103, uz 2018.gada janvāri 23’948, uz 2019.gada janvāri 23’663 iedzīvotāji.

DSC_0002.JPG

kreisās: Jelgavas novada Infrastruktūras projektu vadītāja A.Skubiļina, būvinženieris J.Brūveris un elektrotehniķis Z.Ulmanis uzklausa R.Ignatjeva stāstījumu par Enerģijas monitoringa platformas iespējām.

Teksts:
Raitis Ignatjevs,
energopārvaldnieks
Foto: Artūrs Dulbe,
sabiedrisko attiecību speciālists

[1] Energopārvaldības sistēmas ISO50001 sertifikāta derīguma termiņš ir 2022.gada 30.jūnijs.
[2] Avots: jelgavasnovads.lv un Wikipēdija.


12.09.2019.

Piedalās Energosacensību motivācijas seminārā

Latvijas četru novadu 16 Energokomandas piedalījās 10.septembrī SIA “Ekodoma” Mārupes novadā rīkotajā Energosacensību motivācijas seminārā. Ķeguma, Bauskas, Saldus un Tukuma novadu energokomandas guva ieskatu līdzšinējos sacensību rezultātos un dalījās pieredzē, kā iedvesmot un motivēt kolēģus piedalīties sacensības mērķu sasniegšanā un iesaistīt viņus enerģijas taupīšanā.

Maijā un jūnijā notika sacensība, kas tika nodēvēta par energokomandu Pirmo izaicinājumu. Uzvarētājiem, Bauskas novada komandai «BNA», tika pasniegta balva. Visām komandām būs iespēja revanšēties jau septembrī, kad tiks izsludināts energokomandu «Otrais izaicinājums».

Sacensību mērķis ir komandai sasniegt vismaz 15% energoresursu ietaupījumu savā ēkā. Šīs aktivitātes notiek Eiropas Komisijas programmas HORIZON 2020 projekta „COMPETE4SECAP” ietvaros. Viens no projekta mērķiem bija arī Energopārvaldības sistēmas ieviešana. Jau iepriekš tika ziņots, ka Bauskas novada pašvaldība 2019.gada jūlijā saņēma ISO 50001:2018 sertifikātu, kas apliecina pašvaldībā ieviestās Energopārvaldības sistēmas atbilstību starptautiskā sertifikāta prasībām.

IMG_20190910_153445.jpg

Bauskas novada energokomandas risina ar enerģijas lietošanas paradumiem un energotaupīšanu saistītu sacensību uzdevumu

IMG_20190910_161547.jpg

Motivācijas semināra dalībnieki, komandu pārstāvji, no kreisās: «BNA» - pārstāvji Z.Kārkliņa, I.Munda, A.Podnieks. SIA “Vides serviss” – A.Tomkalns un I.Straujā, energopārvaldnieks R.Ignatjevs.

IMG_20190910_160227.jpg

Energokomandai «BNA» balvu pasniedz M.Rošā, SIA “Ekodoma”

Teksts un foto:
Raitis Ignatjevs,
energopārvaldnieks


01.07.2019.

Bauskas novada pašvaldība sertificē  Energopārvaldības sistēmu un Latvijā pirmā iegūst ISO 50001:2018 sertifikātu

logo1(1).jpg

 1.jūlijā Bauskas novada pašvaldībai tika piešķirts ISO 50001:2018 sertifikāts par starptautiski akreditētas energopārvaldības sistēmas (EPS) ieviešanu.

2016.gada 29.martā stājās spēkā Energoefektivitātes likums [1], ar kuru Latvijā tiek ieviesta Eiropas Parlamenta un Padomes 2012.gada 25.oktobra Direktīva 2012/27/ES par energoefektivitāti. Energopārvaldības sistēmas ieviešanas mērķis ir efektīva resursu izmantošana un pārraudzība, kas palīdz uzlabot darbības efektivitāti, ietaupīt resursus un realizējot zaļo domāšanu, sekmē ietekmes uz vidi mazināšanos.

Energoefektivitātes likumā noteikts arī, ka pašvaldības, kurām ir ieviests EPS, piesakoties dažādām atbalsta programmām un finansējumam, projektu vērtēšanas procesā var gūt papildu punktus. Energopārvaldības sistēma Bauskas novada pašvaldībā tika ieviesta [2] 2018.gada 15.novembrī, HORIZON 2020 projekta COMPETE4SECAP ietvaros SIA “Ekodoma” vadībā.

Energopārvaldības sistēmas izveide un sistemātiskas pieejas uzturēšana nodrošina energoefektīvu enerģijas lietošanu un patēriņu. Standarts nosaka prasības enerģijas patēriņam, ieskaitot mērījumus, dokumentāciju, atskaites, projektēšanu, iepirkumus, kas ietekmē iekārtu, sistēmu un procesu enerģijas patēriņa efektivitāti. Standarts regulē procesus, ko organizācija var izmērīt un ietekmēt.

Bauskas novada pašvaldībā Energopārvaldības sistēmā (turpmāk- EPS) iekļautas 63 pašvaldības ēkās, transporta nozare un ielu apgaismojums. Nākotnē sistēmas robežas plānots paplašināt, pievienojot citus enerģijas patēriņa objektus. EPS ieviešana ir ieguvums pašvaldībai - iespēja gūt skaidru priekšstatu par resursu patēriņu un izvērtēt dažādu pasākumu īstenošanas ietekmi uz energoefektivitātes paaugstināšanu. Tā rezultātā pašvaldība var samazināt izdevumus par energoresursiem, rodot iespēju ietaupīto finansējumu novirzīt citiem mērķiem.

Pieņemot lēmumu kļūt par partneri SIA “Ekodoma” projektā COMPETE4SECAP, pašvaldība ir apņēmās ieviest EPS un nepārtraukti uzlabot tās efektivitāti. SIA "BM Trada Latvija" vairākos posmos veica Bauskas novada pašvaldības EPS izvērtēšanas auditu un atzina, ka EPS atbilst ISO 50001:2018 standarta [3] prasībām.

murcia-proyecto-europeo-gestion-energia-edificios-municipales-dest.png

[1] Energoefektivitātes likuma (stājies spēkā 29.03.2016) 5.panta otrā un trešā daļa, publicēts “Latvijas Vēstnesis”, 52 (5624), 15.03.2016

[2] Laikraksts Bauskas Novada Vēstis, 2018.gada 16.novembris, 5.lpp.

[3] LVS EN ISO 50001:2018 Energopārvaldības sistēmas. Prasības un lietošanas norādījumi (ISO 50001:2018)


19.01.2018.

Sertificēs un ieviesīs energopārvaldības sistēmu

komisija.jpg

Uzsākts projekts "Energopārvaldības sacensības IEKRP (Ilgtspējīgas enerģijas un klimata rīcības plāna) ieviešanai pašvaldībās" - COMPETE4SECAP. 

Atbilstoši 2016.gada martā Saeimā pieņemtajam Energoefektivitātes likumam novadu pašvaldībām, kuru teritorijas attīstības līmeņa indekss ir 0,5 vai lielāks un iedzīvotāju skaits ir 10 000 vai lielāks, līdz 2017. gada 1.novembrim bija jāievieš energopārvaldības sistēmas (EPS). Jēdziens energopārvaldība ir skaidrojams kā centieni efektīvi un iedarbīgi panākt enerģijas lietderīgu izmantošanu, izmantojot pieejamos resursus. Pārzinot enerģijas patēriņu, ir iespējams to samazināt, rodot tehniski ekonomiski efektīvākos risinājumus pašvaldības īpašumā esošo objektu apsaimniekošanā. Līdz ar to energoefektivitātes līmenis tiek uzlabots, ilgtermiņā samazinot gan finanšu izdevumus, gan emisijas. Energopārvaldības sistēma iekļauj dažādus rīkus, vadlīnijas un procedūras, kas ļauj pašvaldībai optimizēt enerģijas resursu izmantošanu, plānojot un ieviešot energotaupības pasākumus, turklāt darot to ar minimālu ietekmi uz vidi.

Pirmajā darba grupas tikšanās  reizē Tukumā pagājušajā gada nogalē piedalījās partnerorganizācijas no astoņām dalībvalstīm. Projekta ietvaros katrā dalībvalstī iesaistās četras pašvaldības, kurās tiek ieviesta energopārvaldības sistēma, rīkotas enerģijas taupīšanas sacensības un papildināti Ilgtspējīgas enerģijas rīcības plāni (turpmāk-IERP) ar aktivitātēm, lai veicinātu pielāgošanos klimata pārmaiņām līdz 2030.gadam. Tukuma pašvaldība iepazīstināja ar pieredzi, organizējot Energokomandas sacensībās projektā Save@work. Projekta dalībnieki apskatīja pirmsskolas izglītības iestādi „Lotte”, iepazīstoties ar paveikto energoefektivitātes jomā, piemēram, uzstādītajām saules baterijām. Savukārt Daugavpils pašvaldība informēja par savu pieredzi energopārvaldības sistēmas ieviešanā pašvaldībā.

Pieejamais atbalsts no projekta ir izstrādāta energopārvaldības sistēma (atbilstoši ISO 50001) un iespēja lietot Enerģijas monitoringa platformu (www.energoplanosana.lv) datu analīzei par pašvaldības ēkām, transportu un ielu apgaismojumu. Projektā tiks veikta dalībnieku apmācība un sniegtas apmācības Enerģijas monitoringa platformas izmantošanai, kā arī piedāvāta iespēja piedalīties pieredzes apmaiņā. Enerģijas taupīšanas sacensību ieviešanai pašvaldības ēkās tiks sagatavoti atbalsta materiāli un mērierīces.

2018.gada 8.janvārī darba grupa notika Bauskā, kurā tika aicināti  pašvaldības deputāti, administrācijas vadība, atbildīgo iestāžu vadītāji, lai iepazīstinātu ar projekta norisi. Sanāksmē piedalījās arī Bauskas Valsts ģimnāzijas un Bauskas 2.vidusskolas atbildīgie pārstāvji.

Darbs projektā ir tikko uzsākts, tiek veidota darba grupa projekta ieviešanai un izvēlētas trīs ēkas ar lielāko enerģijas patēriņu enerģijas taupīšanas sacensībām 2019.gadā.

Ilze Tijone, Attīstības un plānošanas nodaļas vadītāja