Bezmaksas
Saņēmējs
Fiziska persona
Saņemšanas ierobežojumi

• Atļaujas iegūšana pieņemt vai atraidīt bērna mantojumu.
• Bērna mantas pārdošana.
• Bērna mantojuma sadalīšana.
• Bērnam piederoša nekustamā īpašuma atsavināšana, ieķīlāšana vai apgrūtināšana ar citām lietu tiesībām.
• Īpašuma iegūšana bērnam.
• Aizbildņa iecelšana tiesisku darījumu noslēgšanai starp bērnu un vecākiem.
• Bērna mantojuma pārvaldīšana un lietošanas tiesību atņemšana, ja pārdzīvojušais laulātais bērnam piekritušo mantojumu pārvalda vai lieto nekārtīgi.
• Bērna vecāka atstādināšana no bērna mantas pārvaldības, ja vecāks pārvalda bērna mantu neatbilstoši bērna interesēm.

Procesa apraksts

1. Pakalpojuma pieprasīšana
    Jāaizpilda iesniegums, kas adresēts Bauskas novada bāriņtiesai, iesniegumu var iesniegt klātienē (uzrādot personas apliecinošu dokumentu - pasi vai ID karti) vai portālā www.latvija.lv.Pa e-pastu nosūtītam iesniegumam ir jābūt parakstītam ar drošu elektronisko parakstu, pievienojot laika zīmogu.
    Lai saņemtu pakalpojumu personai jāgriežas bērna deklarētās dzīvesvietas bāriņtiesā un jāiesniedz nepieciešamie dokumenti:
    1.iesniegums ar izteikto lūgumu un lūguma pamatojumu,
    2.lēmuma pieņemšanai nepieciešamo un iesniegumā norādīto informāciju apliecinošo dokumentu kopijas (uzrādot oriģinālus) atkarībā no izskatāmā jautājuma:
    2.1. aizbildņa (vecāku), aizgādņa iesniegums,
    2.2. bērna dzimšanas apliecība,
    2.3. miršanas apliecība,
    2.4. mantojuma saraksts,
    2.5. mantojuma apliecība,
    2.6. īpašuma tiesību apliecinošs dokuments,
    2.7. izziņa par nekustamā īpašuma apsaimniekošanas izdevumu apmaksu,
    2.8. izziņa par nekustamā īpašuma nodokļa apmaksu,
    2.9. darījuma līguma projekts,
    2.10. nekustamā īpašuma novērtējums,
    2.11. kredītiestādes izziņa,
    2.12. citi dokumenti, kas nepieciešami lēmuma pieņemšanai.

2. Pakalpojuma apstrāde
    Bāriņtiesa, aizstāvot bērna mantiskās intereses Civillikumā paredzētajos gadījumos:
    1. lemj par atļauju pieņemt vai atraidīt bērna vārdā viņam piekritušo mantojumu,
    2. lemj par bērnam piederošās mantas pārdošanu par tirgus vērtību vai izsolē,
    3. lemj par mantojuma sadalīšanu, bērna mantas (ja tās vērtība nepārsniedz 14 000 euro) atsavināšanu, ieķīlāšanu vai apgrūtināšanu ar citām lietu tiesībām,
    4. lemj par bērnam piederošā nekustamā īpašuma (ja tā vērtība pārsniedz 14 000 euro) atsavināšanas, ieķīlāšanas vai apgrūtināšanas ar citām lietu tiesībām lietderīgumu,
    5. lemj par īpašuma iegūšanu bērnam,
    6. ieceļ aizbildni tiesisku darījumu noslēgšanai starp bērnu un vecākiem,
    7. lemj par mantojuma pārvaldīšanas un lietošanas tiesību atņemšanu, ja pārdzīvojušais laulātais bērnam piekritušo mantojumu pārvalda vai lieto nekārtīgi,
    8. lemj par vecāka atstādināšanu no bērna mantas pārvaldības, ja vecāks pārvalda bērna mantu neatbilstoši bērna interesēm,
    9. veic citus bērna mantisko tiesību aizsardzības pasākumus.

3. Pakalpojuma saņemšana
    Izvērtējot visus lietā esošos dokumentus, uzklausot lietas dalībniekus, bāriņtiesas darbinieki pieņem attiecīgu lēmumu.
    Lēmumu var saņemt klātienē vai pa pastu kā ierobežotas pieejamības informāciju.

Uzziņas par pakalpojumu

Anita Ozola